Co zrobić, jeśli masz 40 lat, jesteś singlem, kobietą i chcesz mieć dziecko

Miłość

Życie toczy się tak szybko.

W jednej chwili jesteś zajęty imprezowaniem i wspinaniem się po szczeblach kariery, a potem BAM! masz 40 lat!

W tym momencie swojego życia prawdopodobnie masz wszystko, czego chcesz… oprócz mężczyzny i dziecka.

Cóż, jestem tutaj, aby powiedzieć ci, że nie jest za późno. Mam to na myśli, naprawdę.

W tym artykule podpowiem, jakie kroki należy podjąć, jeśli jesteś samotną kobietą po czterdziestce, która chce mieć dziecko.

Krok 1: Nie spiesz się

Chociaż możesz mieć wrażenie, że kończy ci się czas, tak naprawdę nie jest. Więc zrób sobie przysługę i uspokój się.

Nie możesz naprawdę przemyśleć całej sprawy „posiadania dziecka”, jeśli jesteś spanikowany i niespokojny.

Wiem, o czym myślisz. Myślisz „Ale już się spóźniłem!”

Ale uwierz mi, nie jesteś. Jasne, że nie jesteś w najlepszym wieku, ale nie jest też za późno, a wiele osób ma dzieci po czterdziestce.

Więc daj sobie dużo miejsca na przemyślenie, powiedzmy, 3-4 lata, zamiast „teraz!”

Krok 2: Zrób trochę introspekcji

Nie budzisz się pewnego dnia i nie mówisz: „Chcę mieć dziecko”.

Zamiast tego najprawdopodobniej myślałeś o tym już od jakiegoś czasu, nawet jeśli tak naprawdę nie myślałeś o rzeczywistych powodach.

Więc zanim podejmiesz decyzję o sposobie działania, spróbuj najpierw usiąść i pomyśleć – i nie spiesz się!

Zadaj sobie następujące pytania:

  • Dlaczego chcę mieć dziecko?
  • Co myślę o dzieciach?
  • Czy jestem po prostu zmuszana do posiadania dziecka?
  • Czy moja sytuacja finansowa jest wystarczająco dobra?
  • Czy jestem gotów zrezygnować z życia, które mam teraz?
  • Czy to będzie tego warte?

Znajomość odpowiedzi na te pytania wystarczy, aby dać ci wyraźniejszy kierunek.

Widzisz, wiele kobiet, które myślą „chcę mieć dziecko”, tak naprawdę go nie chce.

Niektóre z nich uważają, że powinny mieć dziecko, ponieważ powiedziano im, że jako kobieta powinna założyć rodzinę, aby być szczęśliwą.

Są też tacy, którzy tak naprawdę nie lubią dzieci, ale chcą mieć kogoś, kto zaopiekuje się nimi na starość.

Teraz oczywiście nie jest to czarno-białe. Ale jeśli zdajesz sobie sprawę, że jesteś głównie pod presją i postrzegasz dziecko jako ROZWIĄZANIE swoich problemów, zdecydowanie powinieneś pomyśleć dwa razy.

Posiadanie dziecka to bardzo poważna decyzja i należy ją dobrze przemyśleć. Jeśli czujesz się zdezorientowany i zagubiony, zdecydowanie zaleca się konsultację z doradcą lub psychologiem.

Krok 3: Zastanów się, co cenisz najbardziej

Jeśli masz 40 lat, prawdopodobnie już siebie znasz.

Przynajmniej masz jasne wyobrażenie o tym, czego chcesz, a czego nie chcesz od życia – swoich niepodlegających negocjacjom, swoich celów i tego, co chcesz odpuścić lub pójść na kompromis.

To znacznie ułatwia Ci sprawę! Ale utrudnia też porzucenie naszych ideałów.

Jednak dzięki samoświadomości i dojrzałości możesz podjąć najlepszą decyzję i sprostać wyzwaniom, które idą z nią w parze.

Oto kilka rzeczy, które możesz uszeregować według tego, co cenisz najbardziej:

  1. Mieć dziecko
  2. Znalezienie miłości
  3. Niezależność
  4. Wygoda

Niektórzy ludzie dobrze sobie radzą z „przeciętnym” facetem tylko po to, aby ich dziecko miało ojca, podczas gdy inni woleliby zostać samotnymi rodzicami, dopóki nie znajdą tego właściwego, z którym mogą być na całe życie.

Scenariusze takie jak te i inne są ważne, a zrozumienie, czego chcesz, jest dla ciebie ważne na tym etapie życia.

PS Jeśli zdecydujesz się nie „zadomawiać” z mężczyzną lub nie spieszyć się z miłością tylko po to, by mieć dziecko, masz wiele możliwości! Wszystkie wymieniłem poniżej.

Krok 4: Przeprowadź badania

Prawdopodobnie doskonale wiesz, że gdy kobieta ma ponad 35 lat, jej szanse na poczęcie dziecka znacznie spadają. I chociaż wydaje się to przygnębiające, zaufaj mi, nie jest to tak niemożliwe, jak sobie wyobrażasz.

Mam na myśli 74-letnią kobietę, która urodziła bliźnięta. Jasne, to niezwykłe, ale chodzi o to, że… nie ma czegoś takiego jak „za późno”.

Ale oczywiście spójrzmy prawdzie w oczy. Ma swój zestaw wyzwań, a jeśli chodzi o wyzwania, wiedza to potęga. Musisz poczytać, żeby wiedzieć, w co się pakujesz.

Możesz zacząć od przeczytania artykułów na temat płodności kobiet według wieku. Musisz także zapoznać się z możliwym ryzykiem związanym z porodem w późniejszym okresie życia.

Nie zniechęcaj się jednak tym, co czytasz. Przy wystarczającej wiedzy i pomocy dobrego lekarza wszystko ułoży się dobrze.

Krok 5: Znajdź grupę wsparcia

Jeśli możesz znaleźć przyjaciół w prawdziwym życiu, którzy mają takie same cele jak ty, skontaktuj się z nimi!

Ale jeśli jesteś zbyt nieśmiały, Reddit ma wiele grup wsparcia dla kobiet, które próbują począć. Proponuję udać się bezpośrednio do TTC, grupy przeznaczonej dla kobiet starających się o poczęcie pierwszego dziecka.

Tam będziesz z kobietami, które mają takie same cele i dylematy jak ty. Dzięki temu Twoja podróż będzie łatwiejsza i zdecydowanie przyjemniejsza.

Niektóre z nich staną się nawet prawdziwymi przyjaciółmi, gdy będą współpracować w drodze do macierzyństwa.

Krok 6: Poznaj swoje opcje

Zastanów się nad zamrożeniem jaj

Okej, więc możesz nadal być płodna, ale to prawda, że ​​nie możesz czekać w nieskończoność.

Jeśli uważasz, że nie możesz teraz mieć dziecka (być może jesteś zbyt zajęta karierą lub dlatego, że chcesz poczekać na odpowiedniego mężczyznę), możesz uratować swoje jajeczka.

I tak. Nadal dobrym pomysłem jest zamrożenie jaj w wieku 40 lat, a więcej informacji na ten temat można znaleźć tutaj.

Plusy: Możesz nie spieszyć się, a nawet mieć inną kobietę, jeśli jesteś za stary, zanim będziesz gotowy.

Wady: Będzie to kosztowne, z początkowym kosztem powyżej 10 000 USD, a także roczną opłatą za przechowywanie.

Poszukaj dawcy nasienia

Jeśli wiesz, że możesz teraz mieć dziecko i chcesz je mieć bez konieczności szukania mężczyzny, zawsze możesz poszukać dawcy nasienia.

Istnieje wiele banków nasienia gotowych zaspokoić Twoje potrzeby.

A jeśli masz zastrzeżenia do zapłodnienia in vitro, możesz zamiast tego wybrać IUI i wstrzyknąć nasienie dawcy bezpośrednio do twojej macicy.

Plusy: Dawcy są sprawdzani przez FDA, aby upewnić się, że są wolni od chorób zakaźnych i genetycznych.

Wady: Obie procedury są kosztowne i chociaż przepisy mogą się różnić w zależności od miejsca, dawcy na ogół nie są zobowiązani do oferowania alimentów na dzieci.

Wskazówka: Wybierz IVF, jeśli chcesz mieć większą szansę na sukces i mieć pieniądze na spalenie, oraz IUI, jeśli nie masz tyle do wydania.

Uprawiaj seks z mężczyzną, któremu ufasz

Z drugiej strony możesz nie być zbyt chętny do wydawania pieniędzy na kontakt z bankami nasienia i być może chciałbyś, aby dawcą był ktoś, kogo znasz.

W takim przypadku zawsze możesz uprawiać seks z przyjacielem, który jest gotów ci pomóc i próbować dalej, aż poczniesz.

Plusy: To nic nie kosztuje, dobrze się przy tym bawisz, a dawcą jest ktoś, kogo już lubisz.

Wady: Musisz sam wykonać pracę prawną, zamiast robić to za Ciebie przez bank. Nie ma również badań przesiewowych w kierunku chorób genetycznych i zakaźnych.

Wskazówka: nie polegaj zbytnio na swojej przyjaźni. Omówcie wasze wzajemne warunki – na przykład, czy on musi płacić alimenty lub czy może być rodzicem waszego dziecka – i niech prawnik podpisze to na papierze.

Mieć surogatkę

Macierzyństwo zastępcze — to znaczy, aby inna kobieta nosiła twoje dziecko — jest zawsze ważną opcją i wspomniałem o tym wcześniej, jeśli zaoszczędziłeś swoje komórki jajowe i jesteś za stary, aby urodzić własne dziecko, kiedy będziesz na to gotowy.

Ale to coś więcej. Jeśli zdarzy ci się być bezpłodnym lub masz warunki, które sprawiają, że ciąża jest dla ciebie ryzykowna, możesz rozważyć tę opcję.

Plusy: Możesz być zaangażowany w każdy etap życia swojego dziecka, w przeciwieństwie do adopcji, i związać się z surogatką.

Wady: Jeśli nie oferujesz własnych komórek jajowych do zapłodnienia i nie zależy Ci na konkretnym dawcy nasienia, może lepiej rozważyć adopcję.

Przyjąć

Jeśli nie masz nic przeciwko posiadaniu dziecka, które nie jest z tobą spokrewnione genetycznie, zdecydowanie polecam tę opcję zamiast macierzyństwa zastępczego.

Dzięki adopcji możesz dać kochający dom dziecku, które w przeciwnym razie dorastałoby samotnie w schronisku.

A w przypadku adopcji masz możliwość adopcji kogoś starszego — powiedzmy w wieku 6 lat i więcej — jeśli nie chcesz mieć do czynienia z małym dzieckiem.

Krok 7: Ustal realistyczny harmonogram

Jak wspomniałem wcześniej, ważne jest, abyś nie spieszył się. Nie tylko w podejmowaniu decyzji, ale także w planowaniu swojego życia na przyszłość.

Nie znajdziesz mężczyzny i nie wyjdziesz za mąż w ciągu roku, chyba że odrzucisz ostrożność i rzucisz się na pierwszego faceta, którego zobaczysz.

A jeśli zaoszczędziłeś tylko 3000 $ w ciągu ostatniego miesiąca, prawdopodobnie będziesz musiał poczekać rok lub dwa, zanim będziesz mógł zapłacić za surogatkę lub dawcę nasienia.

Krok 8: Znajdź najlepszy dla siebie zespół lekarzy

Po czterdziestce koniecznie trzeba znaleźć dobrego lekarza, który udzieli pomocy najlepiej dostosowanej do potrzeb.

Spróbuj poszukać ginekologów specjalizujących się w ciążach geriatrycznych i nie bój się znaleźć dobrej kliniki niepłodności, jeśli masz trudności z zajściem w ciążę.

Dobrzy, renomowani lekarze nie będą tani, ale jeśli chodzi o twoje ciało, lepiej wydać trochę więcej na dobrą obsługę, niż tanio.

Krok 9: Przygotuj się na zmiany w swoim życiu

Na dobre i na złe posiadanie dziecka pod twoją opieką zmieni twoje życie.

Nie możesz po prostu spędzać całych dni i nocy na imprezowaniu, jak kiedyś. Nie możesz sobie pozwolić na myślenie tylko o sobie.

Czasami nawet na twoją pracę może mieć wpływ fakt, że masz dziecko, którym się opiekujesz.

Wiele rzeczy się zmieni i będziesz musiał dokonać pewnych poświęceń. Z chwilą urodzenia dziecka masz obowiązek zadbać o to, aby dziecko rosło zdrowo i szczęśliwie.

Ale jednocześnie jest to również satysfakcjonujące, a cała miłość, którą wlewasz w swoje dziecko, wróci do ciebie, gdy dorośnie.

Krok 10: Kontynuuj randki, jeśli nadal chcesz znaleźć miłość

Tylko dlatego, że masz teraz dziecko – surogatkę, adoptowane lub inne – nie oznacza, że ​​​​powinieneś przestać szukać miłości lub że wypadłeś ze sceny randkowej.

Za wszelką cenę idź szukać miłości. A kiedy to zrobisz, poszukaj kogoś, kto jest gotów dać tobie i twojemu dziecku miłość, na którą zasługujesz. Jesteś teraz paczką i każdy mężczyzna, który chce być częścią twojego życia, powinien to zrozumieć.

Łatwo pomyśleć, że twoje życie miłosne będzie nieco trudniejsze z powodu tego, jak niektórzy faceci odejdą od ciebie, gdy dowiedzą się, że jesteś samotną matką.

Ale nie przejmuj się tym, bo to tylko śmieci się wyniosą.

Krok 11: Zarządzaj swoim myśleniem — to najważniejsze!

Dość często twoim najgorszym wrogiem jest nikt inny jak twój własny umysł. Więc zwracaj uwagę, kiedy te defetystyczne myśli wpadają i odcinają je.

Zastąp „Jest za późno!” z „Mam czas, nie ma potrzeby się spieszyć”.

Zamień „A co, jeśli moja ciąża będzie skomplikowana” na „Ufam moim lekarzom”.

Zamień „Nigdy nie znajdę mężczyzny” na „Właściwy mężczyzna przyjdzie” lub nawet „Nie potrzebuję mężczyzny”.

To nieuniknione, że nie zawsze będzie łatwo. Musisz więc po prostu być swoją największą cheerleaderką i przypominać sobie, że w końcu dostaniesz to, czego chcesz.

Ostatnie słowa

To może być przerażające widzieć siebie starzejącego się i nie mieć rodziny, którą można by nazwać własną. Ale zanim w pośpiechu wejdziesz w związek z mężczyzną, adoptujesz lub zdobędziesz dawcę, zatrzymaj się i weź głęboki oddech.

Żadne z nich nie definiuje twojej wartości, a posiadanie mężczyzny lub dziecka w twoim życiu nie jest konieczne, abyś wiódł satysfakcjonujące życie. W rzeczywistości oba są zobowiązaniami, które wykorzenią życie, które prowadziłeś do tej pory.

Jeśli zdecydujesz, że tak, posiadanie dziecka w wieku 40 lat jest czymś, czego chcesz, nie bój się wykorzystać wszystkich dostępnych opcji. A jeśli zdecydujesz się zostać samotnym rodzicem, nie zapominaj, że nie musisz sam dźwigać tego ciężaru — w końcu przyjaciele i rodzina istnieją.

Oceń ten artykuł
psychologiairozwoj.pl
Adblock
detector