Kiedy ludzie dowiadują się, że ktoś jest w krzywdzącym związku, często zastanawiają się, dlaczego ta osoba po prostu nie opuszcza swojego partnera. Jednak rzeczywistość często nie jest tak prosta dla kogoś, kto jest w takiej sytuacji.
Odejście z obraźliwego związku to proces, który może być przerażający, skomplikowany i przytłaczający. Osoba może w rzeczywistości próbować opuścić swojego partnera kilka razy, zanim w końcu będzie w stanie zakończyć związek i uciec.
Ten artykuł omawia niektóre z powodów, dla których może być trudno opuścić obraźliwy związek.
Powody, dla których może być trudno odejść
Oto niektóre z powodów, dla których komuś może być trudno opuścić niezdrowy związek:
- Nadzieja, że sprawy się poprawią: Osoba może nadal dbać o swojego partnera lub mieć nadzieję, że sprawy się poprawią. Ich partner mógł im obiecać, że się zmienią i poprosić o kolejną szansę. Nadużywanie często ma charakter cykliczny, a po fazie nadużywania może nastąpić faza miesiąca miodowego, w której wszystko wydaje się niesamowite. Jednak faza miesiąca miodowego może być zwodnicza i może prowadzić do kolejnego epizodu nadużycia.
- Doświadczenie traumy z przeszłości: Ludzie, którzy przetrwali całe życie traumy lub nadużycia, mogą doświadczyć zamrożenia lub reakcji dysocjacyjnej, w której są odrętwiali i nie są w stanie przetworzyć tego, co się dzieje. Może to utrudniać reakcję w przypadku znęcania się.
- Bycie manipulowanym lub oszukiwanym: Osoba może czuć się zdezorientowana, kwestionować swoją rzeczywistość, zastanawiać się, czy jest odpowiedzialna za swoje nadużycie, i czuć się niezdolna do zrobienia tego na własną rękę po tym, jak ich sprawca może sprawić, że poczują się bezradni, bezwartościowi i bezsilni. To sprawia, że trudno jest im zdobyć pewność siebie, aby odejść.
- Posiadanie warunków zdrowotnych: Osoba może mieć urazy lub warunki zdrowotne – czasami z powodu nadużycia – które mogą utrudnić jej odejście.
- Poczucie izolacji: Sprawcy często izolują swoich partnerów od przyjaciół i członków rodziny, więc osoba może czuć, że nie ma dokąd pójść. Podjęcie takiego kroku bez systemu wsparcia może być trudne.
- Posiadanie wspólnych dzieci: Opuszczenie współrodzica może być trudne, ponieważ osoba może nie chcieć zakłócić życia dzieci, rozbić rodziny i zabrać je od drugiego rodzica. Może to być szczególnie trudne, jeśli dana osoba jest dobrym rodzicem, ale nadużywającym partnera. Może też bać się utraty dzieci, zwłaszcza jeśli drugi rodzic groził im lub sugerował, że może je zabrać.
- Bycie zależnym finansowo: Osoba może nie mieć dochodów lub oszczędności, lub jej partner może mieć kontrolę nad ich finansami. Mogą nie mieć dostępu do gotówki, kart lub swoich kont bankowych.
- Stawianie czoła zagrożeniom: Sprawca osoby może grozić, że zrobi jej krzywdę, jeśli spróbuje odejść. Groźby te mogą dotyczyć nawet członków rodziny, przyjaciół lub zwierząt domowych.
- Bycie w niebezpieczeństwie: Obraźliwe relacje mogą być w rzeczywistości niebezpieczne. Według Centers for Disease Control and Prevention (CDC), jedno na pięć zabójstw jest dokonywane przez partnerów intymnych. CDC zauważa również, że ponad połowa kobiet będących ofiarami zabójstw w Stanach Zjednoczonych jest zabijana przez byłych lub obecnych partnerów intymnych.
- Nierozpoznawanie nadużycia: Czasami trudno jest ludziom rozpoznać, że są maltretowani, zwłaszcza jeśli żyli z tym przez wiele lat. Jeśli nie byli w zdrowych, pełnych szacunku relacjach, mogą nie zdawać sobie sprawy, że działania ich partnera są niedopuszczalne. Jest to szczególnie prawdziwe w związkach, w których dochodzi do przemocy emocjonalnej, ale nie fizycznej czy seksualnej.
- Presja, by pozostać razem: Społeczeństwo ma tendencję do zachęcania ludzi, aby nie rezygnowali ze związków i trzymali się ich bez względu na wszystko. Rozwód często przyciąga społeczne piętno, a nawet rozstania są uważane za osobiste porażki. Istnieje duża presja, aby być w idealnym związku.
- Niechęć do przyznania się do bycia wykorzystywanym: Ktoś, kto był nadużywany, może być przestraszony, zawstydzony lub zakłopotany, aby przyznać się do tego innym. Fakt, że ofiary są często obwiniane za bycie wykorzystywanym nie pomaga. Jeszcze trudniejsze może być dla tej osoby podanie nazwiska sprawcy, jeśli jest to osoba wpływowa lub powszechnie lubiana w środowisku.
- Doświadczanie trudności prawnych: Osoba ta mogła próbować prosić o pomoc, ale władze mogły odrzucić to jako spór domowy.8 Albo osoba ta może być w jakiś sposób skompromitowana prawnie, co może utrudnić jej zwrócenie się do władz o pomoc. Na przykład jej partner mógł złożyć fałszywą skargę przeciwko niej lub może być ona imigrantem, który obawia się deportacji.
Podjęcie decyzji o odejściu
Jeśli jesteś w agresywnym związku i myślisz o odejściu, oto kilka czynników, o których należy pamiętać:
- To nie twoja wina: Twój partner mógł przekonać cię, że jesteś w jakiś sposób odpowiedzialny za sytuację lub że w jakiś sposób na nią zasłużyłeś. Możesz myśleć, że to do ciebie należy naprawianie rzeczy lub że wszystko będzie dobrze, jeśli jesteś w stanie być w jakiś sposób lepszym partnerem. Pamiętaj, że to nie Twoja wina i nie jesteś odpowiedzialny za działania Twojego krzywdziciela.
- Nadużywanie to nie miłość: Twój partner może przekonać cię, że nadużycia, zazdrość lub próby kontrolowania cię są ich sposobem na pokazanie ci swojej miłości lub pasji. Jednak obraźliwy związek nie jest ani zdrowy, ani normalny. Miłość wymaga wzajemnej troski i szacunku.
- Nadużycia często eskalują: Przemoc ze strony partnera intymnego często eskaluje i pogarsza się. Nawet jeśli zaczyna się od przemocy emocjonalnej, może przejść do przemocy fizycznej, która pogarsza się z każdym epizodem. Musisz opuścić tę sytuację tak szybko, jak tylko będziesz w stanie to bezpiecznie zrobić.
- Nie jesteś odpowiedzialny za swojego oprawcę: Jeśli zależy Ci na Twoim krzywdzicielu, możesz próbować przekonać go do uzyskania pomocy lub myśleć, że musisz z nim zostać, jeśli stara się być lepszy. Sprawcy czasami manipulują swoimi partnerami, aby zostali, grożąc skrzywdzeniem siebie lub sprawiając, że partner czuje się tak, jakby nie mógł sobie poradzić sam. Nie jesteś im jednak nic winien i musisz przedkładać swoje bezpieczeństwo i dobre samopoczucie nad ich bezpieczeństwo.
Ostatnie słowa
Jeśli ty lub ktoś bliski znajduje się w sytuacji, w której dochodzi do przemocy, odejście może nie być tak łatwe, jak się ludziom wydaje. Może to być proces, który może trwać tygodnie lub miesiące, a czasem nawet lata. Jednak stworzenie planu bezpieczeństwa i praca nad nim jest ważna. Kilka organizacji może pomóc w zapewnieniu schronienia i wsparcia, którego potrzebujesz.
Ważne jest, aby stworzyć plan bezpieczeństwa przed wyjazdem, jeśli obawiasz się, że Twój partner może Cię skrzywdzić lub jeśli groził Ci w przeszłości. Warto rozważyć skontaktowanie się z lokalnym bezpiecznym domem lub innymi zasobami społeczności, aby pomóc w stworzeniu planu.