Czy koty mogą wyczuć twój nastrój i emocje?

Czy koty mogą wyczuć twój nastrój i emocje? Zarządzanie stresem

Czy kiedykolwiek zauważyłeś, że Twój kot przytula się do Ciebie, gdy masz zły dzień? Jeśli tak, to może zastanawiałeś się, czy Twój kot potrafi wyczuć Twój nastrój i emocje.

Nie jest tajemnicą, że koty i inne zwierzęta posiadają wrodzoną inteligencję. A powrót do domu z kotem po ciężkim dniu jest z pewnością pocieszający. Co więc mówią badania na temat kotów i Twojego nastroju?

Czy koty wyczuwają Twój nastrój?

Badania wskazują, że koty wyczuwają, co czują ich ludzie. Na przykład jedno z badań dotyczyło tego, jak koty tworzą więzi społeczne. Ustalono, że koty rozpoznają różne emocje, zarówno u ludzi, jak i u siebie nawzajem.

Koty wydają się również reagować lub zachowywać inaczej w zależności od emocji swoich ludzi. Na przykład w innym badaniu sprawdzano, jak koty reagowały na obiekt po obejrzeniu reakcji swojego właściciela na ten obiekt.

Uderzające jest to, że 79% kotów obserwowało reakcje swoich właścicieli na dany obiekt. A ich zachowanie wobec niego zmieniało się w zależności od uczuć właściciela.

Dowody wskazują więc na to, że koty rozpoznają nasze emocje i odpowiednio dostosowują swoje zachowanie do czegoś. Koty odczytują zarówno wyraz twarzy, jak i wskazówki głosowe, aby dowiedzieć się, co czujesz.

Badania pokazują również, że koty przywiązują się do swoich właścicieli. Jeśli więc wydaje Ci się, że Twój kot częściej kładzie się na Twojej klatce piersiowej lub ociera się o Twoje nogi, gdy czujesz się smutny, to nie jest to tylko Twoja wyobraźnia. Twój wierny, futrzany przyjaciel prawdopodobnie reaguje na Twój nastrój.

Czy koty i inne zwierzęta domowe są dobre dla Twojego zdrowia psychicznego?

Jeśli żyjesz z depresją lub lękiem, możesz poczuć się lepiej mając w pobliżu zwierzę domowe. Kot nie tylko daje Ci bezwarunkową miłość, ale jego posiadanie może przynieść także korzyści zdrowotne.

Istnieją dowody na to, że interakcja człowieka ze zwierzęciem zwiększa poziom oksytocyny, czyli hormonu dobrego samopoczucia, zwłaszcza jeśli człowiek i zwierzę dobrze się znają.

Dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu lub ADHD również odnoszą korzyści z przebywania w pobliżu zwierząt. Zwierzęta domowe pomagają im czuć się spokojniej, a nawet zapewniają formę interakcji społecznej.

Badania wskazują, że interakcja ze zwierzętami może obniżyć ciśnienie krwi i hormony stresu. Dodatkowo, zwierzęta domowe pomagają czuć się mniej samotnym i poprawiają nastrój. Posiadanie zwierzęcia może również pomóc Ci w praktykowaniu mindfulness.

Badania wskazują, że koty odbierają to, co czują ich ludzie.

Mindfulness to sztuka bycia w pełni obecnym i świadomym w danej chwili. Bycie uważnym oznacza, że naprawdę przebywasz tu i teraz z intencją. Może to być trudne, zwłaszcza gdy zmagasz się z uczuciem depresji lub niepokoju.

Uważność przynosi jednak wiele korzyści, w tym poprawę zdrowia serca, odporności i relacji z innymi ludźmi, a także zmniejszenie lęku i depresji.

Zwierzęta domowe pomagają nam zachować uważność i łączność z chwilą obecną. W końcu zwierzęta w pełni oferują nam swoją obecność każdego dnia, nie prosząc o nic w zamian (może z wyjątkiem kocimiętki lub smacznych smakołyków!). Kiedy głaszczemy futro kota w sposób przemyślany i powolny, pomaga nam to wrócić do tego, co tu i teraz.

Głaskanie i przytulanie kota może również sprawić, że poczujesz się bardziej przyziemnie, zwłaszcza gdy jesteś niespokojny lub smutny. Twój zwierzak jest zawsze przy Tobie, bez względu na wszystko. Ponadto trzymanie kota to świetny sposób na połączenie się ze swoim zmysłem dotyku.

Kiedy czujesz się smutny, zwierzę domowe może być źródłem ukojenia i radości, aby podnieść cię na duchu. Jest coś bardzo uspokajającego w kocie siedzącym na Twoich kolanach i mruczącym z zadowoleniem. Życie może cię ciągnąć w wielu kierunkach, ale twój kot zaprasza cię do cichego przebywania z nim w promieniach słońca.

W świecie, który często wymaga od nas tak wiele, kot jest cichym sprzymierzeńcem, który pozwala Ci po prostu być. Wielu właścicieli zwierząt zgodzi się z tym stwierdzeniem: zwierzęta mają niewypowiedzianą moc sprawiania, że wszystko staje się odrobinę jaśniejsze.

Końcowe przemyślenia na temat kotów wyczuwających Twoje emocje

Opieka nad zwierzęciem domowym wiąże się z odpowiedzialnością i może nie być dla każdego. Jak już udowodniliśmy, są one zdolne do odczuwania emocji, podobnie jak my.  Jeśli nie możesz dać im miłości i uwagi, na którą zasługują, mogą poczuć się porzucone.

Mimo to, istnieją niezaprzeczalne zalety posiadania kota lub psa. Koty i inne zwierzęta domowe mogą łagodzić nasz niepokój i po prostu być przy nas, gdy czujemy się przygnębieni.  Kiedy więc masz ciężki dzień, a twój kot przytula się do ciebie, może to być jego sposób na powiedzenie, że jest tam dla ciebie – lojalny przyjaciel przez wszystkie twoje wzloty i upadki.

Koty przywiązują się do swoich właścicieli, tak jak my przywiązujemy się do nich. To wspaniały dar bezinteresownej miłości i przyjaźni.

Oceń ten artykuł
psychologiairozwoj.pl
Adblock
detector