5 Pozytywnych skutków śnienia w ciągu dnia

5 Pozytywnych skutków śnienia w ciągu dnia Zarządzanie stresem

Być może pamiętasz, że marzyłeś podczas zajęć, kiedy dorastałeś. Może wyglądałeś przez okno i marzyłeś, ale twoi nauczyciele zniechęcali cię do tego. Nie byłeś nieposłuszny, gdy twoje myśli uciekały gdzie indziej. Wszyscy marzymy i to częściej niż można by się spodziewać. Naukowcy zgadzają się, że spędzamy zdumiewające 30% – 50% naszego czasu w marzeniach dziennych.

Czym więc jest daydreaming? Daydreaming można zdefiniować jako zadumę, której doświadczamy podczas czuwania. W chwilach, gdy jesteśmy w tym stanie, nasz umysł dryfuje. Te interludia są krótkimi odwróceniami od naszego obecnego świata. Wbrew temu, czego być może cię uczono, śnienie o przyjemnych rzeczach jest dalekie od bezużyteczności.

Marzenie zmniejsza stres i niepokój

Wyciszając się z hałaśliwego świata zewnętrznego, pozwalasz swoim myślom swobodnie płynąć. To sprzyja odprężeniu umysłu i eksploracji. Kiedy nasze myśli płyną w ten sposób, znajdujemy się w tak zwanym stanie fal alfa. Kiedy znajdujemy się w strefie alfa, jesteśmy spokojni i nie myślimy o niczym z wymuszoną energią.

Przerwy na Daydreaming nie są tylko zabawą; są dla nas niezbędne. Nasze mózgi nie są w stanie utrzymać koncentracji i produktywności non stop. Dobre zdrowie mózgu wymaga pewnych regularnych okresów relaksu.

Po długim dniu w pracy lub po nieporozumieniu z przyjacielem, pozwól swojemu umysłowi odpłynąć do czegoś zupełnie niezwiązanego i przyjemnego. To może pomóc Ci zapomnieć i zdystansować się od niepokojących okoliczności.

Posiadanie takiego narzędzia jak daydreaming do naszej dyspozycji jest przydatne zwłaszcza wtedy, gdy mamy do czynienia z postrzeganymi zagrożeniami lub zbyt zajętymi środowiskami. Jest to kolejne narzędzie w twoim zestawie narzędzi zdrowia psychicznego, aby uniknąć stresu i niepokoju. Jeśli czujesz, że stajesz się coraz bardziej niespokojny, możesz zwrócić się do daydreaming i następujące kroki:

  • Pierwszym krokiem jest odwrócenie wzroku od biurka, pracy lub jakichkolwiek elementów rozpraszających.
  • Następnie weź głęboki wdech. Następnie powoli wydychaj powietrze. Powtórz.
  • Na koniec pomyśl o czymś przyjemnym, co ma dla Ciebie znaczenie.

Możesz wyobrazić sobie siebie w swoim ulubionym miejscu, gdzie lubisz wędrować po lesie. Możesz też pomyśleć o tym nowym samochodzie, który chciałbyś kupić. Jaki byłby jego kolor? Jakie miałby cechy? Czy potrafisz sobie wyobrazić, że czujesz się świetnie w fotelu kierowcy?

Według bloga o zdrowiu Szkoły Medycznej Uniwersytetu Harvarda „Wędrówka umysłu może pomóc w zarządzaniu lękiem”. Podobnie jak medytacja lub zajęcia wypoczynkowe, daydreaming działa jako naturalny środek łagodzący stres i niepokój.

Daydreaming pomaga w rozwiązywaniu problemów

Daydreams to nie tylko mini-eskapady. Pozwalając swoim zbłąkanym myślom krążyć wokół siebie, ożywiasz się. Będziesz w stanie wrócić do problemu bardziej odświeżony. Większość z nas może skorzystać z podejścia do naszych problemów ze świeżym spojrzeniem.

Oprócz posiadania świeżej perspektywy, daydreaming wydaje się działać lepiej niż próba wymuszenia rozwiązania. W jednym z badań, w którym śledzono różne wzorce wewnętrznych myśli, naukowcy doszli do wniosku, że wędrówka umysłu jest ważna i dobra dla nas. Wydaje się, że ten proces poznawczy prowadzi do nowych pomysłów.

Choć na pierwszy rzut oka może się to wydawać niezwykłe, pozwalanie naszym myślom dryfować może faktycznie pomóc nam w rozwiązywaniu problemów, gdy skupienie się na nich nie działa.

Skupiając się na czymś nieustannie, możesz przeoczyć wiele informacji. Swobodne kojarzenie może natomiast sprawić, że Twój umysł będzie mógł przechodzić od wspomnień do czegoś, co przeczytałeś, a następnie z powrotem do czegoś, co sobie wyobraziłeś.

Innymi słowy, śnienie może poprowadzić Cię magiczną drogą z żółtej cegły do spostrzeżeń. Te spostrzeżenia mogą pomóc Ci w osiągnięciu celu. Tak więc, jeśli masz problem, zamiast próbować go rozwiązać, spróbuj czegoś odwrotnego. Śnij, a potem śnij jeszcze więcej.

Śnienie wykorzystuje różne części mózgu

Jeśli kiedykolwiek zauważyłeś, umysły dzieci nieustannie wędrują. Nie jest tajemnicą, że młodzi ludzie dużo marzą. Jednak posiadanie „głowy w chmurach”, jak niektórzy określają śnienie, okazuje się być czymś więcej niż tylko zwykłą lub odwracającą uwagę rozrywką.

To, co dzieje się w Twoim mózgu podczas śnienia, jest bardzo skomplikowane. Kiedy Twój umysł wędruje, wykorzystujesz różne aspekty swojego mózgu. Zarówno sieć wykonawcza do rozwiązywania problemów, jak i sieć kreatywności w Twoim mózgu pracują jednocześnie.

Gdy aktywujemy te różne obszary mózgu, uzyskujemy dostęp do informacji, które wcześniej mogły być niedostępne lub uśpione. Dlatego nuda lub bezczynność służy wspaniałemu celowi. Inspiruje nas do marzeń, które tworzą ważne połączenia w całym mózgu.

Śnienie pomaga osiągać cele

W jaki sposób błądzące myśli mogą pomóc Ci w osiągnięciu Twoich celów? Te błądzące myśli są rzeczywiście nieodgadnione, ale nowe badania ujawniają, że często są motywowane przez nasze cele.

Sportowcy i wykonawcy czasami używają celowego śnienia, aby poćwiczyć przed meczem lub występem. Ta metoda przygotowuje ich mózgi na sukces. To tak, jakby ćwiczyć mentalnie, a nie fizycznie, w celu osiągnięcia pożądanego rezultatu. Ten rodzaj wyobrażania sobie lub ustrukturyzowanego daydreamingu jest popularny w dziedzinie psychologii sportu.

Podczas gdy marzenia oparte na fantazji, takie jak przemiana w superbohatera, mogą skończyć się rozczarowaniem lub frustracją, ponieważ są zbyt daleko idące, ustrukturyzowane marzenia mogą cię zmotywować, ponieważ są realistyczne.

Wyobrażanie sobie lub śnienie o jednym z Twoich rzeczywistych celów jest przyjemne. Zachęca do zastanowienia się nad krokami, jakie należy podjąć, sposobami utrzymania motywacji i pokonywania przeszkód.

Śnienie rozszerza Twoją kreatywność

Badania wykazały, że śnienie jest skorelowane z wyższym poziomem kreatywności.3 Nieustanne drążenie złożonego problemu nie prowadzi do odkryć. Zrób sobie przerwę. Umysł nadal będzie inkubował się nad problemem.

Bianca L. Rodriguez, Ed.M, Licencjonowany Terapeuta Małżeństwa i Rodziny mówi: „To dlatego większość z nas ma momenty aha podczas wykonywania prozaicznych czynności, takich jak mycie naczyń, gdzie nie musimy zbyt mocno koncentrować się na wykonywanym zadaniu, co pozwala na uzyskanie przestrzeni w naszej psychice na odbiór i ujawnienie nowych informacji.”

Udowodniło to jedno z badań, w którym studenci college’u mieli 2 minuty na wymyślenie jak największej ilości zastosowań dla rzeczy codziennego użytku (jak wykałaczki czy cegły). Ci, którzy najpierw śnili, zamiast dalej skupiać się na problemie, lepiej radzili sobie z generowaniem bardziej kreatywnych pomysłów. I to nie w małym stopniu. Byli o 41% bardziej produktywni i kreatywni.

Kiedy Twój umysł nie musi poruszać się po wąskim torze, reorganizuje wszystkie drobiazgi informacji i tworzy nowe, nieoczekiwane połączenia. Bycie rozproszonym i pozwolenie umysłowi na wędrówkę jest potężnie pozytywne.

Rodriguez dobrze opisała daydreaming, mówiąc, że jest to „ćwiczenie dla twojego umysłu”. Rozwinęła to dalej, mówiąc: „Rzadko jesteśmy uczeni, aby pozwolić naszym umysłom na wędrówkę. To jak zajmowanie się tylko jednym drzewem w ogromnym lesie. Daydreaming pozwala twojemu umysłowi na powiększenie i zobaczenie całego lasu, co tworzy inną perspektywę i zachęca do kreatywności.”

Słowa końcowe

Daydreaming zbyt długo cieszył się złą sławą. Jednak przynosi nam, ludziom, wiele korzyści. Miejmy nadzieję, że więcej osób otworzy się na proces śnienia i pozwoli naszym myślom swobodnie wędrować. Jeśli jesteś sfrustrowany jakąś sytuacją, problemem lub po prostu chcesz rozwinąć swoją wyobraźnię lub kreatywność, spróbuj marzyć i zobacz, jakie ścieżki umysłowe mogą się przed tobą otworzyć.

Oceń ten artykuł
psychologiairozwoj.pl
Adblock
detector