Czy związek z różnicą wieku może być harmonijny?

Czym są związki z różnicą wieku? Miłość

Czy to celebryta, czy ktoś, kogo znasz osobiście, luki wiekowe w romantycznych związkach zawsze przyciągają nieco uwagi.

Związki z luką wiekową

Związki z luką wiekową zazwyczaj odnoszą się do różnicy wieku między partnerami wynoszącej co najmniej 10 lat. Ogólnie rzecz biorąc, definicja związków z luką wiekową oraz tego, co jest, a co nie jest dopuszczalne, różni się w zależności od płci, wieku i norm kulturowych danej osoby.

Historia związków z luką wiekową

Ogólnie rzecz biorąc, mężczyźni są znacznie bardziej skłonni do rozważenia kobiet, które są znacznie młodsze. Według wielu badań, ma to korzenie ewolucyjne.

Ponieważ mężczyźni nie mają tak ścisłego zegara reprodukcyjnego, mogą mieć dzieci w późniejszym okresie życia. Historycznie, to sprawiło, że kobiety są bardziej otwarte na relacje ze starszymi mężczyznami, ponieważ nie muszą się martwić o płodność mężczyzn.

Starsi mężczyźni mają również tendencję do posiadania większych zasobów pieniężnych ze względu na ich wiek i doświadczenie, co może być bardziej atrakcyjne dla kobiet, gdy rozważają, jak chcą wspierać swoje potencjalne dzieci. Powoduje to historyczne parowanie, które odniosło sukces, ponieważ młodsze kobiety są bardziej prawdopodobne, aby być bardziej płodne.

Ogólnie rzecz biorąc, badania wykazały, że mężczyźni są bardziej otwarci na większe przedziały wiekowe niż kobiety, zwłaszcza w miarę starzenia się. Oprócz tego, że mężczyźni są w stanie przeoczyć obawy zegarów biologicznych, w przeszłości kobiety nie znalazły żadnych korzyści z umawiania się z młodszymi mężczyznami.

Stygmaty w Modern-Day relacji luki wiekowej

Chociaż względy ewolucyjne nie mają dziś tak dużego znaczenia, związki z luką wiekową nadal są napiętnowane we współczesnej kulturze.

Jedno z badań sugeruje, że negatywne stereotypy i uprzedzenia, które wiele osób żywi wobec związków z luką wiekową, mogą wynikać z postrzeganej nierówności w związku. Innymi słowy, ludzie wierzą, że jeden z członków pary jest tam tylko dlatego, że wykorzystuje drugiego w jakiś sposób.

Terapeuta relacyjny Mialauni Griggs, ALMFT, precyzuje, że oprócz wieku, ważne jest, aby wziąć pod uwagę takie czynniki jak rasa, orientacja seksualna i status społeczno-ekonomiczny, jeśli chodzi o pary z ekstremalną różnicą wieku.

Chociaż większa świadomość tych czynników może prowadzić do mniejszej oceny tych par, Griggs jest w pełni świadoma negatywnych stygmatów związanych z tymi związkami.

„Myślę, że najczęstszym piętnem jest to, że jeśli kobieta jest młodsza to musi być poszukiwaczką złota, a on musi być samotny lub przerażający. [Albo że] jeśli kobieta jest starsza, to musi próbować odzyskać swoją młodość, a on jest prawdopodobnie poszukiwaczem złota”. – MIALAUNI GRIGGS, ALMFT

Wyzwania w związku z różnicą wieku

Wyzwania zależą w dużej mierze od okoliczności, ale istnieje kilka wspólnych tematów, które zwykle pojawiają się w związkach z różnicą wieku.

Różne etapy życia

Najbardziej oczywiste jest to, że kiedy ktoś jest w tego typu związku, może to oznaczać, że znajduje się na drastycznie różnych etapach życia niż jego partner. W mniejszym stopniu dotyczy to osób, które są już w wieku rozrodczym.

Griggs zauważa również, że wiele z większych pytań, które pojawiają się u osób w takich związkach, pochodzi od kobiet, ponieważ to one stoją w obliczu osi czasu w odniesieniu do posiadania dzieci.

Griggs podkreśla znaczenie „ciągłych rozmów o swoich priorytetach i oczekiwaniach, przy jednoczesnej otwartości na słuchanie partnera”. Zachęca swoich pacjentów, aby nie tracili z oczu swoich indywidualnych ścieżek, co czasami może się zdarzyć w tych związkach, gdy jeden z partnerów kończy się koncentrując się na osi czasu drugiego bardziej niż na swojej własnej.

Może istnieć dynamika władzy

Innym ważnym problemem w związku z różnicą wieku jest potencjalna dynamika władzy. Szczególnie dla ludzi w ich 20s, 30s, i 40s, jeśli istnieje różnica wieku 10 lub więcej lat, to jest prawdopodobne, że jedna osoba będzie w innym miejscu zawodowo i finansowo.

Ważne jest, aby zachować świadomość tej dynamiki i upewnić się, że nie zacznie ona kontrolować opcji jednego z partnerów.

Na przykład, jeśli partner, który jest bardziej stabilny finansowo, zaczyna płacić pewne rachunki lub pokrywać wydatki, ważne jest, aby upewnić się, że partner, który otrzymuje wsparcie, nie czuje się uwięziony w związku z tym wsparciem.

Korzyści płynące ze związków z różnicą wieku

Chociaż niektóre badania wykazały, że brak wsparcia społecznego dla związków z luką wiekową może skutkować mniejszą satysfakcją ze związku, to warto również zwrócić uwagę na pewne korzyści płynące z tych relacji.

Każdy z partnerów jest przygotowany na stygmatyzację

Wykazano, że kobiety są bardziej skłonne poświęcić więcej czasu na ocenę kosztów i korzyści tych związków, ponieważ spodziewają się napiętnowania. W związku z tym mają tendencję do wchodzenia w te związki w bardziej otwartym i szczerym stanie ze swoim partnerem, ponieważ często już na początku musiały omawiać potencjalne wyniki.

Kobiety znajdują więcej szczęścia

Badania wykazały5, że związki kobiet z luką wiekową skutkują większą satysfakcją dla kobiet w porównaniu z innymi osobami w ich wieku. To dlatego, że relacje mają tendencję do czuć się bardziej równe pod względem pieniędzy i kariery. Dla mężczyzn, satysfakcja z relacji pozostaje taka sama, jeśli ich partnerka jest starsza, więc jest to naprawdę korzystne dla obu stron.

Zaangażowani partnerzy mogą mieć dłuższą długość życia

Stwierdzono6, że ludzie w związkach z różnicą wieku żyją dłużej. Wynika to potencjalnie z różnej płodności, możliwości młodszego partnera do opieki nad starszym partnerem na starość oraz bezpieczeństwa ekonomicznego.

Jak pary z luką wiekową postrzegają siebie

Ze względu na piętno związane ze związkami z różnicą wieku, członkowie tych par często dostosowują się do presji społecznej, usprawiedliwiając swoją sytuację przed sobą i światem zewnętrznym.

W jednym z badań pracowano z ponad 20 parami, aby zrozumieć te usprawiedliwienia i to, jak odnoszą się one do członków pary, a także do interakcji między nimi.

Samointerakcje

W interakcjach między sobą pary w związkach z różnicą wieku mają tendencję do skupiania się na historii miłosnej (zwanej w tym badaniu „narracją miłosną”), na której opierał się ich związek. Pozwala im to na przedstawienie różnicy wieku jako czegoś, co jest poza ich kontrolą, ponieważ w centrum uwagi była miłość.

Interakcje z innymi

Ludzie w związkach z różnicą wieku radzili sobie z pytaniami od innych w bardzo podobny sposób. Wszyscy mieli tendencję do stosowania trzech metod: przekazywania, lamerstwa i odrzucania.

  • Przekazywanie: To jest, gdy członkowie związku usprawiedliwiają swoją różnicę wieku poprzez „przechodzenie” lub pracę, aby wydawać się bliżej wieku do swojego partnera.
  • Lampooning: To jest, gdy członkowie pary używają humoru, aby odeprzeć lub odwrócić uwagę od jakiegokolwiek piętna umieszczonego na ich związku przez innych.
  • Odrzucanie: To jest, gdy członkowie pary są otwarcie z ich dezaprobatą piętna umieszczonego na ich związku przez innych.

Czy związki z różnicą wieku są zdrowe?

Krótka odpowiedź brzmi: to zależy. Podczas gdy znaczne różnice wieku mogą być bardzo zauważalne, gdy ktoś jest bardzo młody, z wiekiem mają one tendencję do utraty niektórych związanych z nimi stygmatów.

Jeszcze ważniejsze jest to, że pary te mają tendencję do bycia zadowolonymi. Podczas gdy niektóre badania sugerują1, że kobiety starsze relacje luki wiekowej zgłosić wyższy poziom satysfakcji, to samo zostało znalezione o męskich starszych wersjach relacji.

Jedną rzeczą, która została znaleziona w wielu badaniach jest to, że związki age-gap zmniejszają się w satysfakcji z wiekiem, zwłaszcza gdy muszą stawić czoła jakiejkolwiek ilości trudności pieniężnych.

Jeśli jesteś zaniepokojony związkiem z luką wiekową (czy jesteś w jednym, czy znasz i kochasz kogoś, kto jest), upewnij się, że jesteś bardzo świadomy wszelkich dynamik władzy i ich wpływu na twój finansowy i emocjonalny dobrobyt.

„Patriarchat pozostawia kobiety podatne na minimalizowanie ich potrzeb, ich opinii i ich marzeń w ogóle w ramach ich romantycznych relacji”, mówi Griggs. „Myślę, że może to być wzmocnione w związkach z luką wiekową, niezależnie od tego, czy jest młodsza czy starsza, ze względu na dynamikę władzy między mężczyznami i kobietami”.

Dla kobiet, które są młodsze w tych związkach, upewnij się, że jesteś szczery ze sobą o każdej ilości zależności (finansowej, zawodowej, itp.), która może zacząć wyskakiwać wokół twojego związku. Jeśli nie czujesz, że twój partner naciska na ciebie na te sposoby, upewnij się, że jesteś otwarty i szczery z nimi, że chcesz zachować te rzeczy na dystans.

Słowa końcowe

Żadna z tych rzeczy nie oznacza, że Ty lub ukochana osoba w związku z różnicą wieku jesteście absolutnie skazani na porażkę lub sukces. Te czynniki są zależne od poszczególnych osób. Pamiętaj, aby zawsze być świadomym swojej autonomii i upewnić się, że oboje robicie miejsce na komunikowanie swoich potrzeb i granic.

Oceń ten artykuł
psychologiairozwoj.pl
Adblock
detector