Sny o zdradzaniu: Dlaczego się zdarzają i co robić

Sny o zdradzaniu: Dlaczego się zdarzają i co robić Miłość

Czy miałeś sen, w którym zdradziłeś swojego partnera z kimś innym? Mogło to być z nieznajomym, celebrytą, kimś, z kim jesteś blisko, a nawet z byłym partnerem. Jeśli tak, to nie jesteś sam. Sny o zdradzie są w rzeczywistości dość powszechne, mówi Sarah Gundle, PsyD, psycholog kliniczny z prywatną praktyką w Nowym Jorku.

Nawet jeśli twój związek z obecnym partnerem jest solidny jak skała i myśl o zdradzie nigdy nie przeszła ci przez głowę, sen o zdradzie może sprawić, że poczujesz się dość wstrząśnięty. Możesz czuć się zdezorientowany, zaniepokojony, a nawet winny – mówi dr Gundle.

Ten artykuł bada co mogą oznaczać sny o zdradzie, kilka kroków, które możesz podjąć, aby zbadać znaczenie swojego snu i czy powinieneś omówić go ze swoim obecnym partnerem.

Zrozumienie snu

Każdy człowiek śni podczas snu – niezależnie od tego czy pamięta swoje sny, czy w ogóle śnił. Zazwyczaj spędzamy około dwóch godzin śniąc każdej nocy, zwykle podczas okresów szybkiego ruchu gałek ocznych (REM) snu. Sny mogą być niezwykle realistyczne, ponieważ mogą obejmować takie doznania jak dotyk, smak, zapach, dźwięk i emocje.

Chociaż istnieje wiele różnych teorii na temat tego, dlaczego śnimy, dokładne przyczyny tego zjawiska wciąż nie są znane. Uważa się jednak, że sen pomaga nam przetwarzać nasze emocje, konsolidować nasze wspomnienia i rozwijać większe osobiste spostrzeżenia.

Często w naszych snach pojawiają się wydarzenia i osoby z naszego codziennego życia. Stresujące lub traumatyczne sytuacje, które powodują niepokój lub zagrażają naszemu dobremu samopoczuciu, mogą powodować złe sny. Złe sny, takie jak sny o zdradzaniu, mogą wywołać silną i nieprzyjemną reakcję emocjonalną.

Znaczenie snów o zdradzie

Sny rzadko są o tym, co wydają się na powierzchni, a nawet o ludziach, których spotkałeś we śnie, mówi dr Gundle. „Sny są wskazówkami od naszego nieświadomego umysłu do naszego świadomego umysłu; jednak są one bardziej przydatne jako metafory niż jako wskaźniki pożądania”.

W rzeczywistości, dr Gundle wyjaśnia, że posiadanie snów o oszukiwaniu niekoniecznie wskazuje na to, że:

  • Jesteś nieszczęśliwy w swoim obecnym związku.
  • Chcesz zdradzić swojego obecnego partnera.
  • Masz jakiekolwiek pragnienie, aby być z osobą, o której marzysz.

Według dr Gundle, sny o zdradzaniu mogą w rzeczywistości dotyczyć wielu rzeczy, w tym:

  • Sekret w twoim życiu, twojej rodzinie, miejscu pracy lub kręgu przyjaciół.
  • Prawdy, której unikasz lub próbujesz ukryć przed sobą.
  • Fakt, który musi być odkryty lub odkryty.
  • Życzenie czegoś, czego brakuje w Twoim życiu, np. intymności lub przygody.

Kiedy analizujemy sny na sesjach terapeutycznych, konkretne szczegóły snu są mniej ważne niż to, co sprawiły, że osoba poczuła i gdzie zabierają nasze rozmowy, mówi dr Gundle.

Na przykład, jeśli śniło ci się, że zdradziłeś swojego partnera, zostałeś złapany na gorącym uczynku i byłeś w stanie rozwiązać sytuację z nimi, pomocne może być zbadanie, jak się z tym czułeś. Jeśli czułeś ulgę, może to wskazywać, że czujesz się winny z powodu czegoś i chcesz oczyścić swoje sumienie poprzez rozwiązanie sytuacji. Sytuacja nie musi być koniecznie czymś związanym z Twoim partnerem.

Z drugiej strony, jeśli śniło Ci się, że zdradzałeś z kimś, ponieważ pociągała Cię pewna jego cecha, może to wskazywać, że chciałbyś, abyś Ty, Twój partner lub ktoś w Twoim życiu również miał tę cechę.

Co zrobić, jeśli masz sny o zdradzaniu

Oto kilka kroków, które możesz podjąć, jeśli masz sny o oszukiwaniu.

1. Prowadzenie dziennika snów

Pomocne może być prowadzenie dziennika przy łóżku i zapisywanie swoich snów zaraz po przebudzeniu, ponieważ sny mogą z czasem zanikać. Powinieneś spróbować i zapisać wszystkie szczegóły, które możesz przypomnieć sobie o swoich snach, w tym postacie, wydarzenia, wrażenia i uczucia, których doświadczyłeś.

Prowadzenie dziennika snów nie tylko pomaga w przypominaniu sobie, ale może również pomóc w śledzeniu wzorców w snach i identyfikacji powtarzających się elementów, tematów i uczuć. Dodatkowo, może to dać Ci możliwość zastanowienia się nad swoimi snami na jawie, dzięki czemu będziesz mógł zbadać jak się w nich czujesz.

2. Zdecyduj, czy powiedzieć o tym swojemu partnerowi

Jeśli jesteś w zaangażowanym związku, możesz zastanawiać się, czy powinieneś powiedzieć swojemu partnerowi o swoim śnie.

Możesz czuć się winny, nawet jeśli myśl o zdradzie nie przeszła Ci przez głowę. Możesz martwić się o reakcję swojego partnera, ponieważ może on uznać, że fantazjujesz o kimś innym lub że myślisz o zdradzaniu go, i zdenerwować się lub rozgniewać na ciebie.

Dr Gundle sugeruje podjęcie decyzji w oparciu o charakter twojego związku, ponieważ niektórzy partnerzy mogą czuć się zagrożeni przez ten materiał senny. „Ważniejsze jest, abyś zbadał, co sen oznacza dla ciebie, niż ujawnić go swojemu partnerowi”.

Może to być jeszcze bardziej skomplikowane, jeśli ta osoba jest kimś, kogo znasz, ponieważ może nie tylko zmienić dynamikę między tobą a nimi, ale także wpłynąć na relacje twojego partnera z nimi. Twój partner może czuć się zagrożony przez nich lub stać się wrogo nastawiony do nich. Dr Gundle wyjaśnia jednak, że śnienie o kimś, kogo znasz, nie musi oznaczać, że jesteś do niego przyciągany lub chcesz być z nim w związku.

„Często używamy osób, które są bardzo bezpiecznymi postaciami w naszym życiu, jako place holders w snach. Tak więc, zamiast mówić o chęci zdradzania partnera z tą osobą, sen o nich może w rzeczywistości wskazywać, jak bezpieczny jest ten związek” – mówi dr Gundle.

3. Poszukaj terapii

Jeśli Twój sen Cię zdystansował i potrzebujesz pomocy w przetworzeniu emocji, które wzbudza, lub jeśli powraca i chcesz zrozumieć, co jest jego przyczyną, pomocne może być skorzystanie z terapii.

Terapia jest przydatnym narzędziem do wydobywania wniosków z Twoich snów i odkrywania Twoich uczuć, mówi dr Gundle. Może również pomóc Ci uświadomić sobie konflikty, z którymi zmaga się Twój podświadomy umysł i wyposażyć Cię w umiejętności radzenia sobie z nimi, abyś mógł je skuteczniej rozwiązywać.

Słowa końcowe

Sen o zdradzaniu partnera może być niepokojący i wzbudzać wiele emocji, w tym zakłopotanie, poczucie winy i niepokój. Jednakże, nie musi to oznaczać, że jesteś przyciągany do kogoś innego lub że chcesz zdradzić swojego partnera.

Sny są często metaforyczne w naturze, więc pomocne może być zastanowienie się nad tym, jak sprawiły, że czujesz się, aby zrozumieć, co próbują ci powiedzieć.

Oceń ten artykuł
psychologiairozwoj.pl
Adblock
detector