Jak radzić sobie z wampirami energetycznymi: 6 szybkich strategii

Jak radzić sobie z wampirami energetycznymi: 6 szybkich strategii Konflikty

Październik przynosi upiorne święto Halloween, kiedy to duchy i gobliny, cukierek albo psikus, rzeźbi się dynie. Potwory, straszydła i wampiry wymykają się z cienia i straszą nas, gdy podskakujemy w fotelach i krzyczymy na ekran.

Na szczęście te diaboliczne stwory grozy żyją w świecie fikcji, nawet jeśli kultura popularna przyjęła i utrwaliła mity o zombie i wampirach.

One nie istnieją naprawdę…. prawda?!

Wampiry, takie jak Dracula Brama Stokera, Salem’s Lot Stephena Kinga czy Nosfertu Borisa Karloffa, to bladoskóre, nocne istoty wysysające krew, które uwielbiają długie, dramatyczne peleryny i boją się słońca. Nawet nowsze wersje wampirów, te, które nie przestrzegają standardowych zasad wampiryzmu, piją, palą i bawią się, przerażają swoją ukrytą przemocą i żądzą krwi.

Na szczęście tego typu wampiry nie istnieją, ale są raczej metaforą ludzi, którzy dosłownie wysysają z innych energię, entuzjazm i emocje. Często nazywa się ich „użytkownikami”, ale bardziej wyszukanym terminem byłby wampir energetyczny, przy czym oba te określenia mogą być stosowane zamiennie.

Na potrzeby tego artykułu używany będzie termin „wampir energetyczny”.

Kto stworzył ideę wampira energetycznego?

Trwają dyskusje na temat tego, kto właściwie stworzył termin „wampir energetyczny”. Według legendy Anton LaVey z Kościoła Szatana napisał na ten temat w swojej Biblii Szatana, popularyzując ten termin w latach 60-tych.

LaVey przypisywał sobie zasługę stworzenia tego terminu, chociaż koncepcja wampira psychicznego lub energetycznego została wprowadzona w latach 30. przez Diona Fortune’a.

Pokrewnym pojęciem jest pojęcie wampira „emocjonalnego”, używane przez autora Alberta Bernsteina, który łączy tę ideę z zaburzeniami psychicznymi i zaburzeniami osobowości. Mimo że Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne nie dysponuje odpowiednią definicją medyczną, wampiryzm taki istnieje i może pokrywać się z socjopatią i psychopatią.

Niezależnie od tego, jaką etykietę chcemy im nadać, wampiry energetyczne powodują zmęczenie, depresję, senność i wyczerpanie, a także niszczą nadzieję, marzenia i optymizm.

Jak rozpoznać wampira energetycznego w swoim życiu?

Jeśli wampiry nie są w rzeczywistości półprzezroczystymi postaciami z kłami, pazurami i zamiłowaniem do nietoperzy, jak można je rozpoznać?

Jakie są cechy wampira energetycznego, który nie ukrywa się w cieniu, ale raczej kroczy wśród nas?

Wampirem energetycznym może być przyjaciel, członek rodziny, współlokator i/lub kolega z pracy. Jak można się domyślić, nie ma fizycznych wskazówek, ale raczej behawioralne oznaki wampira energetycznego. Są duże szanse, że po uporaniu się z tą osobą i jej dramatem jesteś wyczerpany, smutny, emocjonalnie poobijany i posiniaczony.

To prawda, że ktoś może mieć zły dzień, pecha lub cierpieć na depresję, ale to niekoniecznie są cechy wampira energetycznego i dlatego zidentyfikowanie wampirycznej osoby w twoim otoczeniu może zająć trochę czasu.

Jednak poniższa lista zawiera kluczowe cechy, które wykazują wszystkie wampiry energetyczne, więc miej oczy szeroko otwarte i trochę czosnku psychicznego w kieszeni.

1. Brak empatii

Niestety, brak empatii i współczucia wydaje się być coraz powszechniejszy w skali globalnej. Kiedy światowi przywódcy przejawiają tę cechę, trudno jest docenić, jak bardzo może być ona niszcząca, ponieważ mylimy ją z twardą polityką i zerową tolerancją.

Brak empatii jest także związany z narcystycznym zaburzeniem osobowości i zachowaniami antyspołecznymi.

Jeśli ktoś w twoim życiu ciągle nie przejmuje się tobą i twoimi problemami, próbuje cię umniejszyć lub upokorzyć, demonstruje agresywne (lub potencjalnie agresywne) zachowanie, lekceważy twoje myśli i uczucia, nie przejmuje się cierpieniem innych ani szkodami, jakie wyrządził, to prawdopodobnie jest wampirem energetycznym.

2. Poszukiwanie uwagi

Ta cecha jest również związana z narcyzami i zachowaniami antyspołecznymi. Choć może się to wydawać ironią, osoby o antyspołecznych cechach zachowania są dość towarzyskie. Zazwyczaj są ekstrawertykami, uwielbiają być w centrum tłumu. Ze względu na skłonność do podejmowania ryzyka mogą sprawiać wrażenie ekscytujących, zuchwałych i śmiałych, co przyciąga do nich ludzi. Jednak ich urok ma swoją ciemną stronę.

3. Maszyna do hiperboli

Do tej kategorii zalicza się również kłamstwo. W pogoni za nieustannym uznaniem i z powodu wielkiego poczucia własnej wartości wampiry energetyczne często manipulują faktami i okolicznościami, aby wyglądać lepiej lub aby cierpieć bardziej niż inni. Starając się być wiecznym „prymusem”, wampir naciąga prawdę, aby nakarmić swoje ego. Często „wywyższa się” nad innymi, aby udowodnić swoją wyższość.

4. Ciągła krytyka

Wampir energetyczny uwielbia obwiniać wszystkich innych za swoje problemy. Rzadko kiedy cokolwiek jest ich winą, od drobnych wyimaginowanych uchybień po większe konflikty. Osoby takie nie są odpowiedzialne za swoje błędy i często wyżywają się na innych. Zamiast tego szukają opieki i współczucia u ludzi o dobrym sercu lub empatów.

Wampir energetyczny będzie przyciągał empatów, ponieważ brakuje mu tej bardzo potrzebnej emocji. Dobroć nie zabija ich, lecz czyni ich silniejszymi; jednakże dobroć zabija osobę, która ją daje, ponieważ wampir nigdy jej nie odwzajemni.

5. Narzekanie

Jak można zauważyć na tej liście, cechy te nakładają się na siebie, ponieważ często funkcjonują razem. Osoba, która zawsze narzeka i krytykuje, to z łatwością osoba, która przesadza i zabiega o uwagę. Prawdę mówiąc, każdy narzeka. W rzeczywistości, narzekanie i osądzanie może być typowym stanem człowieka, ponieważ współczucie, szczęście i otwartość wymagają znacznej pracy.

Niemniej jednak, wampir energetyczny przenosi narzekanie na nowy poziom. Swoje narzekanie i krytykę skieruje na ciebie, twoich przyjaciół, rodzinę, twoje zainteresowania i pracę, próbując cię odizolować i kontrolować. Dlatego też ciągłe narzekanie i ostre komentarze są dla wampira środkiem do celu.

6. Dramat

Mimo, że jest to termin zwykle używany w odniesieniu do nastolatków, dramaty stanowią dużą część życia wampira energetycznego. Zawsze jest jakiś problem, najprawdopodobniej przez nich samych, ponieważ nie są oni szczególnie szczęśliwymi ludźmi i mylą uwagę z ekscytacją, nawet jeśli ta ekscytacja jest destrukcyjna.

Dramaty zapewniają im rozproszenie uwagi, którego potrzebują, aby uniknąć introspekcji, zwłaszcza gdy są znudzeni lub samotni. Wampiry energetyczne są dość toksyczne i sieją spustoszenie wśród swoich ofiar.

7. Głęboko niepewny siebie

Wampir energetyczny, który zawsze manipuluje, może sprawić, że poczujesz się winny, że nie zwracasz na niego uwagi lub że nie jesteś pełen uznania dla jego „dobrych uczynków”. W przypadku negatywnego ataku osoba ta może przenieść swój gniew na ciebie i oskarżyć cię o robienie rzeczy, które ona sama robiła! W ten sposób wampir energetyczny jest najdoskonalszym praktykantem gaslightingu.

Wampiry energetyczne są prawie zawsze negatywnie nastawione i znajdują przysłowiowe luki w czyjejś zbroi. Każda dobra wiadomość, którą chcesz się podzielić, zostanie zniszczona przez pesymizm wampira, ponieważ on lub ona zareaguje własną smutną opowieścią o nieszczęściu. Za każdy krok naprzód, który zrobisz na drodze życia, wampir energetyczny cofnie Cię o dwa.

Czy w Twoim życiu jest wampir energetyczny?

Jak widać na tej liście, potrzeba czasu przebywania z drugą osobą, aby stwierdzić, czy ma ona którąś z tych cech. W międzyczasie należy zauważyć, że wampiry energetyczne pragną miłych, dobrych, życzliwych ludzi, którzy oferują wsparcie, przyjaźń i lojalność.

Dla wampira jest to jak długie, chłodne picie siły życiowej, ponieważ wyssie on osobę, która daje mu tak wiele. Wampiry szukają specyficznego typu osób, z pewnością kogoś, kto początkowo jest pod wrażeniem lub przyciąga ich sympatyczny, ekstrawertyczny, lubiący zabawę wizerunek. Jednak żerują również na ludziach, którzy mają mało energii, są rozproszeni, przeżywają trudne chwile lub są wytrąceni z równowagi.

Jak wspomniano powyżej, szczególnie przyciągają empatów. Jak ćma do płomienia, wampir energetyczny pragnie tego, czego mu brakuje. Skoro już wiesz, że wampiry grasują w pobliżu i znasz przydatne wskazówki, jak je rozpoznać, jak możesz się chronić?

Najlepszym rozwiązaniem jest zerwanie wszelkich więzi z wampirem energetycznym w Twoim życiu. Oczywiście, łatwiej powiedzieć niż zrobić. Pewne okoliczności mogą uniemożliwić czyste i/lub natychmiastowe zerwanie. Jeśli wampir wyczuje, że próbujesz zakończyć związek, może zastosować taktykę manipulacji, aby zmusić Cię do pozostania.

Dlatego wyrzucenie wampira energetycznego z Twojego życia nie jest łatwym procesem i do osiągnięcia celu mogą być potrzebne mniejsze kroki.

Nie należy się zniechęcać.

Bądź pozytywnie nastawiony do siebie, niekoniecznie do wampira energetycznego

Istnieje przekonanie, że częścią tego procesu jest próba wczucia się w sytuację wampira i okazania mu współczucia. Chociaż jest to z pewnością humanitarne, jest to dokładnie to, czego chce wampir.

Dając mu więcej tego, czego pożąda, prawie jak nałóg, nie pomagasz ani sobie, ani wampirowi. Sprawiasz, że wampir staje się silniejszy. To prawda, że wampir może być zepsutą jednostką z brudnym dzieciństwem i poważnymi lękami, ale musisz chronić siebie.

Zrozumienie, dlaczego wampir zachowuje się w określony sposób, może pomóc ci wzmocnić swoją pozycję i nabrać siły do zerwania więzi. Możesz poznać wampira takim, jakim jest naprawdę, a nawet do pewnego stopnia mu współczuć, ale rób to z dużym dystansem.

Rozpoznanie zaburzeń osobowości wampira zwiększy twoją inteligencję emocjonalną i umysłową, którą będziesz mógł wykorzystać do tworzenia zdrowszych związków.

1. Chroń siebie

Choć może się to wydawać zbyt daleko idącą radą, jest to najlepsza rzecz, jaką możesz zrobić. Jednym ze sposobów, by to osiągnąć, jest poznanie i dostrzeżenie własnej wartości. W ten sposób możesz przejrzeć taktykę wampira.

Ograniczanie czasu spędzanego z wampirem energetycznym, wybieranie określonych czynności, które zmniejszą jego wyczerpujące zachowanie i planowanie sposobów na unikanie go w ogóle to dodatkowe środki, dzięki którym możesz się chronić.

Upewnienie się, że masz określony „koniec” interakcji z wampirem, zapewni ci łatwą ucieczkę od jego manipulacji.

2. Chroń swoją energię

Istnieje wiele sposobów ochrony swojej energii, od praktycznych po duchowe. Ograniczenie ilości energii, którą poświęcasz wampirowi energetycznemu, to pierwszy krok, ale najlepszym sposobem jest przekierowanie jej na działania, zainteresowania i ludzi, których lubisz.

Ponieważ wampiry lgną do ludzi, którzy nie znają i nie doceniają własnej wartości, samo docenienie siebie jest aktem buntu. Kiedy już wiesz, że nie tylko nie potrzebujesz krytyki i negatywnego nastawienia, ale także, że na nie nie zasługujesz, możesz wykorzystać swoją energię w bardziej pozytywny i satysfakcjonujący sposób.

Jeśli wolisz kreatywną wizualizację, wyobraź sobie, że otaczasz się jasnym białym światłem lub polem siłowym, które odstrasza wampira i utrzymuje Twoją energię blisko Ciebie. Pozostając w kontakcie z własną energią i aurą, możesz się uziemić. Inni uważają, że talizmany i olejki są fizyczną manifestacją rytuałów stosowanych w celu zachowania bezpieczeństwa i zdrowia. Wsłuchaj się w swoją intuicję.

3. Samoopieka

Po spędzeniu czasu z wampirem energetycznym prawdopodobnie będziesz wyczerpany, przygnębiony i zmęczony.  Daj sobie dużo miejsca i czasu na zregenerowanie sił po tym doświadczeniu. Może to być przyjemna kąpiel, długi spacer, oglądanie ulubionego filmu lub czytanie książki – cokolwiek, co sprawi Ci przyjemność. Innym sposobem na rozładowanie napięcia i podniesienie morale jest praktykowanie współczucia dla samego siebie.

4. Wyznaczaj granice

Ta koncepcja jest powiązana z powyższymi wskazówkami. Wyznaczenie granic pozwoli chronić siebie i swoją energię oraz zapewni czas na zadbanie o siebie. Ustalenie granic jest konieczne w kontaktach z wampirami, ponieważ wyznacza granice tego, co jesteś gotów zrobić i co jesteś gotów tolerować.

Nauczenie się mówienia „nie” i odmawiania udziału w ich grach to ważne nawyki do wyćwiczenia. Wiedza o tym, kiedy ma się dość i kiedy trzeba naładować akumulatory, to wspaniały dar, który można sobie ofiarować.

5. Staraj się nie brać ich zachowania do siebie

Choć może się to wydawać trudne, złe zachowanie wampira energetycznego jest odbiciem jego samego oraz jego własnych problemów emocjonalnych i psychicznych. Wampiry energetyczne szukają poza sobą zaspokojenia własnych potrzeb, desperacko poszukując miłej duszy, która zrobi to za nich.

Chociaż wiedza o ich traumatycznych przeżyciach z dzieciństwa i późniejszych zaburzeniach osobowości może tłumaczyć ich nieustanne poszukiwanie potwierdzenia za wszelką cenę, nie jesteś odpowiedzialny za ich działania. To oni są. Nie bierz tego doświadczenia na siebie i nie uwewnętrzniaj go. Nie zasługujesz na to, by brać na swoje barki winę za ich starannie ukartowany dramat.

6. Nie stań się wampirem energetycznym

Niezależnie od tego, czy chcemy się do tego przyznać, czy nie, wszyscy jesteśmy w stanie stać się wampirem energetycznym. Narażenie na nieustanny negatywizm może być zaraźliwe, ponieważ przyjmujesz nowe wzorce zachowań, pełne wątpliwości i niepewności.

Przebywanie z wampirem energetycznym może cię wyczerpać, aż do momentu, gdy ścieżka najmniejszego oporu stanie się atrakcyjna. Jeśli zaobserwujesz, że zaczynasz się angażować w taką zmianę zachowania, zaoferuj sobie miłość i współczucie oraz delikatnie nakieruj się na współczucie i empatię wobec innych.

Samoświadomość i współczucie mogą pomóc ci poradzić sobie z problemem

Kultywowanie samoświadomości jest niezbędne, by nie stać się wampirem energetycznym i nie wysysać cennej energii od innych. Jeśli zauważysz, że często przyciągasz wampiry energetyczne, zadaj sobie pytanie, dlaczego tak się dzieje. Czy to dlatego, że jesteś niezwykle otwartą osobą, która nie ma zbyt wielu granic ani filtrów?

Czy trudno Ci powiedzieć ludziom „nie”? Czy Twoje poczucie własnej wartości jest związane z byciem wartościowym dla innych? Czy masz potrzebę dogadzania innym i zadowalania ich, bycia miłym bez względu na koszty, bo co pomyślą sąsiedzi? Bardzo ważne jest, aby zastanowić się nad tymi możliwościami, zwłaszcza jeśli w Twoim życiu jest wiele wampirów energetycznych lub krążą one wokół parametru.

Kolejną dobrą radą jest podążanie za instynktem.

Częściej niż zwykle pierwsze wrażenie jest prawidłowe. Jeśli czujesz, że ktoś z Twojego kręgu towarzyskiego lub zawodowego jest wampirem energetycznym, przejawiającym wyżej opisane zachowania, wtedy szanse są niewiarygodnie wysokie, że on lub ona jest wampirem energetycznym.

Stosując się do powyższych wskazówek, powinieneś być w stanie oprzeć się ich drapieżnej napaści i wyjść z niej zwycięsko, wbijając przysłowiowy kołek w ich ego i pozwalając im żyć w spokoju.

Oceń ten artykuł
psychologiairozwoj.pl
Adblock
detector