Jak być dobrym przyjacielem: Proces 8 kroków

Jak być dobrym przyjacielem: Proces 8 kroków Przyjaźń

Wszyscy wiemy, że otaczanie się wspaniałymi przyjaciółmi jest kluczową częścią szczęścia. Ale szanse są, kiedyś miałeś grupę przyjaciół, z którymi łączyłeś się codziennie, ale wraz z upływem lat, prawdopodobnie coraz trudniej jest pozostać w stałym kontakcie z tymi ważnymi ludźmi.

Więc jaki jest sekret utrzymania tych relacji? Sztuczka polega na tym, że musisz być proaktywny w życiu. Innymi słowy, musisz być najpierw dobrym przyjacielem, jeśli chcesz, aby ludzie w twoim życiu pozostali.

W tym artykule porozmawiamy o ośmiu możliwych do działania strategiach, których możesz użyć, aby być dobrym przyjacielem. Ale najpierw porozmawiamy o wartości przyjaźni i jak to jest związane ze szczęściem.

Dlaczego posiadanie przyjaciela jest ważne?

Niemal niemożliwe jest właściwe opisanie znaczenia przyjaciół w naszym życiu. Są tam, kiedy potrzebujemy ramienia do płaczu, kiedy potrzebujemy światła w ciemności, kiedy potrzebujemy partnera na wycieczkę, kiedy jesteśmy w naszym najniższym punkcie i kiedy potrzebujemy kogoś do śmiechu.

Nie da się zaprzeczyć, że dobrzy przyjaciele mają pozytywny wpływ na nasze ogólne zdrowie. Jesteśmy bardziej pogodni i szczęśliwi, a także mamy tendencję do nie myślenia o sprawach, które martwią nas najbardziej, gdy jesteśmy otoczeni przez naszych przyjaciół – ludzi, którzy kochają nas bezwarunkowo. Konkretnie, istnieją trzy sposoby, że budowanie silnej sieci przyjaciół może ci pomóc:

1. Nawiązujesz kontakt z osobami o podobnych poglądach.

Dobrą rzeczą w posiadaniu przyjaciół jest to, że możesz wybrać, kim oni są. Spotykasz tak wiele osób w swoim życiu – prawdopodobnie pracujesz z kilkunastoma osobami – ale jest tylko kilka osób, które pozostają twoimi przyjaciółmi przez długi czas. Są to osoby, które mogą mieć wgląd w Twoje życie i uczestniczyć zarówno w smutnych, jak i szczęśliwych chwilach.

Ludzie, którzy stają się twoimi przyjaciółmi to ci, z którymi dzielisz pewien poziom kompatybilności. Być może macie takie same poglądy na ważne sprawy. Ta kompatybilność psychiczna daje Ci możliwość dzielenia się swoimi przemyśleniami z przyjaciółmi bez większego wysiłku emocjonalnego.

2. Przyjaciele sprawiają, że jesteś szczęśliwy.

Spędzanie czasu z przyjaciółmi czyni cię szczęśliwszym. Kiedy jesteś otoczony przez ludzi, którzy są twoim systemem wsparcia, czujesz się lżejszy. W nieosądzającym środowisku łatwo jest ci dzielić się swoimi pomysłami i myślami.

Dyskusje z przyjaciółmi i dzielenie się z nimi swoimi lękami i obawami sprawiają, że stajesz się mniej niespokojny. Czujesz się też bezpieczniej, bo wiesz, że masz z kim porozmawiać i nie jesteś sam. Od problemów rodzinnych po zły dzień w pracy – możesz zadzwonić do swojego przyjaciela i opowiedzieć mu o tym, co cię trapi.

W rzeczywistości, przez większość czasu, twoi przyjaciele nie pozwalają ci cierpieć w milczeniu. Sprawdzają cię i starają się pomóc ci w każdej sytuacji.

3. Przyjaciele sprawiają, że stajesz się lepszą osobą.

Nasze osobowości i zachowania są pod wpływem środowisk, na które jesteśmy narażeni, a nasze przyjaźnie rzucają nam wyzwanie, aby być lepszymi wersjami siebie. Ludzie łakną towarzystwa, ponieważ nie mogą przetrwać w izolacji. Przyjaciele odgrywają ważną rolę w utrzymaniu samotności i pomagają ci stać się osobą, którą chcesz być.

Jak być dobrym przyjacielem

Dobry przyjaciel to wszystko, czego potrzebujemy, aby znieść szaleństwo tego życia. Ale jak możemy zdefiniować „dobrego przyjaciela?” Jakie są cechy, które sprawiają, że osoba jest dobrym przyjacielem? Czy jest to coś, z czym się rodzimy, czy też możemy nabyć te cechy w miarę rozwoju?

Jest taki słynny cytat, który mówi: „Człowieka poznaje się po towarzystwie, które utrzymuje”. Ale zamiast definiować, z jakim przyjacielem powinniśmy spędzać czas, czy nie jest ważniejsze, aby być dobrym przyjacielem i dawać przykład innym?

Zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne jest posiadanie dobrego przyjaciela. Nie da się zaprzeczyć, że dobrzy przyjaciele odgrywają ważną rolę w kształtowaniu naszej osobowości. Ale zanim zaczniemy oczekiwać, że inni będą naszymi dobrymi przyjaciółmi, powinniśmy skupić się na doskonaleniu siebie i byciu takimi ludźmi, jakimi chcemy, aby byli inni.

Proces stawania się dobrym przyjacielem nie jest ograniczony czasowo. Życie polega na uczeniu się. Zrozumiałe jest popełnianie błędów, ale zawsze powinieneś uczyć się na swoich przeszłych błędach i podejmować świadome wysiłki, aby ich nie powtarzać.

Przekształcenie się w dobrego przyjaciela nie jest procesem naukowym, ale istnieje osiem kroków, które mogą pomóc ci stać się takim przyjacielem, który zawsze jest dla innych.

1. Zawsze bądź tam.

Krótka historia dla dzieci dzieli się opowieścią o dwóch przyjaciołach, którzy napotkali niedźwiedzia podczas wycieczki do dżungli. Próbując uratować mu życie, jeden z przyjaciół wspiął się na drzewo, zostawiając swojego przyjaciela za sobą. Ta osoba była wystarczająco bystra, aby wykręcić się z niebezpieczeństwa, ale porzuciła swojego przyjaciela, gdy sytuacja stała się trudna.

Dobry przyjaciel zawsze będzie tam i pomoże ci w złych czasach.

Historia ta próbuje nas nauczyć, że jako przyjaciele mamy obowiązek być dla naszych przyjaciół w potrzebie. Przyjaźń z kimś, dzięki której możecie chodzić na fajne wycieczki, jest dobra, ale twój przyjaciel potrzebuje cię także wtedy, gdy naprawdę cię potrzebuje. Na przykład, jeśli twój przyjaciel cierpi z powodu kryzysu finansowego, powinieneś zrobić krok naprzód i zapewnić go, że jesteś dla niego i że może przyjść do ciebie, jeśli potrzebuje pomocy.

Niektórzy ludzie pozostają przyjaciółmi, gdy sprawy są szczęśliwe i korzystne, ale rozstają się, gdy sprawy przybierają skalistą postać. Nie chcą być tam, gdy ktoś radzi sobie z utratą ukochanej osoby lub zostaje zwolniony z pracy. Dobry przyjaciel, jednak, będzie tam i zapewnić osobę w złych czasach, że wszystko będzie działać.

2. Bądź miły.

Bycie rozważnym i uprzejmym nie oznacza, że należy oddawać się pochlebstwom. Jeśli uważasz, że twój przyjaciel jest w błędzie, zawsze możesz przekazać im swoje obawy. Ale zawsze powinieneś dzielić się swoimi przemyśleniami w uprzejmym tonie. Nie musisz bez ogródek mówić im, że powinni robić to lub tamto tylko dlatego, że czujesz, że twoi przyjaciele potrzebują wykładu.

To, że dana osoba przyszła do Ciebie po radę, nie daje Ci uprawnień do upokarzania jej lub sprawiania, że czuje się ona jak mniejsza osoba.

3. Najpierw słuchaj; potem mów.

Nawet mając dobre intencje w sercu, jeśli będziesz zbyt szybko krytyczny, sprawisz, że twoi przyjaciele poczują, że nie mogą przyjść do ciebie, aby omówić swój problem, jeśli nie będą działać zgodnie z twoją radą. Dobrze jest dawać szczere rady swoim przyjaciołom, ale ważne jest również, aby postawić się w ich sytuacji i zobaczyć problemy ich oczami. Zawsze dawaj przyjaciołom szansę na wyjaśnienie ich punktu widzenia i sytuacji. Po tym, zaoferować porady, które mogą łatwo działać na.

4. Nie chowaj urazy.

Nieporozumienia mogą zdarzyć się wszędzie i między prawie wszystkimi. Może być czas, kiedy nie zgadzasz się z tym, co mówi twój przyjaciel, a to może prowadzić do dwóch z was o małej niezgody. To jest w porządku, aby mieć małe walki, ale to nie jest dobre, aby zerwać więzi z przyjaciółmi na drobnych problemów.

Po dwóch z was mają wystarczająco dużo czasu, aby ostygnąć, należy puścić urazy i zacząć rozmawiać ze sobą ponownie. Dobry przyjaciel czyni wysiłki, aby ponownie połączyć się z ich przyjaciółmi, i nie pozwól drobnych problemów tarnish więzi, które dzielą.

5. Nie bądź zazdrosny.

Twój przyjaciel może mieć wszystko, czego ty kiedykolwiek chciałeś: dobre oceny, lukratywną pracę, szczęśliwą rodzinę, ładne mieszkanie itp. A kiedy w twoim życiu sprawy nie układają się tak, jak byś chciał, zrozumiałe jest, że możesz poczuć odrobinę zazdrości wobec swojego przyjaciela.

Ale jeśli pozwolisz, aby ta zazdrość cię kontrolowała, to zabije twoje przyjaźnie. Zamiast zazdrościć swojemu przyjacielowi życia, powinieneś być szczęśliwy dla nich. Jeśli role się odwróciły i to ty miałeś wszystko poukładane, czy nie chciałbyś, żeby twoi przyjaciele świętowali twoje sukcesy?

Z negatywności nie wynika nic dobrego. Sabotuje on relacje i sprawia, że ludzie się rozstają. Kiedykolwiek masz negatywną myśl, natychmiast zastąp ją pozytywną. Przypomnij sobie czas, kiedy twój przyjaciel był tam dla ciebie, stojąc u twego boku i świętując twoje szczęśliwe chwile. Dobry przyjaciel jest zawsze zadowolony z osiągnięć swojego przyjaciela. W rzeczywistości pomagają swoim przyjaciołom wspinać się po drabinie sukcesu.

6. Akceptuj ich takimi, jakimi są.

Ty i twoi przyjaciele mogą się uzupełniać, ale mogą istnieć pewne kwestie, w których twoi przyjaciele nie zgadzają się z tobą. Na przykład, może twój przyjaciel jest introwertykiem, który nie lubi imprezować do późna w nocy. Jeśli twoim pomysłem na spędzanie czasu jest odwiedzanie głośnych barów i upijanie się w sobotnią noc, a twój przyjaciel grzecznie się wymawia, nie bierz sobie tego do serca. Nie mów swojemu przyjacielowi, że musi się zmienić.

Twoje pojęcie przyjemności i zabawy może być zupełnie inne niż ich. Podczas gdy Ty możesz uwielbiać imprezy, Twój przyjaciel może preferować wypicie z Tobą drinka w spokojnym miejscu. Doceń preferencje swojego przyjaciela, a kiedy planują spędzić z tobą trochę czasu, spróbuj wybrać miejsce, w którym oboje możecie cieszyć się jakością czasu razem.

Zmuszanie przyjaciela do wzięcia udziału w aktywności, której nie lubią, jest aroganckie i samolubne. To wysyła twojemu przyjacielowi wiadomość, że nie dbasz o ich uczucia i że ich opinia nie ma dla ciebie znaczenia. Jako dobry przyjaciel, twoim obowiązkiem jest dać trochę przestrzeni do oddychania swoim przyjaciołom. Pozwól im cieszyć się sobą na ich własnych warunkach.

7. Wybacz i zapomnij.

Czasami twoi przyjaciele mogą mówić do ciebie w niegrzeczny sposób. Ich ostre słowa mogą cię zranić. W tym momencie możesz chcieć dać im równie raniącą odpowiedź. Ale to jest moment, w którym musisz usiąść i ocenić, czy warto to zrobić. Co dobrego wyniknie z wysyłania wrednych wiadomości do przyjaciela, który mógł być dla ciebie niegrzeczny?

Naucz się przebaczać i zapominać. Spróbuj zrozumieć przyczynę ich nastroju

Nawet jeśli twój przyjaciel był dla ciebie niegrzeczny, spróbuj zrozumieć powód ich złego nastroju. Ponieważ jesteś ich przyjacielem, prawdopodobnie wiesz, co ich trapi. Nawet jeśli nie ma uzasadnionego powodu, aby mówili do ciebie w taki sposób, zawsze dobrze jest wybaczyć im i iść naprzód. Życie jest krótkie, więc nie powinniśmy trzymać trwałych pretensji.

8. Daj im niezależność.

W każdym związku ważne jest, aby pozwolić ludziom mieć „czas dla mnie”. Niezależnie od tego, jak blisko jesteś ze swoim przyjacielem, konieczne jest, aby pozwolić im cieszyć się życiem na swój własny sposób. Załóżmy, że lubicie chodzić razem do kina, ale może pewnego razu twój przyjaciel chce pójść sam. Ważne jest, aby pozwolić im na to. Niezdrowa zależność od przyjaciela zrani waszą przyjaźń.

Ta niezależność nie oznacza, że twój przyjaciel zrywa z tobą więzi. Każdy lubi spędzić trochę czasu samemu od czasu do czasu, aby mógł się zrelaksować i poradzić sobie ze swoimi wewnętrznymi myślami. Jako dobry przyjaciel, powinieneś docenić, że twój przyjaciel uczestniczy w samoopiece. Zamiast wzbudzać w nim poczucie winy z powodu robienia rzeczy na własną rękę, powinieneś wspierać jego decyzję o poświęceniu trochę czasu dla siebie.

Słowo końcowe

Dobrzy przyjaciele są kotwicą, która utrzymuje twoje życie w stabilnym stanie. Dobry przyjaciel czyni cię szczęśliwszym, poprawia twój nastrój i zachęca cię do bycia lepszą wersją siebie. Naucz się być dobrym przyjacielem, abyś mógł podnosić na duchu innych i przyciągać do siebie dobrych przyjaciół.

Oceń ten artykuł
psychologiairozwoj.pl
Adblock
detector