11 sposobów na szczęśliwe życie singla

11 sposobów na szczęśliwe życie singla Samoświadomość

Źródło szczęścia często było źle rozumiane. Niektórzy twierdzą, że emocja pochodzi z wnętrza. Inni są pewni, że pochodzi od ludzi, tytułów i dóbr materialnych. Wielu z nas wyrosło na wiarę w te mity i przez to czuje się zmuszonych do gonienia za cudzym wyobrażeniem o szczęściu. Zmuszamy się do spotkań towarzyskich, pogoni za sukcesem lub angażowania się w romantyczne związki, aby być szczęśliwym.

Nic nie może być dalsze od prawdy. Nie tylko wiara w ten mit powoduje, że kwestionujesz swoją zdolność do bycia źródłem własnego szczęścia, ale także może wpłynąć na Twoje zdrowie. Możesz nauczyć się, jak być szczęśliwym w pojedynkę i samotnie i cieszyć się korzyściami płynącymi z tej pozytywnie zmieniającej życie podróży.

Przed podaniem 11 praktycznych sposobów na osiągnięcie tej zmiany w stylu życia, wyjaśnię różnicę między byciem samemu a samotnością. Jeśli jesteś introwertykiem, prawdopodobnie już wiesz, że hibernacja wcale nie jest niszcząca. Celem końcowym, tutaj, jest potwierdzenie swojej wiary, że jesteś wystarczająco i całkiem zdolny do życia w pojedynkę i szczęśliwy.

Czy jest różnica między byciem samotnym a byciem samotnym?

Tak. Bycie samotnym to wybór bycia we własnej przestrzeni, podczas gdy nadal pozostaje się uziemionym i optymistycznie nastawionym do życia. Twój świat nie musi kręcić się wokół ludzi, ani nie kończy się, gdy związek lub przyjaźń się rozpada.

Życie toczy się dalej, ponieważ jesteś w stanie postrzegać te doświadczenia jako część i element życia.

Mniej społeczne osoby, a introwertycy w szczególności, mogą o tym zaświadczyć. Introwertycy są z natury nieśmiali, powściągliwi i domatorzy. Jeśli jesteś jednym z nich, czujesz się bardziej energiczny i szczęśliwy, a nawet rozkwitasz w samotności.

Chociaż możesz docenić wartość interakcji społecznych i miłości, nie kruszysz się z powodu rozpadu.

Jesteś w stanie wycofać się do swojego miejsca ukojenia, przetworzyć stratę i zachować równowagę. Posiadanie tych cech pozwala introwertykom żyć w pojedynkę, być szczęśliwym i zadowolonym z lub bez romantycznych związków lub grona przyjaciół.

Samotność, z drugiej strony, jest klinicznie opisane jako negatywne uczucie, które zakłóca zdolność do docenienia sensu życia. Uczucie to może być wywołane przez izolację od życia społecznego i zwykle skutkuje poczuciem odłączenia. Jak na ironię, można również czuć się samotnym wśród przyjaciół i bliskich.

Ludzie są przeznaczone do bycia istotami społecznymi, więc uczucie samotności od czasu do czasu jest normalne. Jednak przedłużający się okres samotności może prowadzić do pogorszenia zdrowia fizycznego i psychicznego.

Naukowcy znaleźli związek między przewlekłą samotnością i izolacją a warunkami zdrowotnymi, takimi jak wysokie ciśnienie krwi, lęk i depresja.

Jak chronić się przed samotnością i depresją

Jeśli często czujesz się samotny, istnieją sposoby, aby wydostać się z tego stanu, zanim zacznie on wpływać na twoje zdrowie psychiczne. Dwa kluczowe kroki w zapobieganiu depresji to zmiana spojrzenia na życie i zaakceptowanie faktu, że bycie singlem nie jest czymś złym.

Jeśli zmagasz się z lękiem przed negatywną oceną, przetwórz tę emocję i pozwól jej odejść.

Bycie samotnym to wybór bycia we własnej przestrzeni, jednocześnie pozostając uziemionym i optymistycznie nastawionym do życia.

Innym sposobem na ochronę przed samotnością i depresją jest oparcie się na swoim systemie wsparcia. Jest to sieć zaufanych osób i powierników, którzy mogą zaoferować empatię, potwierdzić twoje uczucia i zapewnić słowa zachęty.

Inne pomocne narzędzia lub rozwiązania obejmują:

  • Pozytywne afirmacje: Udowodniono, że afirmacje podnoszą samoocenę i pewność siebie oraz zmieniają perspektywę osoby na temat jej życia. Trzy z moich ulubionych afirmacji do przezwyciężenia uczucia samotności to „Jestem wystarczający”, „Moje życie ma znaczenie” i „Promienieję szczęściem”.
  • Aplikacje dotyczące zdrowia psychicznego: Aplikacje dla zdrowia psychicznego można łatwo pobrać na swój smartfon lub tablet. Czuj się swobodnie, aby korzystać z nich w dogodnym momencie, aby nauczyć się pozytywnych umiejętności radzenia sobie lub poprawić swój nastrój. Badanie z 2018 roku sugerowało, że aplikacje zdrowia psychicznego okazały się cenne w zapewnieniu uzupełniającego leczenia psychiatrycznego i pomaganiu pacjentom w samokontroli ich stanu.
  • Terapia: Chociaż aplikacje zdrowia psychicznego są przydatne, nie mogą w równym stopniu zastąpić leczenia przez żywego terapeutę. Problemy takie jak lęk i depresja spowodowane samotnością mogą być leczone za pomocą terapii poznawczo-behawioralnej. Podstawowym aspektem CBT jest dostarczenie umiejętności i narzędzi do radzenia sobie z myślami, emocjami i sytuacjami, które powodują, że czujemy się przygnębieni i nieszczęśliwi.

11 sposobów na szczęśliwe życie singla

11 sposobów na bycie szczęśliwym w pojedynkę

Nie brakuje porad dotyczących tego, jak być szczęśliwym w pojedynkę. Przygotuj się na zanurzenie w 11 potężnych wskazówkach dotyczących prowadzenia pełnego i satysfakcjonującego życia pomimo obecnego statusu związku.

1. Obejmij swoją samotność

Małżeństwo i romantyczne związki mają swoje zalety, ale mają też swój sprawiedliwy udział w stresie. Teraz, gdy to już historia, nadszedł czas, aby skupić się na korzyściach z bycia singlem.

Pierwsze dwie, które przychodzą na myśl to nieskrępowana wolność i mnóstwo czasu na robienie siebie. W rzeczywistości, możesz cieszyć się większym poziomem szczęścia w pojedynkę, według Marriage.com.

Bądź wdzięczny za swój status singla. Przyjmij go jako okazję do poznania siebie na głębszym poziomie, swobodnego flirtowania lub cieszenia się platonicznym związkiem.

Masz niezależność, aby żyć na własnych warunkach, ustawić i ścigać nowe cele lub zakończyć projekty, które zostały umieszczone na backburner.

2. Przypomnij sobie, że bycie samemu nie jest dziwne

Introwertycy i ci, którzy są samotni przez jakiś czas, są czasem niesprawiedliwie i surowo oceniani. Są one opisane przy użyciu poniżających etykiet, takich jak „nienormalny”, „dziwny” lub „uszkodzone towary”.

Być może dzieje się tak dlatego, że społeczeństwo przecenia związki i patrzy z góry na ludzi, którzy cenią sobie samotność. W związku z tym, jesteś postrzegany jako osoba wyłamująca się z tradycji i norm, ponieważ decydujesz się na życie w pojedynkę. Bezczelne jednostki chętnie pytają: „Co jest z tobą nie tak, dlaczego jesteś singlem?”.

To jest twoje osobiste życie. Ty kontrolujesz narrację. Ustalasz zasady i nikomu nie jesteś winien wyjaśnień. Życie solo jest całkowicie normalne i może być po prostu lub nawet bardziej satysfakcjonujące niż posiadanie związku.

Nie ma potrzeby, aby czuć się źle o sobie lub skakać w związek tylko po to, aby się dopasować.

3. Wyrzuć z siebie nienawiść do siebie

Self-loathing jest, że podstawowe uczucie nienawiści do siebie. Wspólne oznaki obejmują skrajną samokrytykę i poczucie, że jesteś niegodny lub nie zasługujesz na dobre rzeczy, takie jak sukces, szczęście i miłość.

Na przykład, mówiąc sobie: „Jestem samotny, bo jestem takim nieudacznikiem” lub „Nigdy nie będę szczęśliwy, jeśli nie będę z kimś”.

To jest twój wewnętrzny krytyczny głos mówiący i robi dobrą robotę tworząc zwątpienie w siebie i nieszczęście.

Aby doświadczyć szczęścia, którego szukasz, będziesz musiał się odepchnąć. Będziesz musiał oswoić swojego wewnętrznego krytyka. Możesz zwalczyć samouwielbienie poprzez samoakceptację, miłość do siebie i współczucie. Robiąc to, zaczniesz czuć się o wiele pewniej w swojej decyzji o byciu samemu.

4. Zbuduj swój system wsparcia

Możesz nie zdawać sobie sprawy z wartości posiadania w swoim otoczeniu ludzi, którzy autentycznie chcą dla ciebie jak najlepiej, dopóki nie staniesz w obliczu wyzwań. Mogą to być przyjaciele, współpracownicy, członkowie rodziny lub ktokolwiek, komu ufasz.

Są to osoby, które tworzą twój system wsparcia i zapewnią ci komfort emocjonalny lub fizyczny, gdy będzie to potrzebne.

Teraz jest dobry czas, aby wyciągnąć rękę i nawiązać te połączenia.

Ludzie, którzy mają silny system wsparcia, zwykle łatwiej radzą sobie z niepokojem, zmartwieniem i lękiem związanym z samotnością. Zazwyczaj jest ktoś zaufany, kto potwierdzi twoje uczucia.

Pozwoli ci się wyładować bez krytyki czy osądu i zapewni świeże spojrzenie, gdy zajdzie taka potrzeba. Prawdopodobnie będziesz w lepszym nastroju po tym, wiedząc, że ktoś ma plecy.

5. Zrób listę swoich ulubionych zajęć w pojedynkę

Nawet jeśli możesz być odporny, są chwile, kiedy samotność i zwątpienie w siebie wkradnie się, pozostawiając uczucie w funk. Możesz nawet wątpić w swoją zdolność do osiągnięcia szczęścia na własną rękę.

Posiadanie listy ulubionych zajęć w pogotowiu może służyć jako mentalna dystrakcja i zmniejszyć niepokój lub beznadzieję.

Introwertycy są nieśmiali, powściągliwi i z natury są domatorami. Jeśli jesteś jednym z nich, czujesz się bardziej energiczny i szczęśliwy, a nawet kwitniesz w samotności.

Zrób proaktywny krok i wymień szybkie, łatwe i praktyczne rzeczy, w które możesz się zaangażować, gdy tylko zaczniesz się zastanawiać. Możesz na przykład czytać, oglądać telewizję, medytować, pisać dziennik, spacerować lub uprawiać jogę.

Trzymaj listę pod ręką, np. w kieszeni lub w zasięgu wzroku na lodówce lub tablicy poglądowej.

Gdy tylko zaczniesz czuć się samotny lub wątpić, wybierz jedną z tych czynności i wyrwij się z niej!

6. Zakochaj się w sobie

Mnóstwo porad jest tam na temat tego, jak być szczęśliwym w pojedynkę, ale wiele z nich pomija tę kluczową wskazówkę. Ludzie wyznają, że są szczęśliwi, gdy jest ktoś w ich życiu romantycznie. Z tego powodu niektórzy gonią za związkami w poszukiwaniu kogoś, kto ich pokocha i wypełni ich wewnętrzną „pustkę”.

Trudno im pozostać singlem, nawet jeśli oznacza to bycie w toksycznym związku. W przeciwnym razie ogarnia ich poczucie pustki i bezwartościowości.

Zakochanie się w sobie lub zwiększenie miłości własnej pomaga zaspokoić tę tęsknotę. Stajesz się źródłem miłości i autorem własnego szczęścia. Możesz rozpocząć tę podróż, używając afirmacji miłości własnej, takich jak „Wiem, że jestem kompletny bez drugiej osoby” i „Mam wszystko, czego potrzebuję w życiu, aby być szczęśliwym”.

7. Realizuj swoją pasję

Wypełnienie swojego życia rzeczami, którymi się pasjonujesz, to kolejny sposób na zwiększenie szczęścia i ogólnego samopoczucia. Może to być działalność charytatywna, streaming podcastów, zbieranie sztuki lub inne hobby.

Twoją pasją może być również ta nowa kariera, która została odłożona na później z powodu innych zobowiązań.

Badanie z 2015 roku, opublikowane w The Annals of Behavioral Medicine, wykazało, że uczestnicy, którzy angażowali się w zajęcia rekreacyjne, których byli pasjonatami, doświadczali mniejszego stresu i wyższego poziomu szczęścia.

Nie tylko to, ale gonienie za rzeczami, które cię pasjonują, może być emocjonalnie satysfakcjonujące na wiele sposobów. Możesz czerpać poczucie celu – a nawet euforii, zwłaszcza jeśli twoja praca pomaga poprawić życie innych.

8. Unikaj porównywania się z innymi

Czy wiesz, że łatwym sposobem na zaproszenie samouwielbienia i nieszczęścia jest porównywanie swojego życia z życiem kogoś innego? To może być trudne, aby nie spróbować i zobaczyć, jak twoje życie mierzy się do swoich rówieśników lub ludzi na mediach społecznościowych.

Niektórzy są żonaci, w długotrwałych związkach, mają dzieci lub w inny sposób radzą sobie z życiem.

Wyglądają na szczęśliwych i nie możesz pomóc, ale czujesz, że twoje życie nie pasuje do nich. Być może to sprawia, że zastanawiasz się, gdzie poszedłeś źle. Wcale nie.

Analizowanie swoich obecnych okoliczności z tymi, które mają inni, tylko zachęca do negatywnych uczuć, takich jak zazdrość, zawiść lub niższość. Zacznij od myśli, że jesteś UNIKALNY.

Twoje wybory życiowe są twoje, w tym wybór bycia szczęśliwym w pojedynkę i samotnym. Afirmuj swoje obecne doświadczenia mówiąc: „Jestem tam, gdzie potrzebuję być w tym momencie mojego życia”.

9. Znajdź spokój i szczęście w duchowości

Nie lekceważ roli, jaką może odegrać duchowość, gdy uczysz się, jak być szczęśliwym w pojedynkę. Duchowość wiąże się z połączeniem z czymś większym od siebie. Niektórzy ludzie wierzą, że to „coś” to Bóg, wszechświat, przedmiot lub idea.

Duchowość może być praktykowana poprzez modlitwę, medytację, afirmacje, śpiew, pisanie dziennika lub pomaganie innym.

Ci, którzy praktykują ten sposób życia, wyrażają uczucie przebudzenia, szczęścia i większej żywotności. Życie wydaje się mieć większe znaczenie niż tylko codzienna egzystencja.

Według artykułu Chopry na temat korelacji między duchowością a szczęściem, „duchowość… zachęca do optymizmu i dążenia do radosnego życia”. Ponadto osoby uduchowione mają tendencję do przetwarzania wyzwań z większą gracją i lepiej radzą sobie ze stresem.

10. Przyjmij samotność, kiedy się pojawia

Szczęśliwi ludzie mogą być i są samotni od czasu do czasu. Chociaż posiadanie systemu wsparcia jest wspaniałe, mogą zdarzyć się sytuacje, w których będziesz musiał sam poradzić sobie z poczuciem samotności.

Może to być dzień, w którym twoi powiernicy są niedostępni i jesteś zmuszony polegać na własnej wewnętrznej sile.

Masz niezależność, by żyć na własnych warunkach, wyznaczać i gonić nowe cele lub kończyć projekty, które zostały odłożone na później.

Postaraj się nie walczyć z uczuciami. Okaż sobie współczucie i przypomnij, że jesteś człowiekiem. Podobnie jak inne ulotne uczucia, takie jak złość i smutek, to też przeminie.

Być może mogłabyś też spróbować afirmacji na szczęście i pozytywnego myślenia. Powtarzam je zawsze, gdy czuję, że osuwam się w niski nastrój lub mam być pochłonięta przez negatywne emocje.

11. Żyj teraz

Jesteśmy bardziej podatni na odkładanie życia w pełni, ponieważ myślimy, że życie jest przyjemne tylko wtedy, gdy jesteśmy w związku lub otoczeni mnóstwem przyjaciół.

Kiwnij głową, jeśli brzmi to znajomo: „Odkładam podróże i wakacje, dopóki nie będę z mężczyzną moich marzeń”. „Poczekam, aż będę mężatką, aby posiadać dom”.

Twoje życie prześlizguje się i nie ma gwarancji, że znajdziesz mężczyznę swoich marzeń lub wyjdziesz za mąż. Jeśli cokolwiek, możesz stać się zgorzkniały za to, że nie żyjesz pełnią życia.

Są to jedynie warunki i oczekiwania, które stanowią bariery dla Twojego obecnego szczęścia. W międzyczasie bądź swoim własnym towarzyszem i kumplem w podróży.

Nie chodzi o to, by myśleć, że nikogo nie potrzebujesz, chodzi o to, by wiedzieć, że jesteś wystarczający i wybrać życie w pełni, cokolwiek przyjdzie ci do głowy.

Końcowe przemyślenia na temat tego, jak być szczęśliwym samemu i w pojedynkę

Single i szczęśliwi idą w parze, i nie ma to nic wspólnego z izolacją społeczną czy byciem cynicznym. Naysayers będą próbowali przekonać cię, że jest inaczej… ale nie pozwól, aby ktokolwiek zmusił cię do przemyślenia swojego wyboru w oparciu o ich opinie i system wierzeń.

Zamiast tego, zwróć swoją uwagę na wiele sposobów, w jakie możesz osiągnąć swój cel szczęścia i żyć satysfakcjonującym życiem właśnie w taki sposób, w jaki jesteś.

Oceń ten artykuł
psychologiairozwoj.pl
Adblock
detector