Czy jesteś szczęśliwy będąc singlem, ale czasami czujesz się samotny?
Bycie singlem ma swoje plusy i minusy. Wielu z nas, singli, naprawdę cieszy się wolnością i niezależnością. Ale to nie znaczy, że od czasu do czasu nie czujemy, że wkrada się trochę samotności.
Jeśli jesteś szczęśliwym singlem, ale samotnym, oto dlaczego prawdopodobnie tak się czujesz.
- 1) Ponieważ pewna doza samotności jest fundamentalną częścią ludzkiej kondycji
- 2) Ponieważ społeczeństwo mówi nam, że nie jesteśmy jeszcze całością
- 3) Ponieważ istoty ludzkie są stworzone do bycia istotami społecznymi
- 4) Ponieważ czujesz, że wciąż czegoś ci w życiu brakuje
- 5) Ponieważ na pewnym poziomie martwisz się, że coś jest z tobą nie tak
- 6) Ponieważ musisz zrobić więcej
- 7) Ponieważ wciąż uczysz się, jak cieszyć się samotnością
- 8) Ponieważ emocje (i ogólnie życie) wiążą się z dwoistością
- 9) Ponieważ wciąż jesteś otwarty na miłość i to jest cudowna rzecz
- Podsumowując: czy możesz być szczęśliwy samotnie i jako singiel?
1) Ponieważ pewna doza samotności jest fundamentalną częścią ludzkiej kondycji
Na pierwszy rzut oka nie brzmi to jak radosna uwaga. Ale faktycznie uznanie, że do pewnego stopnia samotność jest stanem uniwersalnym, którego wszyscy czasami doświadczamy, może zapewnić pocieszenie.
To nie dotyczy tylko ciebie, zdarza się to nam wszystkim.
Co ważniejsze, dzieje się to również niezależnie od tego, czy jesteś w związku, czy nie.
Przewlekła samotność to straszna rzecz, ale rzeczywistość jest taka, że każdy z nas doświadczy poczucia samotności w pewnym momencie swojego życia.
A posiadanie partnera z pewnością nie gwarantuje, że nigdy się tak nie poczujesz. W rzeczywistości samotność może się nawet spotęgować, gdy doświadczasz jej pomimo przebywania z kimś innym.
Egzystencjalni myśliciele od dawna zastanawiali się nad rolą poczucia osamotnienia w ludzkiej kondycji. Na przykład esej Thomasa Wolfe’a z lat trzydziestych XX wieku zatytułowany „God’s Lonely Man”.
Wskazuje w nim, że wszyscy wyobrażamy sobie, że nasza samotność jest wyjątkowa lub wyjątkowa, podczas gdy w rzeczywistości wszyscy podzielamy to uczucie.
Myślę, że nawet to uczucie sprawia, że samotność jest tak izolująca. Ponieważ w głębi duszy obawiamy się, że jest w nas coś, co jest odrzucane przez innych, inaczej nie czulibyśmy się w ten sposób.
Dochodzi do wniosku, że pomimo wysiłków zmierzających do złagodzenia poczucia osamotnienia, nigdy nie będzie to w pełni skuteczne. Co więcej, uważa, że tak nie powinno być, argumentując, że pewna doza samotności jest nie tylko nieunikniona, ale wręcz może być dla nas dobra.
Samotność jest częścią wzlotów i upadków życia i ludzkich doświadczeń. Chociaż może to nie zapewniać zbytniego pocieszenia, miejmy nadzieję, że pomaga wiedzieć, że wszyscy tak się czujemy.
2) Ponieważ społeczeństwo mówi nam, że nie jesteśmy jeszcze całością
Jestem w 100% szczęśliwy będąc singlem… z wyjątkiem sytuacji, gdy nie jestem.
Na poziomie praktycznym naprawdę lubię elastyczność, przygodę i niezależność bycia singlem. Ale z tyłu mojej głowy zawsze jest też część mnie, która wciąż chce znaleźć kogoś, z kim mogłabym dzielić życie.
Często zastanawiałem się, dlaczego tak jest, skoro tak bardzo lubię być singlem. Może to popęd biologiczny, kto wie.
Ale myślę też, że część odpowiedzi leży w nastawieniu społeczeństwa do romantycznych związków partnerskich. Wiele z nich jest w rzeczywistości dość niezdrowych, gdy zagłębisz się w to.
Używamy terminów takich jak „druga połowa” w odniesieniu do partnerów, nie zastanawiając się zbytnio nad przekazem, jaki przekazujemy.
Czy to oznacza, że sam jestem tylko połową osoby?
Oczywiście nie. Ale być może ukryte niebezpieczeństwo związane z koncepcjami takimi jak bliźniacze płomienie lub znalezienie „tego jedynego” polega na tym, że karmi nas łyżką wyobrażenie, że czegoś w nas brakuje.
Wszyscy dorastamy, słysząc bajki o tym, że ktoś inny jest brakującą częścią naszej układanki.
Na poziomie psychologicznym nic dziwnego, że może to sprawić, że poczujesz się pusty, nawet nie wiedząc dlaczego.
Nadal istnieje niezaprzeczalne kulturowe przekonanie, że posiadanie partnera jest rozwiązaniem twoich problemów emocjonalnych. Ale co, jeśli tak nie jest?
Osobiście uważam, że nie. Myślę, że rozwiązanie leży tylko w nas. Ale łatwiej jest projektować nadzieje, że ktoś inny zapewni nam to, czego naszym zdaniem brakuje.
3) Ponieważ istoty ludzkie są stworzone do bycia istotami społecznymi
Zasadniczo w naszym rdzeniu jesteśmy połączeni na stałe.
W całym królestwie zwierząt mamy jedne z najbardziej skomplikowanych zachowań społecznych. I to właśnie doprowadziło nas do miejsca, w którym jesteśmy dzisiaj, jako najbardziej zaawansowanego gatunku na planecie.
Jak wyjaśnia antropolog biologiczny z Perelman School of Medicine na Uniwersytecie Pensylwanii, dr Michael Platt:
„To zachowanie społeczne jest kluczową częścią naszego zestawu narzędzi adaptacyjnych. Pozwala nam się zjednoczyć i robić rzeczy, których sami nie bylibyśmy w stanie zrobić. Dopiero zaczynamy odkrywać, jak te mechanizmy mogą działać w rzeczywistych działaniach, a odkrycia są naprawdę ekscytujące”.
Ta silna potrzeba połączenia jest tak potężna, że ból społeczny jest prawdziwym bólem. Z ewolucyjnego punktu widzenia strach przed byciem wykluczonym był prawdziwym zagrożeniem dla twojego przetrwania.
Istnieją pewne instynktowne napędy, których nie można po prostu wymazać z systemu. A społeczny ból i przyjemność to bardzo realne cechy naszego systemu operacyjnego.
4) Ponieważ czujesz, że wciąż czegoś ci w życiu brakuje
Jak już wspomniałem, społeczeństwo sugeruje, że odpowiedzi na to, czego nam brakuje, leży w innej osobie, ale to nieprawda.
Ale z tego powodu nie możesz przestać się zastanawiać, czy inna osoba wypełni pustkę. Możemy automatycznie kwestionować, czy partner sprawi, że poczujemy się lepiej, na przykład, gdy doświadczamy samotności.
Ale jak Justin Brown tak mocno podkreśla w swoim filmie „Jak być szczęśliwym singlem — nawet gdy chcesz mieć partnera”, to jest niewłaściwy sposób postępowania.
Wyjaśnia w nim swoje osobiste doświadczenie jednoczesnego cieszenia się życiem w pojedynkę, a jednocześnie pragnienia związku.
Co najważniejsze, oferuje proste i transformujące ćwiczenie, które zmieni twój sposób myślenia i szybko zacznie wypełniać wszelkie puste przestrzenie, które odczuwasz po byciu singlem.
Uczy nas, jak dowiedzieć się, czego szukamy w partnerze, a następnie zapytać, jak możesz zacząć wprowadzać te elementy lub cechy do naszego życia już teraz.
To otwierająca oczy zmiana, która uświadomiła mi, jak wielu z nas czeka, aż pojawi się partner, aby spełnić określone marzenia.
To krótki film i można go obejrzeć za darmo, więc naprawdę polecam go obejrzeć, aby uzyskać jego spostrzeżenia i przejść przez to ćwiczenie, aby pozbyć się uczucia samotności, gdy jesteś singlem.
5) Ponieważ na pewnym poziomie martwisz się, że coś jest z tobą nie tak
W istocie samotność to znacznie więcej niż samotność. W rzeczywistości chodzi o to, by czuć się rozumianym, połączonym i naprawdę widzianym przez innych.
Mówiąc słowami neurobiologa i eksperta od samotności, Johna Cacioppo:
„Samotność jest jak góra lodowa – sięga głębiej, niż jesteśmy w stanie zobaczyć”
To odłączenie powoduje poczucie izolacji. Oznacza to, że czując się samotnym, nie tylko tęsknimy za towarzystwem innych, ale odczuwamy pewną dozę wykluczenia lub poczucie bycia na zewnątrz.
Wielu z nas, gdy doświadcza samotności, czuje się w jakiś sposób odciętych. A to oznacza, że możemy czuć się pominięci lub jakby nam czegoś brakowało.
Nie zawsze czujemy się smutni będąc sami, ale w głębi duszy obawiamy się, że powodem, dla którego jesteśmy sami, jest to, że nie jesteśmy chciani, nie troszczymy się o nas ani nie kochamy.
To uczucie pogarsza się, gdy myślimy, że inni ludzie nie czują się w ten sposób (w rzeczywistości tak jest).
Krótko mówiąc, w głębi duszy martwimy się, że coś jest z nami nie tak.
W ten sposób czasami to historie, które nieumyślnie sobie opowiadamy, sprawiają, że czujemy się samotni, nie będąc sami w sobie.
Więc chociaż w praktyce cieszysz się życiem singla, nie podobają ci się niektóre wnioski, jakie twój umysł wyciąga na temat bycia singlem.
Przydatne może być pytanie, czy smutek z powodu bycia singlem wynika z braku towarzystwa partnera w twoim życiu. Albo czy ma to więcej wspólnego z przerażającymi negatywnymi historiami, które sobie opowiadasz o tym, co to znaczy dla ciebie, jeśli jesteś singlem.
6) Ponieważ musisz zrobić więcej
Chociaż nuda i samotność to różne doświadczenia, łatwo zauważyć, jak mogą się nakładać.
Im więcej mamy wolnego czasu, tym łatwiej wpaść w zadumę. Ale im pełniejsze jest nasze życie z zajęciami, pasjami, celami i ludźmi — tym mniej samotni się czujemy.
Odkrywanie nowych zainteresowań, podejmowanie nowych hobby oraz bycie zajętym i aktywnym może powstrzymać zarówno nudę, jak i samotność.
Znalezienie zadowolenia w zrównoważonym i dobrze zaokrąglonym życiu często pomaga zminimalizować samotność, której możesz doświadczyć z powodu braku romantycznego partnera.
Więc nawet jeśli jesteś szczęśliwym singlem, możesz czuć się trochę samotny, jeśli brakuje Ci innych bliskich kontaktów.
Jak być singlem i nie czuć się samotnym?
Pamiętaj, że relacje w życiu przybierają różne formy, nie tylko romantyczne. Więc jeśli czujesz się samotny jako singiel, dobrym pomysłem jest wzmocnienie innych istniejących relacji.
Wszyscy potrzebujemy odczuwać miłość, nawet jeśli nie jesteśmy zakochani. To może pochodzić od rodziny, przyjaciół, społeczności lub wiary.
Ale musisz otaczać się innymi formami miłości i więzi. Może to oznaczać poznawanie nowych ludzi lub wzmacnianie istniejących relacji.
7) Ponieważ wciąż uczysz się, jak cieszyć się samotnością
Jedną z najlepszych rzeczy, jakie możemy zrobić dla naszego dobrego samopoczucia i spokoju, jest zaprzyjaźnienie się z samotnością.
Wiele osób nadal myli samotność z samotnością.
Pierwszy to po prostu stan bycia (taki, który może przynieść wiele korzyści), ale drugi wynika z emocjonalnego przywiązania do innych.
Jak widzieliśmy, pewne przywiązanie do innych ludzi jest całkowicie normalne i nieuniknione. To czyni nas ludźmi. Izolacja społeczna nigdy nie jest dla nas dobra. Ale wielu z nas wciąż uczy się kochać własną firmę.
Przebywanie wśród innych może stać się nawykiem. Więc kiedy znajdziesz się sam, czujesz się poza swoją strefą komfortu.
Mamy kulturę rozproszenia uwagi, która pomaga nam unikać siedzenia w ciszy z samym sobą. Ale tak naprawdę, kiedy to zrobisz, możesz lepiej poznać siebie.
Uczucie dyskomfortu i niepokoju, gdy nie masz nikogo w pobliżu, może graniczyć ze współuzależnieniem.
Jeśli wciąż uczysz się, jak być samemu, możesz pomylić to z samotnością.
8) Ponieważ emocje (i ogólnie życie) wiążą się z dwoistością
Czy to normalne, że czuję się samotna będąc singlem? Nawet jeśli lubisz być singlem i chcesz nim być? Tak i tak.
Ludzie są skomplikowani. Wiele uczuć, których doświadczamy, może wydawać się paradoksalnych i sprzecznych.
Jeśli kiedykolwiek masz wrażenie, że w twojej głowie są dwa głosy, to dlatego, że tak jest. Badania wykazały, że jedna część mózgu jest powiązana z emocjami, a druga z logicznym rozumowaniem.
Może to powodować sprzeczne uczucia i myśli. Jak wszyscy wiemy, sposób, w jaki się czujemy, nie zawsze jest racjonalny.
Chociaż sprzeczne emocje związane z czymś (jak bycie singlem) mogą być mylące, jest to normalne. Każdy wybór i sytuacja życiowa ma swoje plusy i minusy.
Wszyscy musimy zaakceptować dwoistość, która przychodzi wraz z doświadczeniami.
Prawdopodobnie słyszałeś wyrażenie „możesz za czymś tęsknić, ale nie chcesz tego z powrotem”. Podobnie możesz cieszyć się życiem w pojedynkę i nadal tęsknić za pewnymi aspektami związku.
Nie ma nic złego w tym, żeby się tak czuć. Pogodzenie się z tą dwoistością i bycie z nią w porządku, zamiast próbować ją odepchnąć, może pomóc nam zaakceptować, że życie jest czasem sprzecznością.
9) Ponieważ wciąż jesteś otwarty na miłość i to jest cudowna rzecz
Zadowolenie ze swojego stanu wolnego oznacza, że możesz docenić pozytywne strony swojego stylu życia. To zdrowe podejście.
Nie jesteś zdesperowany, aby znaleźć partnera. Nie szukasz kogoś innego, kto wkroczy i spełni twoje potrzeby. Jesteś wystarczająco niezależny, by czuć się szczęśliwym singlem.
Ale fakt, że doświadczasz pewnej samotności, podkreśla również, że bliskie związki są dla ciebie ważne.
Nie izolujesz się ani nie odcinasz od możliwości miłości. I to jest świetne.
Pokazuje, że twoje serce jest otwarte na wszystko, co może nadejść w przyszłości i że cenisz silne relacje jako część pełnego i zrównoważonego życia.
Podsumowując: czy możesz być szczęśliwy samotnie i jako singiel?
Jak widzieliśmy, istnieje tak wiele zupełnie normalnych powodów, dla których możesz być szczęśliwym singlem ORAZ samotnym.
Od sposobu, w jaki jesteśmy zakodowani, po siłę naszych relacji z samym sobą i innymi w naszym życiu.
Możesz zmniejszyć odczuwaną samotność, pracując nad sobą, budując silniejsze więzi społeczne i tworząc pełne i zrównoważone życie.
Ale wielu z nas zawsze będzie czasami odczuwać pewną dozę samotności. To tylko kwestia zaakceptowania tego i znalezienia sposobów, aby upewnić się, że poradzisz sobie z każdą samotnością, z którą się spotykasz.