20 sekretów dobrych dziadków

20 sekretów dobrych dziadków Dzieci

Jak zostać dobrą babcią? I jak być najlepszym dziadkiem na świecie? Kiedy myślisz o byciu dziadkiem, prawdopodobnie wyobrażasz sobie uściski, przytulanie i pocałunki 24/7. I chociaż wszystkie te rzeczy są z pewnością częścią tego, jak to jest, gdy twoje dzieci mają dzieci, to nie wszystko jest zabawą i grą. Powściągliwość, którą trzeba wykazać i refleksja, którą trzeba poświęcić własnemu rodzicielstwu – cóż, na to trudniej się przygotować, gdy zostaje się dziadkiem.

Ja sama doświadczyłam niezliczonych emocji, odkąd dowiedziałam się, że mój syn Adam i moja synowa Lauren powitają na świecie chłopca – mieszankę zachwytu i podniecenia połączonego z niedowierzaniem. Mój ukochany chłopczyk jest teraz 32-letnim mężczyzną, który ma przyjąć rolę rodzica mojego pierwszego wnuka! W ramach przygotowań do przyjazdu mojego wnuka rozmawiałem z przyjaciółmi, którzy są dziadkami, a także przeprowadziłem kilka badań i poszukiwań na własną rękę, aby wymyślić kilka sekretów dziadkowania, o których nikt ci nie mówi.

20 sekretów dobrych dziadków

Treść artykułu
 1. 1. Będziesz musiał pozostać w formie, aby nadążyć za tymi pękami energii.
 2. 2. Poczujesz nowe poczucie dumy z własnych dzieci.
 3. 3. Sprawi, że pomyślisz o tym, jak wychowałeś swoje dzieci.
 4. 4. Twoje dzieci będą miały nowo odkryte uznanie dla ciebie jako rodzica.
 5. 5. Będziesz musiał przestrzegać zasad swoich własnych dzieci.
 6. 6. Będziesz musiał dostosować się do zmieniających się czasów.
 7. 7. Nie musisz mówić „tak” na wszystko, ani nie musisz być włączony we wszystko.
 8. 8. Będziesz repozytorium rodzinnych opowieści.
 9. 9. Bycie dziadkiem przypomni ci o tym, skąd pochodzisz.
 10. 10. Będziesz czerpać ze swojej historii i tradycji rodzinnych, aby przekazać pewne rzeczy swoim wnukom.
 11. 11. Ale będziesz też tworzyć nowe rytuały i tradycje.
 12. 12. Przypomną ci się zabawne czasy z twoimi własnymi dziadkami.
 13. 13. To, co dla ciebie wydaje się być wczorajsze, dla twoich wnuków będzie wyglądało jak starożytna historia.
 14. 14. Znowu zrobisz miejsce na „sztukę lodówkową”.
 15. 15. Będziesz miał swój własny tajny język, który tylko ty i twoje wnuki rozumieją.
 16. 16. Nie będziesz w stanie wejść do sklepu bez pokusy wybrania czegoś dla swojego wnuka.
 17. 17. Prawdopodobnie będziesz bardziej cierpliwy i elastyczny wobec swoich wnuków niż byłeś wobec swoich dzieci.
 18. 18. Odpuszczanie w miarę dorastania wnuków będzie tak samo trudne, jak w przypadku własnych dzieci.
 19. 19. Nauczysz się, co jest najważniejsze.
 20. 20. I będziesz chciał pomóc w tworzeniu lepszego świata dla nich.

1. Będziesz musiał pozostać w formie, aby nadążyć za tymi pękami energii.

Zanim zostaniesz dziadkiem po raz pierwszy, stwórz rutynę treningową, która obejmuje bieganie, rozciąganie i podnoszenie, ponieważ są to działania, które będziesz robić podczas spędzania czasu z wnukami. Zwiększaj swoją wytrzymałość i rób drzemki w razie potrzeby. (Jest OK, jeśli cieszysz się nimi bardziej niż dzieci).

2. Poczujesz nowe poczucie dumy z własnych dzieci.

Kiedy po raz pierwszy będziesz świadkiem, jak twoje dziecko trzyma, karmi, zmienia, mówi do i bawi się ze swoim dzieckiem, poczujesz przytłaczającą ilość radości, że ta duża osoba, która kiedyś była maleńkim człowiekiem pod twoją opieką, teraz wychowuje następne pokolenie.

3. Sprawi, że pomyślisz o tym, jak wychowałeś swoje dzieci.

Jako dziadek, zrobisz wiele refleksji na temat własnego rodzicielstwa. I bądź ostrzeżony: Chociaż będziesz wdzięczny, że zrobiłeś pewne rzeczy, będą inne rzeczy, które chciałbyś zrobić inaczej. Po prostu pamiętaj, że wszystko, co zrobiłeś, pomogło twojemu dziecku stać się kochającym rodzicem, którym są teraz.

4. Twoje dzieci będą miały nowo odkryte uznanie dla ciebie jako rodzica.

Posiadanie dzieci daje twoim własnym dzieciom nową perspektywę na to, jakie były jak dzieci i jakie byłyście jak rodzic. Jasne, to może mieć swoje minusy, ale może również sprawić, że ty i twoje potomstwo będziecie bliżej niż kiedykolwiek. Ostatnio mój syn dał mi kartkę z napisem „Mikołaj zapytał, czy chcę milion dolarów, czy najwspanialszą mamę na świecie. Powiedziałem, że wezmę milion dolarów, ponieważ już mam najwspanialszą mamę na świecie”. Oczywiście, płakałem i trzymam kartę na moim blacie kuchennym jako przypomnienie, jak bardzo jestem błogosławiony.

5. Będziesz musiał przestrzegać zasad swoich własnych dzieci.

Tak trudne, jak to może być czasami, musisz pamiętać, że teraz twoje dziecko jest rodzicem. Możesz mieć głos, ale twoje dziecko i teść mają moc weta. Możesz przedstawić sugestię, ale to oni mają ostateczne zdanie. A twoje zdanie nie zawsze może być chciane, więc wiedz, kiedy przekraczasz te granice.

6. Będziesz musiał dostosować się do zmieniających się czasów.

To, co było konwencjonalną mądrością, gdy byłeś pierwszym rodzicem, może już nie mieć zastosowania dzisiaj. Ważne jest, aby zaufać swoim dzieciom i przeprowadzić własne badania, aby upewnić się, że jesteś na bieżąco z dzisiejszymi najlepszymi praktykami, takimi jak to, że dzieci powinny spać na plecach na twardym materacu bez poduszek zderzakowych, a nie w wyściełanym łóżeczku na brzuchu.

7. Nie musisz mówić „tak” na wszystko, ani nie musisz być włączony we wszystko.

Jeśli twoje dzieci proszą cię o pomoc w transporcie i opiece nad dziećmi, powiedz „tak”, gdy możesz i jesteś gotów, a nie, jeśli nie jesteś w stanie. I nie porównuj się z innymi dziadkami. Zdrowo jest ustalić granice dla zrównoważonej triady rodzic-dziecko-wnuk.

8. Będziesz repozytorium rodzinnych opowieści.

Pamiętasz opowieści, którymi twoi rodzice i dziadkowie dzielili się z tobą o tym, jak wyglądało życie, gdy byli młodzi? Cóż, teraz twoja kolej, aby przekazać te historie swoim wnukom. Jako dziecko uwielbiałem słuchać o moim ojcu skaczącym z pociągów (nie jest to coś, co poleciłbym mojemu wnukowi) i o mojej matce grającej w maratońskie gry Monopoly ze swoimi kuzynami podczas letnich wakacji w Atlantic City.

9. Bycie dziadkiem przypomni ci o tym, skąd pochodzisz.

Kiedy jesteś dziadkiem, twoja własna linia zaczyna czuć się bardziej jak część tego, kim jesteś, niż zwykłe DNA i kraj pochodzenia. Mówienie o historiach swoich przodków i o tym, skąd pochodzą, da ci odnowione poczucie dumy z twojego dalekosiężnego drzewa genealogicznego.

10. Będziesz czerpać ze swojej historii i tradycji rodzinnych, aby przekazać pewne rzeczy swoim wnukom.

Moja rodzina jest wschodnioeuropejskimi Żydami, więc wiele z tego, co robiliśmy, kręciło się wokół obchodów świąt, etnicznych potraw i nauki języka jidysz od mojej ojcowskiej babci, którą nazywaliśmy Bubbe (jidysz oznacza babcię). Jako babcia również przyjmuję to imię i nie mogę się doczekać, aby podzielić się z moim wnukiem moim żydowskim dziedzictwem.

11. Ale będziesz też tworzyć nowe rytuały i tradycje.

Tworzenie nowych tradycji z wnukami to część radości z bycia dziadkiem. Sadzenie ogrodu, który można obserwować, jak rośnie wraz z wnukami, cotygodniowe wieczory filmowe, pisanie książki z opowiadaniami i wymyślanie głupich piosenek i tańców to tylko kilka sposobów, w jakie można nawiązać więź i połączyć się ze swoimi małymi dziećmi.

12. Przypomną ci się zabawne czasy z twoimi własnymi dziadkami.

Nocowanie, podczas którego można było zostać do późna, robienie fortów z koca, gotowanie i pieczenie z własnymi dziadkami, będzie się pojawiać w twojej pamięci, gdy będziesz mieć wnuki. Rozpakuj je jak skarby, które są i użyj ich jako inspiracji do więzi z nowymi członkami rodziny.

13. To, co dla ciebie wydaje się być wczorajsze, dla twoich wnuków będzie wyglądało jak starożytna historia.

Twoim wnukom trudno będzie wyobrazić sobie czas, kiedy nie było internetu, telefonów komórkowych, TikTok czy gier wideo. Kiedy opowiesz o typowym letnim dniu, podczas którego jeździłeś rowerem po okolicy, pływałeś w basenie społecznościowym i pakowałeś kanapki PB&J, aby zabrać je do parku, mogą patrzeć na ciebie, jakbyś miał dwie głowy.

14. Znowu zrobisz miejsce na „sztukę lodówkową”.

Jako dziadek, największe urządzenie w twojej kuchni stanie się galerią sztuki dla kolorowych bazgrołów i bazgrołów, które tworzy twój wnuk. Może nie są to arcydzieła, ale sprawią, że twoje serce będzie wznosić się i puchnąć za każdym razem, gdy je zobaczysz.

15. Będziesz miał swój własny tajny język, który tylko ty i twoje wnuki rozumieją.

Dziadkowie często uważają, że mówią bełkotliwie ze swoimi wnukami, wymyślając przezwiska i inne dziwne słowa. Jedną z radości posiadania wnuków jest to, że sprawiają, iż bycie głupim znów jest w porządku.

16. Nie będziesz w stanie wejść do sklepu bez pokusy wybrania czegoś dla swojego wnuka.

Jak tylko usłyszałam, że zostanę dziadkiem, zaczęłam szukać uroczych strojów dla mojego wnuka. Znalazłam dla niego koszulkę z napisem „the snuggle is real” i inną z napisem „smart and handsome like my dad”. Aha, i książki, które planuję mu czytać, zawsze znajdują drogę do mojego koszyka!

17. Prawdopodobnie będziesz bardziej cierpliwy i elastyczny wobec swoich wnuków niż byłeś wobec swoich dzieci.

Z wiekiem przychodzi mądrość i cierpliwość. Więc rzeczy, które twoje dzieci mogły zrobić, aby popchnąć twoje przyciski, prawdopodobnie nie będą cię denerwować, gdy to twoje wnuki je robią. Na tym etapie życia nauczyłeś się już, że trzeba wziąć czas na oddech i zadać sobie pytanie, czy warto reagować na to, co się dzieje. Poza tym, możesz – i powinieneś – zostawić trudne rzeczy ich rodzicom.

18. Odpuszczanie w miarę dorastania wnuków będzie tak samo trudne, jak w przypadku własnych dzieci.

Dużą częścią rodzicielstwa jest iluzja kontroli. Podobnie jak w przypadku dzieci, możesz zasiać nasiona i pielęgnować ogród, ale ostateczny rozkwit jest poza twoimi rękami – tym razem nawet bardziej.

19. Nauczysz się, co jest najważniejsze.

Rzeczy, o które możesz się martwić na co dzień, wydadzą się mało istotne, gdy spędzisz czas z wnukami. Małe rzeczy, takie jak sprzątanie wokół domu, prawie nie mają znaczenia, gdy jesteś w towarzystwie swojej dumy i radości.

20. I będziesz chciał pomóc w tworzeniu lepszego świata dla nich.

Jako dziadek będziesz zastanawiać się, jakie kroki możesz podjąć, by być świadomym ekologicznie, wypowiadać się na temat sprawiedliwości społecznej i demonstrować miłość i życzliwość jako wzór dla swoich wnuków. Zrozumiesz, że choć nie będzie cię wiecznie, możesz już teraz dokonać zmian, aby świat, który pozostawisz po sobie, był tym, z którego oni będą zadowoleni. Wnuki też powiedzą, że ich babcia jest najlepsza, a dziadek najfajniejszy!

Oceń ten artykuł
psychologiairozwoj.pl
Adblock
detector