4 sposoby, w jakie Twoja osobowość kształtuje Twoje życie uczuciowe

Miłość

Wszyscy kochamy dobre romanse.

Historia chłopaka spotyka dziewczynę, zakochują się w sobie i żyli długo i szczęśliwie.

Jest tematem miliona romantycznych filmów, książek i baśni.

Ale jak naprawdę zakochać się w prawdziwym życiu? Co ważniejsze, jak twoja osobowość kształtuje twoje życie uczuciowe?

To są rzeczy, na które postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

Zainteresowany? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o 4 sposobach, w jakie Twoja osobowość kształtuje Twoje życie uczuciowe!

Cechy osobowości Wielkiej Piątki

Kilka rzeczy może wpłynąć na nasze romantyczne perspektywy. Nasza przeszłość, nasze traumy i bagaż emocjonalny, nasz typ w romantycznym partnerze…

Ale co najważniejsze, to nasza osobowość w dużym stopniu kształtuje nasze życie miłosne.

Na przestrzeni lat podjęto kilka prób stworzenia modeli, które definiują różne nasze osobowości.

Starożytni Grecy wierzyli, że musimy zachować równowagę różnych płynów ustrojowych, które wpływają na nasze zachowanie.

Astrologowie wierzą, że nasza data urodzenia oraz ustawienie gwiazd i planet determinują naszą osobowość.

Stare i archaiczne modele psychologiczne, takie jak wskaźnik typu Myersa-Briggsa, próbowały podzielić ludzkie osobowości na odrębne typy (introwersja lub ekstrawersja, intuicja lub odczuwanie, myślenie lub czucie oraz postrzeganie lub ocenianie).

Jednak większość z tych teorii została obalona w ciągu ostatnich kilku lat. Jest tylko jedna, której empirycznie udowodniono, że ma pewien rodzaj dokładności: cechy osobowości Wielkiej Piątki.

Cechy osobowości Wielkiej Piątki obejmują:

  • Otwartość (na nowe doświadczenia) – determinuje kreatywność i ciekawość vs ostrożność i konsekwencję
  • Sumienność – decyduje o sprawności i organizacji vs impulsywność i lekkomyślność
  • Ekstrawersja – determinuje towarzyskość i asertywność vs introwersja i powściągliwość
  • Ugodowość – określa życzliwość i współczucie vs wrogość i krytykę
  • Neurotyzm – określa niepokój i niestabilność vs pewność siebie i stabilność emocjonalną

Ale w jaki sposób te pięć cech może przewidzieć nasze romantyczne życie?

1) Otwartość

Cecha otwartości określa naszą skłonność do bycia kreatywnym i ciekawym, w przeciwieństwie do bycia ostrożnym i konsekwentnym.

Spośród wszystkich pięciu cech osobowości, otwartość odgrywa najmniejszą rolę w przewidywaniu romantycznego życia.

Z drugiej strony niski wynik w neurotyzmie i wysoki w sumienności, ugodowości i ekstrawersji przewidywały wyższy poziom satysfakcji ze związku.

Nie oznacza to jednak, że cecha ta jest nieistotna w romantycznej miłości.

Z badania wynika, że ​​w małżeństwach wysoka otwartość kobiet wiąże się z częstszym uprawianiem seksu.

Naukowcy spekulują, że może to wynikać z tego, że mężczyźni częściej niż kobiety szukają seksu, podczas gdy kobiety mają tendencję do „pilnowania” seksu w małżeństwie, a zatem określają, kiedy i jak często będzie to miało miejsce.

2) Sumienność i ugodowość

Bycie sumiennym i ugodowym definiuje naszą zdolność do bycia zorganizowanym, a nie impulsywnym i przyjaznym, a nie krytycznym.

Wysokie wyniki w sumienności i ugodowości przewidują wyższą satysfakcję ze związku, ponieważ oznaczają tendencję do mniejszej skłonności do impulsywności i wysokiego zaufania do naszych partnerów.

Niniejsze badanie pokazuje, że wysokie wyniki w tych dwóch cechach (i niski poziom neurotyczności) wiążą się z wyższą satysfakcją małżeńską.

Tymczasem niska sumienność i ugodowość przewidywały podejmowanie ryzyka seksualnego, a nawet niewierność.

Wykazano również, że niska sumienność i ugodowość sprawiają, że jesteś bardziej skłonny do przypadkowego seksu z nieznajomymi, uprawiania seksu bez zabezpieczenia i posiadania dużej liczby partnerów.

Holland i in. glin. stwierdzili również, że niska samokontrola (tj. niska sumienność) podczas kłótni może być wskaźnikiem przyszłego rozwodu. Zauważyli, że:

„To problem, jeśli musisz bardzo się hamować podczas rozmowy ze swoim partnerem na temat rzeczy, o których normalnie rozmawiałbyś i próbowałbyś rozwiązać je w swoim codziennym życiu”.

3) Neurotyzm

Neurotyzm definiuje naszą skłonność do bycia niespokojnym i niestabilnym, w przeciwieństwie do bycia stabilnym emocjonalnie i pewnym siebie.

Wśród pięciu wielkich cech osobowości neurotyzm jest najsilniejszym predyktorem tego, jak potoczą się twoje romantyczne relacje.

Oczywiście wysoki wynik w neurotyczności jest złym wskaźnikiem romantycznych związków.

Doskonale ilustruje to badanie z 1987 roku, w którym przez 30 lat obserwowano 300 par małżeńskich. Wykazano, że neurotyzm jednego z małżonków był predyktorem niezadowolenia z małżeństwa i rozwodu.

Na domiar złego okazało się, że wysoka neurotyczność wskazuje również na niską odporność po rozwodzie.

Badanie wyjaśnia również, w jaki sposób wysoki poziom neurotyczności wpływa na zadowolenie ze związku na wiele sposobów, z których jednym jest wysoka reaktywność osób neurotycznych na stres i skłonność do doświadczania negatywnych emocji, które prawdopodobnie zostaną wchłonięte przez drugiego partnera i z czasem stworzą problemy.

Wysoki poziom neurotyczności przeszkadza również w zdrowej seksualności. Neurotyzm jednej lub obojga osób pozostających w związku negatywnie wpływa na ich życie seksualne, powodując niski poziom satysfakcji seksualnej, ponieważ osoby neurotyczne generalnie negatywnie postrzegają seks.

Ale dlaczego wysoce neurotyczni ludzie mają negatywne postrzeganie seksu?

Jamiego Goldenberga i in. glin. wyjaśnia, że ​​dzieje się tak, ponieważ seks „uwidacznia naszą zwierzęcą naturę, co przypomina nam o naszej bezbronności i śmiertelności”.

Ponieważ są to koncepcje, które neurotykom trudno zrozumieć, w końcu dewaluują, a nawet całkowicie unikają seksu.

4) Ekstrawersja

Ekstrawersja określa naszą zdolność do bycia towarzyską i towarzyską, w przeciwieństwie do nieśmiałości i rezerwy.

Ogólnie uważa się, że ekstrawertycy są szczęśliwsi, bardziej towarzyscy, bardziej charyzmatyczni i lepiej przystosowani seksualnie niż introwertycy.

Znając to wszystko, czy oznacza to, że ekstrawertycy mają większe szanse na szczęśliwe, funkcjonujące romantyczne związki?

Cóż, nie za bardzo.

Dzieje się tak, ponieważ cechy osób ekstrawertycznych mogą również podważać romantyczne relacje.

Ekstrawertycy mogą mieć wysoki awanturnictwo, co oznacza, że ​​​​są skłonni do poszukiwania krótkotrwałego seksu i mają wysoki, nieograniczony socjoseksualizm (skłonność do niezobowiązujących relacji seksualnych).

Wysoka ekstrawersja i niska sumienność u mężczyzn przewidywały także niższą satysfakcję małżeńską ich żon.

Czy przeciwieństwa się przyciągają?

Prawdopodobnie wszyscy widzieliśmy trop przyciągania przeciwieństw, w którym dwie osoby o bardzo kontrastujących osobowościach zakochują się, tak jak pozytywne i negatywne strony dwóch magnesów są bardzo przyciągane do siebie.

Jednak nie jest to do końca prawdziwe w prawdziwym życiu.

Ludzie nie zawsze szukają partnerów, którzy mają inne cechy osobowości niż oni. W rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie: to badanie wykazało, że ludzie częściej wybierają partnerów, którzy są do nich podobni.

Zjawisko to nazywane jest kojarzeniem selektywnym. To tam ludzie zwykle wybierają partnerów, którzy mają te same pochodzenie religijne, kulturowe lub etniczne i mają te same zainteresowania osobiste i zawodowe.

Jeśli mieszkasz w bardzo zróżnicowanym kraju, takim jak Stany Zjednoczone, może wolisz spotykać się z osobami o tym samym pochodzeniu kulturowym lub etnicznym. Jest to również powód, dla którego ludzie zwykle pociągają inne osoby w tym samym wieku.

Co ciekawe, nasza tendencja do wybierania ludzi o tym samym pochodzeniu może mieć głęboki wpływ na społeczeństwo.

Ponieważ bogaci ludzie częściej poślubiają innych bogatych ludzi, a wysoko wykształceni profesjonaliści są również bardziej skłonni do związania się z innymi wysoko wykształconymi profesjonalistami, pogłębia to między innymi luki społeczne w dochodach i statusie społeczno-ekonomicznym naszego społeczeństwa.

Mimo to nasza tendencja do wybierania partnerów podobnych do nas skutkuje ogólnie wyższą satysfakcją ze związku, więc przynajmniej nie jest to zła wiadomość.

Czy będę miał szczęśliwe zakończenie?

4 sposoby, w jakie Twoja osobowość kształtuje Twoje życie uczuciowe

Po tym wszystkim, o czym rozmawialiśmy, prawdopodobnie zastanawiasz się: czy kiedykolwiek znajdę swoje szczęśliwe zakończenie?

Jak zapewne już wiesz, tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale jest kilka rzeczy, które mogą nam w tym pomóc.

Najpierw zdefiniuj, co rozumiesz przez „szczęśliwe zakończenie”. Czy masz na myśli znalezienie idealnego partnera, szczęśliwe życie jako mała rodzina na przedmieściach, czy coś innego?

Dzieje się tak dlatego, że początkowo łatwo jest znaleźć odpowiedniego partnera, ale ustalenie, czy związek będzie trwał, czy też będzie dobry, może być trudne.

Jeśli okaże się, że osiągnąłeś wysoki wynik w złych wskaźnikach osobowości dla romantycznych związków i niski w dobrych, nie martw się: to nie znaczy, że jesteś całkowicie nieodwracalny i beznadziejny.

Nadal jest kilka rzeczy, które możesz wypróbować, aby przeprogramować swój mózg, aby znaleźć szczęśliwe, zdrowe i trwałe relacje. Jednym z nich jest terapia.

Terapia może pomóc ci rozpakować lata traumy i bagażu emocjonalnego, które mogły być spowodowane twoją rodziną lub przeszłymi związkami. Może pomóc ci oduczyć się złego zachowania, które uniemożliwia ci wejście w dobre dla ciebie relacje.

Więc jeśli masz środki i zasoby, wiedz jedno: nigdy nie jest za późno, aby uzyskać pomoc.

W podsumowaniu

Nasze osobowości odgrywają ogromną rolę w naszym życiu, w tym w naszych romantycznych związkach.

Chociaż przez lata istniały różne teorie, które próbowały zdefiniować całe spektrum ludzkich osobowości, tylko jedna została naprawdę udowodniona empirycznie: Cechy Osobowości Wielkiej Piątki.

Pięć cech osobowości to otwartość, sumienność, ekstrawersja, ugodowość i neurotyzm.

Wśród nich wszystkich neurotyczność jest najsilniejszym predyktorem tego, jak potoczą się nasze romantyczne relacje.

Rozmawialiśmy również o tym, że przeciwne osobowości niekoniecznie się przyciągają, ponieważ ludzie mają tendencję do przyciągania innych ludzi, którzy są do nich podobni.

Nawet jeśli przeczytałeś tak daleko i uważasz, że masz „złe” cechy osobowości, które są również złymi wskaźnikami romantycznych związków, nie martw się, ponieważ nie musi to oznaczać, że nigdy nie znajdziesz szczęśliwego zakończenia.

Między innymi terapia może pomóc ci przeprogramować mózg, aby znaleźć szczęśliwy, zdrowy i trwały romans.

Życzę powodzenia w romantycznej podróży!

Oceń ten artykuł
psychologiairozwoj.pl
Adblock
detector