Nienawidzę wszystkich: Dlaczego tak się czujesz i co robić

Nienawidzę wszystkich: Dlaczego tak się czujesz i co robić Zarządzanie stresem

Nikt nie lubi każdej osoby, którą spotkał. Większość ludzi może prawdopodobnie wymienić kilka osób, których szczególnie nie lubi. Jednak niektórzy ludzie osiągają etap, w którym są tak zirytowani, zranieni lub sfrustrowani ludźmi lub okolicznościami, że czują się jakby nienawidzili wszystkich.

Takie uczucie może utrudnić Ci życie i codzienne kontakty z ludźmi. Może to powodować wiele konfliktów w relacjach z rodziną, przyjaciółmi, kolegami i innymi osobami w twoim życiu. Nienawiść jest również intensywną emocją, która może odbić się na Twoim zdrowiu.

W tym artykule omówiono niektóre z powodów, dla których możesz czuć, że nienawidzisz wszystkich, jak ta emocja może wpłynąć na Twoje zdrowie fizyczne i psychiczne, a także niektóre strategie radzenia sobie, które mogą być pomocne.

Powody, dla których możesz nienawidzić wszystkich

Oto niektóre z powodów, dla których możesz czuć się tak, jakbyś nienawidził wszystkich:

  • Stres: Stres może sprawić, że poczujesz się przytłoczony, spanikowany, drażliwy, a nawet zły. Przedłużający się stres może prowadzić do wybuchów złości, które mogą eskalować do punktu, w którym czujesz, że nienawidzisz wszystkich.
  • Lęk społeczny: Lęk społeczny może utrudnić Ci interakcję z ludźmi i prowadzić do takich emocji jak nerwowość, strach, zakłopotanie i niepokój. W niektórych przypadkach osoby z lękiem społecznym mogą nawet reagować na sytuacje, które sprawiają, że czują się niekomfortowo z gniewem i nienawiścią.
  • Introwertyczna osobowość: Podczas gdy niektórzy ludzie mają tendencję do bycia wychodzącymi i gregarious, inni wolą trzymać się siebie. Jeśli jesteś introwertykiem, kontakty towarzyskie z osobami spoza najbliższego kręgu mogą być emocjonalnie drenujące. Czasami może to prowadzić do wzburzenia i nienawiści do ludzi i sytuacji spoza twojej strefy komfortu.
  • Różnice ideologiczne: Posiadanie innych przekonań i wartości politycznych, religijnych, kulturowych lub społecznych niż inni może powodować uczucie złości i być może nienawiści wobec innych, których uważasz za „przeciwnych” tobie, mówi Kristen Farrell Turner, PhD, psycholog i edukator w Pritikin Longevity Center. Turner mówi, że mentalność „my kontra oni” może wywoływać gniewne, nienawistne uczucia.

Konsekwencje nienawiści do wszystkich

Turner opisuje, jak nienawiść może negatywnie wpłynąć na twoje zdrowie psychiczne i fizyczne.

Wpływ na zdrowie psychiczne

Nienawiść jest bardzo ekstremalnym uczuciem, które w porównaniu z innymi często związanymi nieprzyjemnymi uczuciami, takimi jak złość czy frustracja, pozostawia niewiele, jeśli w ogóle, miejsca na więź lub empatię.

„Co więcej, odczuwanie nienawiści wobec innych okrada cię z przyjemnych doświadczeń życiowych. Nie tylko nienawiść wymaga ogromnej ilości energii poznawczej i emocjonalnej, ale także hamuje cię przed łączeniem się z innymi i wzbogacaniem swojego życia”. – KRISTEN FARRELL TURNER, PHD

Nienawiść może również wiązać się z uczuciem obrzydzenia, a jeśli brzydzisz się wszystkimi, nie chcesz mieć z nimi nic wspólnego. Kiedy pozbawiasz się więzi i empatii, zdecydowanie ograniczasz swoje poznawcze i emocjonalne możliwości radzenia sobie.

Wpływ na zdrowie fizyczne

Nienawiść jest niepokojącym uczuciem, które wymaga dużej ilości energii emocjonalnej. Niepokojące uczucia często skłaniają ludzi do szukania niezdrowych zachowań samouspokajających, takich jak jedzenie pocieszających potraw, używanie alkoholu lub innych substancji w celu stłumienia i uniknięcia niepokoju.

Uczucia te mogą być również połączone z tendencją do wycofywania się ze zdrowych działań, takich jak ćwiczenia fizyczne i spędzanie czasu ze wspierającymi przyjaciółmi i rodziną.

Także, przypuszcza jeden doświadcza uczucie nienawiść często łączył z współczującym układem nerwowym walką lub lotem reakcją. W ten wypadku, tamta osoba może ostatecznie doświadczać niektóre długoterminowe konsekwencje chroniczny stres, tak jak układowy zapalenie.

W ten sposób, czy przez niezdrową samouspokajającą radzić sobie z uczuciem lub długotrwałą współczującą aktywację układ nerwowy, chronicznie czujący nienawiść wobec inny może niekorzystnie wpływać twój zdrowie.

Strategie radzenia sobie

Turner sugeruje kilka strategii, które mogą być pomocne, jeśli czujesz, że nienawidzisz wszystkich:

  • Unikaj myślenia typu wszystko albo nic: Jeśli twoja nienawiść do innych jest zakorzeniona w niezgodzie z nimi w konkretnej sprawie, spróbuj pamiętać, że możesz nie zgadzać się – a nawet być zły – z innymi bez nienawidzenia ich. To, że nie zgadzasz się z czyimiś przekonaniami lub zachowaniem, nie oznacza, że ta osoba jest zła. Ten typ myślenia nazywany jest myśleniem typu wszystko albo nic i jest irracjonalny. Przypomnij sobie, że twoje uczucia nienawiści dotyczą problemu, a nie osoby.
  • Unikaj generalizacji: Jeśli Twoja nienawiść do innych skupia się na grupie ludzi, takich jak ludzie określonej rasy, regionu lub religii, Twoje myślenie jest irracjonalne, ponieważ generalizujesz. Wrzucasz całą grupę ludzi do jednej „złej” kategorii i robisz założenia na ich temat na podstawie cech demograficznych.
  • Ćwicz empatię: Niuanse i empatia są antidotum na irracjonalne myśli. Ważne jest, aby zrozumieć, że nikt nie jest ani dobry, ani zły. Postawienie się w sytuacji kogoś innego, choć nie zawsze jest łatwe, może przejść długą drogę w kierunku zwiększenia empatii i zmniejszenia nienawiści. Tak jak Ty masz swoje powody dla swoich przekonań i zachowań, tak samo inni mają swoje. 
  • Nadaj priorytet opiece nad sobą: Ważne jest, aby nadać priorytet swoim potrzebom i zadbać o siebie. Na przykład, jeśli jesteś zestresowany, być może będziesz musiał wprowadzić zmiany w swoim życiu, aby lepiej sobie radzić. Albo, jeśli jesteś introwertykiem, być może będziesz musiał ustalić granice, które pomogą ci poczuć się bardziej komfortowo. 
  • Poszukaj terapii: Terapia może pomóc ci zbadać swoje uczucia i zrozumieć, dlaczego nienawidzisz wszystkich. Może również pomóc Ci być bardziej empatycznym, budować zdrowe relacje i rozwijać alternatywne umiejętności radzenia sobie.

Słowa końcowe

Częste doświadczanie złości, frustracji lub dyskomfortu może sprawić, że poczujesz się tak, jakbyś wszystkich nienawidził. Te emocje mogą odbić się na twoim zdrowiu psychicznym i fizycznym i sprawić, że życie stanie się dla ciebie o wiele mniej przyjemne. Praktykowanie empatii może pomóc ci zmienić sposób myślenia i sprawić, że wszystko będzie dla ciebie przyjemniejsze.

Oceń ten artykuł
psychologiairozwoj.pl
Adblock
detector