Nienawidzę mojej mamy: Co robić, gdy tak się czujesz

Nienawidzę mojej mamy: Co robić, gdy tak się czujesz Konflikty

Wiele osób krzyknęło „Nienawidzę cię” na swoją mamę, często gdy są nastolatkami i są wściekli, że nie dostają swojej drogi. Prawdopodobnie nie mieli tego na myśli w tym czasie i patrząc wstecz mogą nawet żałować swojego buntowniczego zachowania.

Jednak w niektórych przypadkach ludzie rzeczywiście nienawidzą swoich matek, czasami z dobrego powodu. To może być trudna sytuacja, ponieważ matki są zazwyczaj charakteryzowane jako ciepłe, opiekuńcze i pielęgnujące.

Jeśli zostałeś źle potraktowany przez osobę, która ma dać ci bezwarunkową miłość i wsparcie, może to spowodować, że kwestionujesz własną wartość i czujesz się winny i zawstydzony.

Ludzie czasami czują nienawiść do swoich matek, jeśli te nie spełniają ich oczekiwań co do tego, jaka powinna być matka – mówi Sabrina Romanoff, PsyD, psycholog kliniczny i profesor na Yeshiva University w Nowym Jorku. Poniżej Romanoff przedstawia złożone powody, dla których możesz nienawidzić swojej mamy.

Powody, dla których możesz nienawidzić swojej matki

Twoja matka była kiedyś wyłącznie odpowiedzialna za twoją żywotność i odpowiadała na każdą twoją potrzebę. Dlatego utrzymujemy intensywne więzi z naszymi matkami. Ta intensywność często utrudnia naszą zdolność do postrzegania naszych matek jako ludzi, wraz z wadami i uszkodzeniami, które odpowiadają temu.

„Ludzie zwykle hartują uczucia nienawiści do swoich matek, gdy uważają, że były źle traktowane, zaniedbywane lub nadużywane”. – SABRINA ROMANOFF, PSYD

Relacje z matkami są często skomplikowane. Rzadko kiedy matki są postaciami „wszystkimi złymi” i w tym tkwi problem.

Co więcej, nienawiść jest skomplikowana i zwykle zarezerwowana dla osób, do których mamy zróżnicowane uczucia. Innymi słowy, znacznie łatwiej jest zaakceptować osobę z wadami, gdy mamy z nią minimalną historię lub nie musimy na niej polegać.

Tak więc, jeśli twoja matka zawsze zachowywała się obraźliwie i traktowała cię okropnie, prawdopodobnie nie utrzymywałbyś dysonansu w swoim spojrzeniu na nią. W rezultacie, być może łatwiej byłoby zaakceptować ją taką, jaka jest i zerwać wszelkie kontakty.

Problem polega na tym, że matki, jak wszyscy ludzie, są niedoskonałe. To znaczy, że mają dobre i złe cechy. Nasze doświadczenie z nimi zależy zarówno od wielkości ich wad, jak i od naszej zdolności i możliwości zaakceptowania ich błędów i wad.

Jeśli twoja matka była nadużywająca, jeśli z trudem akceptujesz jej wady, lub co gorsza, jeśli była niekonsekwentna w traktowaniu ciebie lub innych, prawdopodobnie będziesz miał negatywną reakcję za każdym razem, gdy naruszy twoje oczekiwania wobec niej.

Niespójni rodzice często zmieniają zdanie, nie podejmują zdecydowanych decyzji, brakuje im struktury i nie angażują się w swoje dzieci w przewidywalny sposób. Jeśli twoja matka była niekonsekwentna w swoim wychowaniu, możesz mieć problem z uwierzeniem, że jest niezawodna lub przewidywalna. Badania sugerują również, że taki styl rodzicielstwa może przyczynić się do poczucia niepokoju.

Jednak pod uczuciem nienawiści kryje się miłość, którą dziecięca wersja ciebie nadal żywi do matki. Pomimo złego traktowania, dzieci wciąż mają nadzieję, że ich opiekunowie będą traktować je w sposób, w jaki wierzą, że kochające matki powinny. I, ostatecznie, ciągłe rozczarowanie zwykle tworzy intensywną, negatywną reakcję, jak nienawiść.

Strategie radzenia sobie

Nienawiść do matki może być dezorientująca i emocjonalnie wyczerpująca, ponieważ nienawiść jest poważniejszą formą gniewu. Ważne jest, aby priorytetowo traktować opiekę nad sobą i wprowadzić wszelkie zmiany w swoim stylu życia, które są konieczne, aby sobie poradzić.

To również naturalne, że czujesz złość. Sabrina Romanoff wyjaśnia, jak możesz produktywnie wykorzystać swój gniew, by ustalić granice.

Ustalanie granic

Gniew jest zazwyczaj zdrową reakcją na wskazanie granicy, która została naruszona. Kluczem do gniewu jest rozpoznanie go i nauczenie się, jak używać go produktywnie. Produktywną reakcją na złość jest najpierw zidentyfikowanie, kiedy ona występuje, a następnie zatrzymanie się, aby zastanowić się nad jej źródłem i przyczyną.

Jeśli jesteśmy w stanie zrozumieć, w jaki sposób nasza granica została naruszona, możemy skutecznie zareagować, stając w konstruktywnej obronie, używając asertywnej komunikacji i przywracając zdefiniowaną granicę.

Proces ten nie jest tak łatwy, jak się wydaje, ponieważ złość często prowadzi do impulsywnych działań. Chociaż zaspokojenie tego popędu w danej chwili może być satysfakcjonujące, prawie zawsze prowadzi do godnych pożałowania konsekwencji, takich jak wyzwiska, raniące komentarze, groźby czy agresja fizyczna. Dzieje się tak dlatego, że gniew dąży do odwetu – zranienia drugiej osoby tak, jak samemu zostało się zranionym.

Jeśli nie poświęcisz czasu, aby zatrzymać się i zrozumieć, na co reagujesz złością, nie będziesz w stanie ponownie stworzyć naruszonej granicy.

Zamiast tego zostaniesz z masakrą swojej impulsywnej, napędzanej gniewem reakcji, która zwykle łączy się z poczuciem winy, ponieważ możesz wtedy czuć się zobowiązany do przeproszenia agresora.

To tworzy błędne koło wzajemnych uderzeń między każdym z was bez uzyskania któregokolwiek z waszych potrzeb spełnionych w produktywny sposób.

„Zamiast tego, użyj swojego gniewu jako przewodnika, który pomoże ci dowiedzieć się więcej o sobie, swoich granicach i o tym, czego potrzebujesz od innych, a z kolei nauczy ludzi wokół ciebie, jak chcesz być traktowany”.- SABRINA ROMANOFF, PSYD

Terapia może być pomocnym narzędziem, które nauczy Cię jak produktywnie wykorzystywać swoją złość i wyznaczać granice, które chronią Twoje zdrowie psychiczne.

Samoobsługa

Przechodzenie przez trudny okres z matką może być emocjonalnie trudne. Jednak praktykowanie samoopieki poprzez nadanie priorytetu swoim potrzebom i przedkładanie ich nad potrzeby innych może pomóc w radzeniu sobie z nimi.

Może to przybrać różne formy w zależności od dynamiki relacji z matką. Na przykład, może to oznaczać poproszenie matki o trochę przestrzeni lub powiedzenie jej, że nie chcesz już spędzać razem wakacji.

Jeśli mieszkasz z matką, może to oznaczać zmianę stylu życia, wyprowadzkę, jeśli jesteś na tyle dorosła, lub szukanie pomocy, jeśli jesteś ofiarą przemocy.

Słowa końcowe

Ludzie mogą czasami nienawidzić swoich matek, jeśli byli przez nie źle traktowani lub wielokrotnie zawiedli. Ta nienawiść jest silną emocją, z którą trudno sobie poradzić. Choć często wyrażana jest impulsywnie jako złość, pomocne może być wyznaczenie granic. Istotne jest również nadanie priorytetu własnym potrzebom i dbanie o swoje zdrowie psychiczne.

Oceń ten artykuł
psychologiairozwoj.pl
Adblock
detector