Relacje między nastolatkami a rodzicami mogą być trudne i wymagające. Paul McGee oferuje 7 wskazówek, które pomogą rodzicom utrzymać relacje na właściwym torze.
Każdy rodzic nastolatków wie, jak trudne może być utrzymanie otwartej, szczerej i pełnej miłości relacji z młodymi ludźmi przechodzącymi przez jeden z najtrudniejszych okresów w ich życiu.
Profesor Paul McGee jest autorem książki YESSS! The SUMO Secrets to Being a Positive, Confident Teenager. Jako ekspert w swojej dziedzinie i ojciec dwójki dzieci, które przeszły przez burzliwe wody nastoletnich lat, oferuje siedem rad dla rodziców pragnących wspierać swoje dzieci w tym najbardziej kłopotliwym okresie.
Siedem wskazówek dla rodziców, jak poprawić komunikację z dziećmi
1. Zrozum, jak działa ich mózg
Nastolatki doświadczają nie tylko zewnętrznych zmian fizycznych, ale również wiele dzieje się wewnątrz – zwłaszcza w ich mózgach. Odbywa się wielka przebudowa.
W związku z tym ich emocje znacznie wzrastają, a także potrzebują średnio więcej snu niż dorośli. Racjonalna część ich mózgu może nie być w pełni dojrzała aż do połowy lat dwudziestych. Bądź więc powolny w krytykowaniu ich nadmiernych reakcji i długich lie-ins – zamiast tego pokaż trochę współczucia i zrozumienia.
2. Daj im czas i przestrzeń
Nastolatki są w trudnej fazie przejściowej. Nie są już całkiem dzieckiem, ale wciąż nie są całkiem dorośli. Ich nastroje się zmieniają, podobnie jak ich koledzy.
Choć niektórzy nadal dobrze się czują, spędzając czas z Tobą, wielu młodych ludzi woli mieć własną przestrzeń i czas z rówieśnikami.
Zaakceptuj, że nadal cię potrzebują, ale nie jesteś już centrum ich świata. Przyzwyczaj się do tego.
3. Nie narzekaj na to, że jesteś taksówkarzem
Doceniaj czas, który macie podróżując razem, bez względu na to, jak krótko. Te „czasy taksówek” mogą stanowić okazję do swobodnych rozmów, które normalnie mogłyby nie mieć miejsca.
4. Zapewniaj, ale nie oczekuj niczego w zamian
Wszystkie dzieci potrzebują czuć się kochane, cenione i doceniane. Wybierz jednak odpowiednie momenty i upewnij się, że nie wprawisz ich w zakłopotanie. Może napisz coś w kartce, lub wiadomość do nich. Mogą nie uznać wiadomości, ale na pewno ją docenią.
5. Słuchaj, aby zrozumieć, a nie przerywać
Konflikt z nastolatkami jest nieunikniony – ale pamiętaj, że to Ty jesteś dorosły. To nie musi eskalować do wszechogarniającej wojny.
Jednym ze sposobów, by tego uniknąć, jest dawanie młodym ludziom „dobrego posłuchu”.
Staraj się zrozumieć ich perspektywę, nawet jeśli się z nią nie zgadzasz. Nastolatek zacznie mieć do ciebie pretensje, jeśli nigdy nie będzie czuł się wysłuchany.
6. Pamiętaj, że jesteś wzorem do naśladowania
Największym wzorem do naśladowania dla młodego człowieka nie są celebryci, są nim rodzice. Jeśli zawsze jesteś w telefonie, nie oczekuj, że twój nastolatek będzie inny. Jeśli ty zawsze jesz obiad przed telewizorem, to oni też będą.
Nastolatki mogą nie zawsze słuchać tego, co mówisz, ale zwrócą uwagę na to, jak się zachowujesz. Postawy i emocje są zaraźliwe – upewnij się, że twoje są warte wyłapania.
7. Zachęcaj do postępu, nie do doskonałości
Wszyscy jesteśmy pracą w toku. Nikt z nas nie jest doskonały. Ale w erze Instagrama nastolatki mogą czuć się pod niesamowitą presją, aby być tak.
Sukcesy innych ludzi są paradowane publicznie, aby świat mógł je zobaczyć. Młodzi ludzie łatwo wpadają w pułapkę porównań i stają się nieszczęśliwi z powodu niespełnienia nierealistycznie wysokich standardów, których ich zdaniem się od nich oczekuje.
Bądź ich CEO – Chief Encouragement Officer. Upewnij się, że zachęcasz do ciężkiej pracy i do tego, że czegoś próbowali – ale musi to być udzielone z prawdziwego powodu, w przeciwnym razie będzie to protekcjonalne.