Czy zdajemy sobie z tego sprawę, czy nie, większość z nas robi wiele rzeczy bez zastanowienia i często reaguje na otoczenie, zamiast świadomie myśleć i zachowywać się. Na przykład, możemy jechać do pracy, zmywać naczynia, przykuwać dzieci do łóżka lub jeść posiłek, nie będąc świadomym tego, co się dzieje – lub tego, co chcemy, aby się stało.
Przegląd
Jeśli chcesz żyć z większą świadomością i intencją, jednym ze sposobów na wejście w ten stan podwyższonej uwagi jest praktyka medytacji. Szczególną formą medytacji, która może być szczególnie pomocna jest medytacja Kundalini, która skupia się na pierwotnej energii.
Medytacja Kundalini jest sposobem na skierowanie swojej energii i uwolnienie się od stresu i życia na „auto-pilocie”.
Historia
Dokładne początki medytacji Kundalini nie są znane, chociaż jej tradycje sięgają około 1000 lat przed naszą erą do 500 lat przed naszą erą. W sanskrycie kundalini oznacza „zwinięty wąż” i odnosi się do starożytnego przekonania, że każda osoba nosi „boską” energię u podstawy kręgosłupa. Ta tradycja medytacji dąży do obudzenia, uwolnienia i wykorzystania tej energii.
Medytacja Kundalini została spopularyzowana na Zachodzie przez Yogi Bhajana, który opracował i wprowadził własną formę jogi Kundalini w Stanach Zjednoczonych pod koniec lat 60-tych. Od tego czasu praktyka ta stała się popularnym sposobem na rozwijanie większej świadomości ciała, uważności i łagodzenia stresu, wśród innych korzyści.
Cel medytacji kundalini
Medytacja Kundalini jest częścią jogi Kundalini i ma za zadanie poruszać energię przez ciało. Opiera się na koncepcji, że energia u podstawy kręgosłupa (zwana również czakrą korzenia) musi zostać uwolniona poprzez siedem czakr ciała, a następnie wydostać się poprzez czakrę korony nad głową.
Ten proces uwalniania energii z ciała ma na celu stworzenie systemu komunikacji pomiędzy umysłem a ciałem, aby złagodzić problemy psychiczne, fizyczne i duchowe. Ten system przynoszenia świadomości do ciała poprzez połączenie z oddechem ma ułatwić bycie obecnym, ustanowienie nowego rytmu i komunikację z wyższą wersją siebie.
Medytacja Kundalini nie jest zbiorem wierzeń czy religią. Jest to raczej system wywoływania energii wewnątrz siebie i rozwijania świadomości umysł-ciało.
O praktyce tej należy myśleć jako o technice, a nie o systemie wierzeń, który pomaga ludziom oczyścić się z bałaganu świata i uzyskać dostęp do wewnętrznego „ja”. Dodatkowo, zamiast przynosić natychmiastową ulgę, oświecenie czy „odreagowanie”, zwolennicy twierdzą, że do osiągnięcia optymalnych korzyści potrzebna jest wytrwałość i konsekwentna praktyka.
Podobnie jak branie prysznica każdego dnia oczyszcza twoje ciało fizyczne, jogini postrzegają medytację Kundalini jako sposób na oczyszczenie umysłu. Jest to metoda odmładzania po stresującym dniu, zarządzania stresem w chwili obecnej i/lub przeciwdziałania zmęczeniu. Ma również na celu pomoc w zrównoważeniu energii (lub czakr) i uspokojeniu umysłu, tak abyś działał celowo, a nie tylko reagował na swoje myśli i środowisko.
Możliwe korzyści
Korzyści z nauki praktyki medytacji Kundalini można podsumować jako przyniesienie większej świadomości i intencji do codziennego życia. Konkretnie, może to być widoczne na kilka różnych sposobów, w tym:
- Wspomaganie koncentracji i zapobieganie przypadkowym myślom od rzucania cię z równowagi.
- Łamie twój automatyczne codzienne rutyny i przynosi ciebie w stan mindfulness.
- Przynosi równowagę do umysłu, ciała i duszy.
- Budując swoją twórczą energię, aby zająć się projektami w swoim życiu.
- Tworzenie świadomości ciała.
- Wzmacnianie wzorców mózgowych i równowagi emocjonalnej.
- Pomaganie w zmniejszeniu niepokoju.
- Pomoc w uwolnieniu stresu i znalezieniu poczucia spokoju.
- Poprawa funkcjonowania poznawczego.
- Poprawa snu i problemów związanych ze snem.
- Uczenie prawidłowego sposobu oddychania (do przepony) i zwiększania pojemności płuc.
Jak działa praktyka
Poniżej znajdują się kroki, które powinieneś wykonać, aby rozpocząć bardzo podstawową praktykę medytacji Kundalini. Pamiętaj, że lepiej jest zacząć od małego. Wybierz możliwe do wykonania zobowiązanie medytacyjne, które uważasz, że możesz wykonać każdego dnia.
Unikaj prób zrobienia zbyt wiele zbyt szybko, co może czuć się przytłaczające i wykoleić twoje wysiłki. Nawet pięć minut każdego dnia medytacji Kundalini może ci pomóc, więc nie lekceważ wartości nawet tej najbardziej podstawowej praktyki.
1. Wybierz lokalizację
Medytacja Kundalini może być wykonywana w dowolnym miejscu. Najlepiej znaleźć cichą, wolną od rozproszeń przestrzeń o komfortowej (nie za gorącej, nie za chłodnej) temperaturze. Powinno to być miejsce, które uważasz za spokojne i w którym raczej nikt nie będzie ci przeszkadzał. Może to być miejsce, w którym gromadzisz swoje ulubione rzeczy. Trzymaj obok siebie butelkę wody.
2. Wybierz, w co się ubrać
Ubierz się w to, co wydaje ci się właściwe. Wielu praktykujących wybiera luźne, wygodne, bawełniane ubranie i ewentualnie nakrycie głowy w postaci bawełnianego szala. Twoje ubranie powinno być czyste, świeże i najlepiej w jasnym kolorze, aby wzmocnić uczucie lekkości.
3. Wybierz, kiedy ćwiczyć
Możesz ćwiczyć pierwszą rzecz rano, aby ustawić swoje intencje na dzień – lub aby wykorzystać czas, w którym najmniej prawdopodobne jest, że będziesz przeszkadzać. Możesz też poćwiczyć przed snem w nocy jako sposób na zakończenie dnia. Właśnie o jakaś czasie pracuje, ale próbować unikać medytować po dużym posiłku, gdy twój ciało będzie ruchliwie z trawieniem.
4. Przyjmij pozycję
Usiądź na podłodze na krzyż lub usiądź na krześle z ciężarem spoczywającym na stopach. Co najważniejsze, wybierz wygodną dla siebie pozycję, w której możesz siedzieć wyprostowany z prostym kręgosłupem. Zamknij delikatnie oczy, tak aby były zamknięte w około 90%. Możesz wybrać siedzenie na wełnianym lub bawełnianym kocu lub podłożyć pod siebie poduszkę dla wygody.
5. Wybierz długość praktyki
To może być wszędzie od trzech minut do dwóch i pół godziny. Niektóre wspólne wybory długości medytacji są 11 minut, 15 minut, 22 minuty, 31 minut, itp. Cokolwiek działa dla twojego harmonogramu i celów jest idealne.
6. Wybierz mantrę
Podczas gdy oddychasz, będziesz intonować mantrę, która pomoże ci się skupić. Jednym z dobrych przykładów dla początkujących jest mantra „sat nam”, co oznacza „prawda jest moją tożsamością”.
Skanduj „sat” podczas wdechu i „nam” podczas wydechu. Możesz wybrać intonowanie na głos, głośnym szeptem lub po cichu w głowie. Możesz też wybrać inną frazę lub dźwięk do powtarzania. Jakakolwiek mantra przemawia do ciebie i czujesz się z nią dobrze, jest właściwa.
Celem śpiewania jest ukierunkowanie Twojej energii. Aktywnie słuchaj siebie, jeśli śpiewasz na głos, lub wizualizuj zapisaną mantrę, jeśli mówisz ją w głowie. Możesz również powtarzać swoją mantrę w innych porach dnia, jeśli czujesz się zestresowany.
Punktem mantry jest wyrwanie się ze starych wzorców, więc mantra powinna zawsze odzwierciedlać stan, w którym chcesz być, a nie ten, w którym jesteś teraz.
7. Zacznij skupiać się na swoim oddechu
Zauważ swój oddech i stopniowo zacznij go spowalniać. Twój cel będzie dla jednej rundy wdechów i wydechów trwać około siedem do ośmiu sekund. Przerwij swój wdech i wydech na segmenty, takie, że robisz krótkie wdechy lub wydechy przerwane przez pauzy.
Staraj się to robić tak, aby podczas jednego pełnego oddechu były cztery segmenty zarówno wdechu, jak i wydechu. Przez cały czas oddychaj przez nos. Jeśli w którymś momencie poczujesz zawroty głowy, przerwij praktykę.
8. Poczuj jak oddech się porusza
Podczas praktyki oddychania i śpiewania skup się na tym, jak oddech porusza się po twoim ciele i pomaga ci się zrelaksować. Kiedykolwiek twój umysł zaczyna błądzić, świadomie zwróć uwagę z powrotem na oddech i mantrę.
9. Zakończ medytację
Kontynuuj ten cykl oddychania przez cały wcześniej ustalony czas medytacji. (Ustaw timer, żebyś wiedział, kiedy przestać). Zakończ medytację głębokim wdechem, przesuwając dłonie razem lub podnosząc ręce w powietrze, a następnie zrelaksuj się i zrób wydech.
10. Stopniowo zwiększaj swoją medytację
Stopniowo dąż do zwiększenia długości czasu, w którym medytujesz. Jak praktykujesz, skup się na pozwalaniu myślom przychodzić i odchodzić, i obserwuj uczucie energii poruszającej się wzdłuż kręgosłupa i uczucie euforii w twoim ciele.
Badania nad medytacją Kundalini
Ogólnie rzecz biorąc, badania nad medytacją Kundalini są na wczesnym etapie. Jednak wielu badaczy widzi potencjał wykorzystania jogi Kundalini z innymi zabiegami, aby pomóc ludziom, którzy zarządzają wysokim poziomem stresu związanego z przewlekłymi warunkami, takimi jak:
- Niepokój.
- Depresja.
- Obsesje i kompulsje.
- Fobie.
- Zaburzenia snu.
Ponadto istnieją twierdzenia, że może pomóc w innych schorzeniach, takich jak:
- Uzależnienia.
- Żałoba.
- Zaburzenia uczenia się.
Ponadto, istnieją pewne dowody na skuteczność tego typu medytacji szczególnie dla osób z zaburzeniem obsesyjno-kompulsyjnym (OCD) i uogólnionym zaburzeniem lękowym (GAD). Na przykład, 8-tygodniowa interwencja z wykorzystaniem medytacji Kundalini doprowadziła do obniżenia poziomu lęku u uczestników w porównaniu do tych w konwencjonalnej grupie terapeutycznej.
Słowa końcowe
Jeśli jesteś zainteresowany nauką medytacji Kundalini, pamiętaj, że dobrze jest zacząć od małego – włączenie medytacji do codziennego życia może być trudne. Na początku, nawet tylko dwie minuty medytacji mogą wydawać się walką. Ale nie poddawaj się. Wyciszenie umysłu wymaga praktyki, a nawet tylko kilka minut może mieć pozytywny wpływ.
Z czasem stanie się łatwiejsze wywołanie siebie w stan medytacyjny. Kiedy już posiądziesz tę umiejętność, celem jest, aby ten nowy stan świadomości przełożył się na inne obszary Twojego życia. Zamiast po prostu reagować na to, co się z tobą dzieje, ta praktyka może pomóc ci zarządzać twoimi myślami, emocjami i zachowaniami z podwyższoną intencją i perspektywą.