Co zrobić, gdy straciłeś sens życia, jak odnaleźć swój cel?

Jak znaleźć sens życia w 5 prostych krokach Samoświadomość

Czy kiedykolwiek czułeś, że twoje istnienie w tym wielkim wszechświecie jest niepotrzebne, że jesteś maleńką drobiną, o której nikt nie będzie pamiętał przez długi czas? Czy myślisz, że żyjesz pochłonięty sobą i nie masz się na co cieszyć? Czy czujesz, że prowadzisz monotonne życie, w którym dni zlewają się w tygodnie, a tygodnie w miesiące, a w twoim życiu nie dzieje się nic istotnego?

To poczucie braku czegoś i towarzyszące mu ciągłe odrętwienie często występuje u osób, które usiłują znaleźć cel swojego życia. Wydaje im się, że nie mają po co żyć i że po prostu prześlizgują się przez swoje życie. Przeglądając wiadomości na Facebooku i reagując na osiągnięcia życiowe znajomych, często szepczesz do siebie: „Nie wiem, co mam zrobić ze swoim życiem”.

Zanim przejdziemy dalej, wyobraźmy sobie dwa scenariusze.

Scenariusz 1: Jest godzina 12.00 i właśnie się obudziłeś. Wchodzisz do salonu i opadasz na kanapę przed telewizorem. Kątem oka widzisz, jak smuga promieni słonecznych znika. Gdy wyłączasz telewizor, jest już noc. Otwierasz lodówkę i grzebiesz w nieuporządkowanych przegródkach.

Wyciągasz tylko coś, co możesz przegryźć. Przed 23.00 znów kładziesz się do łóżka. Tym razem bawisz się, oglądając serial w aplikacji. Po sześciogodzinnym maratonie serialu, który obejrzałeś już trzy razy, zasypiasz.

Scenariusz 2: Budzisz się punktualnie o 6:30 rano i bierzesz zimny prysznic. Do biura docierasz 15 minut wcześniej i zaczynasz sprawdzać pocztę. W połowie dnia jesteś już śmiertelnie znudzony. Wydaje się, że zegar pracuje w ślimaczym tempie. W porze lunchu dołączasz do swoich znajomych z pracy.

Nie macie nic ciekawego do omówienia, dyskutujecie tylko o tym, jak przygotować się do ważnego spotkania. Odchodzisz od biurka, gdy tylko wybije godzina 18, i udajesz się do domu, aby zjeść posiłek z mikrofalówki. Mimo że dzień w pracy był naprawdę męczący, nadal czujesz niedosyt, a dlaczego jesteś taki smutny i niekompletny – tego nie potrafisz zrozumieć. Wiesz jednak, że Twoje życie się wymyka i nie możesz się go kurczowo trzymać.

Czy znasz któryś z tych dwóch opisanych powyżej scenariuszy? A może znasz kogoś, kogo można zaliczyć do którejś z tych dwóch kategorii ludzi, którzy marnują swoje życie, robiąc rzeczy, które nie mają znaczenia? Czy stajesz się bohaterem filmu niezależnego w średnim wieku, który opowiada o tym, jak główny bohater rzucił dobrze płatną pracę w korporacji i po zerwaniu ze swoją wieloletnią dziewczyną wyruszył na Antarktydę, aby odkryć siebie na nowo?

Łatwo jest Ci zaklasyfikować osobę z pierwszego scenariusza jako obiboka. Łatwo jest też obwiniać ją o to, że prowadzi życie bez celu, snując się po własnym salonie przykuta do kanapy.

Ale co z odrętwieniem, które osoba ze scenariusza 2 odczuwa przez cały czas w biurze? Dlaczego brakuje jej zaraźliwej pasji, napędu i niegasnącego pragnienia zdobycia szczytu? Czy to prawda, że możemy przeżyć nasze życie, nie szukając nawet celu w życiu?

Jest wiele osób, które żyją bez celu. Podążają za wspieranym przez społeczeństwo harmonogramem robienia pewnych rzeczy. Zapisują się na studia w wieku 18 lat, podejmują pierwszą pracę w wieku 22 lat, biorą ślub przed 26 rokiem życia. Przed trzydziestką zapisują pierworodnego do dobrej szkoły. Życie toczy się tak mechanicznie, jak to tylko możliwe.

Dla nich na tym właśnie polega życie – na odhaczaniu punktów z większej listy rzeczy do zrobienia. Nie daj Boże, jeśli ktoś poświęci czas na wykonanie kilku kamieni milowych, zostanie wyrzucony ze społeczeństwa. Wyśmiewa się go za życie bez celu. Często jednak ludzie, którzy pozornie dobrze sobie radzą w życiu, również mają problemy ze znalezieniem celu.

W tym artykule poznamy znaczenie słowa „sens życia” oraz różne kroki, dzięki którym można go odnaleźć. Posiadanie pewnej motywacji w życiu jest ważne, by prowadzić szczęśliwsze życie. Znajdując pasję swojego życia, będziesz żył życiem, które ma znaczenie. To poczucie spełnienia sprawi, że staniesz się szczęśliwszym człowiekiem.

Co jest sensem życia?

Czy czytałeś książkę „Alicja w Krainie Czarów”? Podczas spotkania z Kotem z Cheshire Alicja zapytała o drogę. Kot natychmiast zapytał, dokąd zamierza się udać, na co Alicja owczo odpowiedziała, że nie obchodzi ją dokąd. „W takim razie nie ma znaczenia, w którą stronę pójdziesz”.

Alicja nie znała ani nie dbała o cel swojej podróży. To przykre, że tak wielu ludzi żyje bez kierunku. Wprawdzie mają stałą pracę, rodzinę, do której przychodzą, i inne obowiązki życiowe, ale nie mają celu w życiu. Nie wiedzą, dokąd chcą zmierzać. Żyją w teraźniejszości, ale nie wiedzą, gdzie widzą siebie za pięć lat.

Podczas rozmowy o pracę być może udało Ci się udzielić satysfakcjonującej odpowiedzi na pytanie „Gdzie widzisz siebie za pięć lat”. Jako aspirujący asystent młodszego personelu mogłeś powiedzieć, że zamierzasz osiągnąć stanowisko kierownicze średniego szczebla. Jeśli zamieniłeś pięć lat na dziesięć, Twoja odpowiedź była jeszcze bardziej imponująca. Powiedziałeś rozmówcy, że widzisz siebie na szczycie, na ważnym stanowisku, jako kierownika działu.

Życie mimowolne oznacza, że wszystko w twoim życiu dzieje się bez twojej świadomej kontroli.

Tam, siedząc w małym, klimatyzowanym, imponująco zaprojektowanym pomieszczeniu w jednym z najlepszych biur w mieście, bez zająknięcia określiłeś swój cel życiowy. Chcesz piąć się po drabinie sukcesu w dziedzinie, którą kochasz.

Najprościej rzecz ujmując, cel życiowy można zdefiniować jako zestaw motywujących celów, jakie chcesz osiągnąć w swoim życiu. Ale tych celów nie należy mylić z regularnymi zadaniami, które sobie wyznaczasz. Są to cele, które utrzymują Cię w ruchu, które podnoszą Cię, gdy jesteś powalony, które motywują Cię do śmiechu w obliczu strachu, które pozwalają Ci być lepszą wersją samego siebie i które pozostają z Tobą do samego końca.

W „Braciach Karamazow” rosyjski pisarz Fiodor Dostojewski wspomina, że „tajemnica ludzkiej egzystencji nie polega tylko na tym, by pozostać przy życiu, ale by znaleźć coś, dla czego warto żyć”. Ten cytat stawia nas przed ważnym pytaniem. Czym w ogóle jest życie? Czy to, że oddychasz miarowo, wystarczy, byś mógł powiedzieć, że żyjesz? Bohater Hansa Christiana Andersena pięknie powiedział: „Samo życie nie wystarczy, (…) trzeba mieć słońce, wolność i mały kwiatek”.

Czy przeżywasz swoje życie dobrowolnie czy niedobrowolnie? Jeśli wybierzesz tę drugą opcję, będzie to oznaczać, że wszystko w twoim życiu dzieje się bez twojej świadomej kontroli. Podążasz z prądem, do tego stopnia, że zapominasz, kim jesteś, jakie rzeczy są dla Ciebie ważne i do czego jeszcze jesteś zdolny.

Nie wiem, co zrobić z moim życiem

We wstępie zrobiliśmy celową przerwę na to ważne pytanie. Jest to coś, co nurtuje świeżo upieczonych absolwentów, uczniów szkół średnich, a nawet prezesów dużych firm. Nawet jeśli ktoś prowadzi satysfakcjonujące życie, często zadaje sobie to nurtujące pytanie.

„Nie wiem, co zrobić ze swoim życiem” – powtarzasz sobie, gdy dochodzisz do siebie po rozstaniu.

„Nie wiem, co zrobić z moim życiem” – ocierasz łzy z oczu, gdy Twojej firmie nie udaje się zdobyć znacznego finansowania w rundzie seed.

Fakt, że o tym wspominasz, oznacza, że nie masz dobrze zdefiniowanego celu w życiu. Kiedy wyznaczysz sobie cel, kiedy masz wewnętrzny spokój, wiedząc, dokąd zmierzasz, każde niepowodzenie w Twoim życiu rozpływa się w nicość. Nie przejmujesz się tym, że musisz włożyć dodatkowy wysiłek, aby zostać zauważonym, potraktowanym poważnie i móc iść naprzód.

Istnieją potentaci korporacyjni, którzy żegnają się ze swoimi lukratywnymi posadami tylko po to, by robić to, co kochają. Można zobaczyć osobę, która wydaje swoją wypłatę na karmienie bezdomnych zwierząt i budowanie dla nich schroniska. Widzimy kogoś, kto sprzedaje dom i wyrusza w podróż kamperem.

Co zmotywowało ich do zrobienia tych niewytłumaczalnych rzeczy? Czy mieli jeden nieopisany moment oświecenia, który skłonił ich do podążania określoną ścieżką, bez zadawania pytań? Dla nas może to być rzadkie, że ludzie odwracają wzrok od możliwości, które przynoszą im sześciocyfrowe wynagrodzenie. Jeszcze bardziej zdumiewający może być widok sportowców w kwiecie wieku, którzy przechodzą na wcześniejszą emeryturę, aby spędzić czas z rodziną.

Ale takie przypadki zdarzają się częściej, niż możemy to sobie wyobrazić. Są to ludzie, którzy mają ustalony „plan na życie”. Wiedzą, czego chcą i koncentrują się na tym, aby to osiągnąć. Na przykład, jeśli jesteś lekarzem, a celem Twojego życia jest pomaganie ludziom. Będziesz dawał z siebie 100%, aby pomóc chorym. Trudny harmonogram pracy czy długie godziny nie będą Cię przygnębiać. Wiesz, że w ogólnym rozrachunku te problemy nie mają znaczenia. Skupiasz się na szerszej perspektywie.

Jak wyjść z fazy, w której nie wiesz, co zrobić ze swoim życiem? Na początek należy powiedzieć sobie, że należy określić i zbadać rzeczy, które są dla nas ważne, oraz świadomie określić swój cel. Jeśli chodzi o określenie celu w życiu, powinieneś zdać sobie sprawę, że jesteś zdany tylko na siebie.

Nie ma książki samopomocy, która poruszałaby temat „5 najważniejszych celów życiowych wszech czasów”. Nikt inny, niezależnie od tego, jak bardzo jest doświadczony, nie może powiedzieć ci, jaki powinien być twój cel życiowy. Każda osoba ma unikalne filtry i odmienne spojrzenie na życie. To, co ekscytuje osobę A, niekoniecznie musi ekscytować Ciebie.

Pierwszym krokiem, który musisz zrobić, jest przeanalizowanie, czego chcesz od życia. Nie spędzaj życia, żyjąc marzeniami kogoś innego. Samodzielnie znajdź cel swojego życia. Twój napęd i pasja są tym, co czyni Twoje życie celowym.

Kiedy zaczynasz podążać za pasją, usuwasz rzeczy, których nie chcesz. Nieważne, czy masz wymarzoną pracę w korporacji, czy mieszkasz w willi o powierzchni 3000 m2. Musisz wziąć pełną odpowiedzialność za siebie, za swoje działania i robić rzeczy, które mają dla Ciebie znaczenie.

Nawet po setkach porażek ludzie, którzy prowadzili celowe życie, odnieśli sukces, osiągając swój cel i wykonując swoją pracę.

Wszystko w tym wszechświecie ma swój cel. Nawet rzeczy nieożywione, takie jak krzesło czy komputer, mają swoje użyteczne życie – okres, w którym można z nich czerpać jakieś korzyści. Nie ma niczego, co można by nazwać bezużytecznym. Stare rupiecie, które beztrosko wyrzucamy, w przeszłości przynosiły nam takie czy inne korzyści.

Dlaczego więc człowiek nie miałby spędzać czasu, robiąc coś, co kocha, coś, co ma znaczenie i coś, co jest przepełnione pasją? Na świecie żyje ponad miliard ludzi, ale można rozpoznać tylko tych kilku, którzy prowadzili celowe życie.

Czy słyszałeś o Martinie Lutherze Kingu i Nelsonie Mandeli? Dwóch aktywistów, którzy przewodzili ruchowi obrony praw obywatelskich odpowiednio w USA i RPA. Ci ludzie walczyli o to, by stać się głosem pozbawionych głosu. Stawiali czoła wszelkim wyzwaniom, a mimo to nie poddawali się i niestrudzenie dążyli do celu.

Postawę tę najlepiej opisał Viktor E. Frankl. Frankl przeżył niemieckie obozy koncentracyjne w latach 40. ubiegłego wieku. W swojej książce „Man’s Search for Meaning” („Poszukiwanie sensu życia przez człowieka”) powiedział: „Ci, którzy mają „po co” żyć, są w stanie znieść prawie każde „jak””. Jest taki człowiek, który był w najniższym punkcie swojego życia, który był przetrzymywany w niewoli podczas II wojny światowej, a który w czasach przeciwności losu wolał optymizm od rozpaczy.

Czytamy o takich ludziach, jak Martin Luther King, Nelson Mandela czy Viktor E. Frankl, i często podziwiamy ich siłę, wytrwałość i hart ducha. Pragniemy osiągnąć taką samą postawę w naszym życiu. Tym, co dzieli tych ludzi od nas, jest określenie ich celu.

Nawet dzisiaj tym, co motywuje obrońcę praw człowieka do znoszenia krytyki ze strony kolegów i codziennego budzenia się z nienawistnymi mailami, jest jasno określony cel. Musisz poszukać odpowiedzi na pytanie, po co żyjesz. Dlaczego zostałeś wysłany na ten świat? Dlaczego dano ci to życie? Dopiero wtedy będziesz mógł prowadzić życie, które zostanie zapamiętane. Tylko wtedy twoje imię pozostanie nieśmiertelne.

Badania przeprowadzone na Harvardzie sugerują, że ludzie, którzy mają cel w życiu, zachowują zdrowie i siłę w miarę starzenia się. Aby jednak osiągnąć to, czego pragniesz, musisz wybrać jeden kierunek i podążać za nim.

Jeśli chcesz osiągnąć swoje cele, musisz mieć określone ramy i działać zgodnie z nimi. Duch ludzki jest tak potężny. Trudno jest zdefiniować skuteczność i błyskotliwość ludzkiego ducha. Kiedy widzisz potentata biznesowego, miliardera, który dzieli się swoją historią sukcesu, nie zauważasz jednej rzeczy – jego nastawienia do celów życiowych.

Niewiele jest osób, które osiągają wszystko bez walki. Nie ma osoby, która nie miałaby ataków paniki i zwątpienia w siebie. Nie ma osoby, która nie spotkałaby się z odrzuceniem. Nie ma osoby, której pomysły były wyśmiewane. Ale ci ludzie w jakiś sposób osiągnęli wyższe szczeble sławy i sukcesu.

Nawet po setkach odrzuconych pomysłów udało im się osiągnąć swój cel i zaprezentować swoją pracę. Powinieneś dostrzec w nich siebie. Następnym razem, gdy ktoś zapyta Cię, co robisz ze swoim życiem, powinieneś mu powiedzieć, co dokładnie robisz.

Jak odkryć swój cel życiowy

Droga do znalezienia celu w życiu nie jest prosta. Są chwile, kiedy tkwisz w otchłani niepewności, kiedy wydaje Ci się, że nic Ci nie wychodzi i że nic nie może przynieść Ci spokoju. To są dzwonki alarmowe, które mówią ci jasno i głośno, że powinieneś zacząć szukać swojego celu w życiu.

Ale proces ten nie jest tak prosty, jak się wydaje – mówi ci twój wewnętrzny głos. Jak wspomniano powyżej, nie możemy ci powiedzieć, jaki powinien być twój życiowy cel, ale możemy ci powiedzieć, jak możesz znaleźć swój życiowy cel. Wykonaj poniższe kroki i zacznij szukać tej jednej rzeczy, która wywoła w Tobie pasję.

1. Poznaj swoją wartość

Od dzieciństwa wpajano nam zestaw stałych przekonań, z którymi powinniśmy się zgadzać. Czasami były one nieszkodliwe: „Dzieci w twoim wieku powinny oglądać tylko kreskówki”. Szybko jednak zmieniały się w: „medycyna jest tylko dla najlepszych studentów”, „nie nadajesz się na marketingowca, zajmij się czymś mniej ekstrawertycznym”, „w tym wieku nie można uczyć się nowego języka” i tak dalej.

Przez całe życie skupialiśmy się na rzeczach, których nie możemy zrobić. Jeśli raz nie zdamy egzaminu, nikt nie każe nam ponownie się do niego zgłosić ani go powtórzyć. Mówi się nam, że może ten uniwersytet nie jest miejscem, do którego trafiają tacy studenci jak my, i że powinniśmy obniżyć swoje oczekiwania. Serce dziecka, które kiedyś marzyło o lataniu, staje się zimne i obojętne. Zaczyna działać jak maszyna, kierując się wolą innych.

Uwierz w siebie. Trzymaj się z dala od negatywnych emocji. Skup się na swoim celu i podążaj za swoją pasją.

Pierwszym krokiem do odkrycia swojego celu w życiu jest zbudowanie postawy „mogę zrobić”. Introwertyk może nawiązywać kontakty z ludźmi i pracować w branży marketingowej. Uczeń, który miał trudności w szkole średniej, może zostać najlepszym chirurgiem w kraju. Dziewczyna, która jąkała się podczas szkolnego przedstawienia, może zostać prowadzącą program. Cele te można osiągnąć, jeśli osoba podążająca za tymi marzeniami jest zdeterminowana, aby je realizować niezależnie od wyzwań, które pojawiają się na jej drodze.

Co byś zrobił inaczej, gdybyś nie musiał słuchać hałaśliwego głosu, który mówi, że tego nie da się zrobić? Co byś zrobił, gdyby nie istniały żadne ograniczenia? Co byś zrobił, gdyby nie było negatywnych myśli, zahamowań i lęków?

Żyj z dala od negatywności. Określ swoje cele i podejmij każdy krok, aby je osiągnąć. Wystarczy, że w nie wierzysz. Nie szukaj potwierdzenia w miejscach, które nie mają znaczenia. Skup się na swoim celu i podążaj za swoją pasją.

2. Słuchaj serca

Zdarzają się sytuacje, gdy jesteś bardzo podekscytowany, gdy wszystko idzie po Twojej myśli i nie ma powodu, byś czuł się nieco ostrożny. Mimo to masz przeczucie, które mówi Ci, że nie powinieneś realizować swojego planu. To trudne do wytłumaczenia przeczucie powstrzymuje Cię przed zrobieniem czegoś, nawet jeśli nie widzisz żadnego bezpośredniego zagrożenia.

Zdefiniowanie sposobu działania intuicji wydaje się niemożliwe, ale intuicja pomaga nam w podejmowaniu optymalnych decyzji, które mogą być całkowicie sprzeczne z tym, co inni mówią o naszym problemie. Są to decyzje, w których dajesz pierwszeństwo swojemu sercu.

Kiedy szukasz swojego celu w życiu, musisz przywiązywać większą wagę do głosu serca. Tylko ono pomoże Ci zidentyfikować rzeczy, które kochasz. Na przykład praca z siedmiocyfrowym rocznym dochodem jest spełnieniem marzeń.

Dzięki niej będziesz mógł co roku wyjeżdżać na wakacje, kupić nowy samochód, a nawet zapłacić zaliczkę na poczet nowego mieszkania. Nie chcesz jednak dać się uwięzić w świecie późnych posiedzeń i spotkań o 9 rano. Lubisz spędzać czas z ludźmi i planujesz otworzyć kawiarnię. Małą kawiarnię, w której ludzie będą się spotykać.

Wszyscy, z którymi się spotykasz, mówią Ci, że w czasach recesji powinieneś być głupcem, rozważając nawet drugą opcję, skoro w Twojej skrzynce pocztowej czeka prestiżowa oferta pracy.  W głębi serca wiesz, że nie będziesz szczęśliwy, będąc uwięzionym w szklanym budynku. Bardziej niż ktokolwiek inny wiesz, do czego jesteś zdolny i gdzie tkwi Twój pełny potencjał. Posłuchaj swojego serca i wybierz taką pracę, która sprawi Ci radość i satysfakcję.

3. Powitaj swój cel

Paulo Coelho w swojej głośnej książce „Alchemik” zapewnił nas, że „kiedy czegoś pragniesz, cały wszechświat sprzysięga się, aby pomóc ci to osiągnąć”. Tak samo jak Ty szukasz swojego celu, tak samo Twój cel szuka Ciebie. Twój cel życiowy nie jest namacalnym przedmiotem, który leży na półce w supermarkecie, ani nie można go kupić na raty za pomocą platynowej karty kredytowej.

Proces odnajdywania swojej pasji wymaga czasu. Ale kiedy już aktywnie jej szukasz, zaczynasz dostrzegać wszystkie znaki. Wszystkie podpowiedzi i elementy nieznanej układanki prowadzą do jednego: do celu w życiu.

4. Zadaj sobie kilka pytań

Kiedy szukasz celu w życiu, powinieneś zadać sobie następujące pytania. Choć pytania te mogą wydawać się proste, pomogą Ci znaleźć cel w życiu.

1. Jaka rzecz, którą robisz, sprawia, że Twoje ośmioletnie ja płacze?

Kiedy jesteśmy dziećmi, mamy pewne marzenia dotyczące naszej przyszłości. Twój ośmioletni syn może uwielbiać grać w koszykówkę i marzyć o tym, by dołączyć do wielkiej ligi. Teraz, po czterech męczących latach na studiach, nie znalazłeś ani jednego dnia, w którym mógłbyś pograć trochę w piłkę.

Czy Twoje ośmioletnie ja będzie w stanie pogodzić się z tym, że pewnego dnia straci kontakt z tym, co kocha? W naszym życiu zdarzają się sytuacje, w których ponownie łączymy się z pasjami, które mieliśmy w dzieciństwie. Kiedy aktywnie poszukujesz swojej pasji, wybierz się na wycieczkę w dół uliczki pamięci i dowiedz się, co ośmioletni Ty zrobiłbyś, mając do dyspozycji zasoby, którymi dysponujesz teraz.

2. Co sprawia, że zapominasz o otaczającym Cię świecie?

Czy oglądasz na okrągło programy telewizyjne za pomocą aplikacji? Jeden odcinek za drugim, kończysz kilka sezonów w ciągu dwóch dni. Zapominasz o wyjściu do toalety, a nawet o sprawdzeniu powiadomień w telefonie. Kiedy byłeś dzieckiem, interesowałeś się grami wideo lub czytaniem książek.

W czasie wakacji spędzałeś godziny na wykonywaniu jednej czynności. Tak samo teraz musisz znaleźć w swoim życiu coś, co pozwoli Ci się zapomnieć. Kiedy coś Cię pasjonuje, angażujesz się w to do tego stopnia, że nie zwracasz uwagi na to, co dzieje się wokół Ciebie. W ten sposób nie pozwolisz, aby czynniki zewnętrzne zakłóciły Twoją pasję.

3. Co byś zrobił, gdybyś miał przed sobą tylko rok życia?

Czy zadawanie tego przygnębiającego pytania jest zdrowe? Prawdę mówiąc, tak. W naszym życiu większość rzeczy uznajemy za oczywiste. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak ważne jest życie chwilą. To często powstrzymuje nas od podążania za naszymi marzeniami i pasją.

Przestań marnować dni i kontynuuj realizację swoich marzeń. Zrozum pilną potrzebę realizacji swoich celów.

Dzieje się tak dlatego, że nie rozumiemy, jak pilna jest realizacja naszych celów. Wiesz, co ludzie robią ze swoimi postanowieniami noworocznymi. W styczniu jesteśmy zmotywowani, aby je zrealizować, ale ponieważ wiemy, że mamy przed sobą jeszcze 11 miesięcy, po prostu porzucamy tę listę. Ponieważ nie ma tu pilnej potrzeby, nie ma też motywacji.

To pytanie sprawi, że pomyślisz o tej samej pilnej potrzebie. Zamiast marnować kolejne dni na nierealizowanie swoich marzeń, będziesz miał motywację do znalezienia swojego celu, gdy uświadomisz sobie, że Twoje życie jest nieprzewidywalne, a stracony czas już nie wróci.

5. Mit o „jedynce”

Dorastamy w przekonaniu, że mamy tylko jedną pasję, za którą musimy podążać. Spędzamy całe życie, próbując zrealizować to jedno marzenie. Często, gdy nie udaje nam się go zrealizować, cierpimy na ciężką depresję.

Zaczynamy wierzyć, że jesteśmy bezwartościowi i nie możemy nic zrobić, aby przywrócić nasze życie na właściwe tory. Musisz zrozumieć, że możesz pełnić różne role i realizować więcej niż jedną pasję. Niepowodzenia z przeszłości nie powinny powstrzymywać Cię przed prowadzeniem celowego życia w przyszłości i w teraźniejszości. Trzeba określić swoją wielkość i zerwać z życiem w poczuciu ograniczeń.

Podsumowując

Życie w sposób celowy oznacza, że masz napęd i cele, które pozwalają ci iść naprzód. Celowe życie pozwala być obecnym i żyć w teraźniejszości. Każdy dzień jest okazją do zrobienia kroku naprzód w kierunku swojego celu. Gdy już znajdziesz swój cel, przekonasz się, jak bardzo spełnione jest Twoje życie. Życie w zgodzie z celem jest ekscytujące i pełne wyzwań.

Jak powiedział Napolean Hill: „Jest jedna cecha, którą trzeba posiadać, aby wygrać, a jest nią jasność celu, wiedza o tym, czego się chce, i gorące pragnienie, aby to osiągnąć”. Życie zgodne z celem doprowadzi Cię również do szczęścia.

Oceń ten artykuł
psychologiairozwoj.pl
Adblock
detector