15 przykładów ograniczających przekonań, które powstrzymują cię w życiu

15 przykładów ograniczających przekonań, które powstrzymują cię w życiu Samoświadomość

Bardzo chciałam wziąć udział w naszym lokalnym konkursie pieczenia ciast, ponieważ wszyscy zawsze ślinią się na widok mojego ciasta z wiśniami. Ale w ostatniej chwili zdecydowałam, że nie wezmę w nim udziału. Przecież i tak nie wygram, więc po co to wszystko?

Podobne myśli wciąż krążyły mi po głowie, nie pozwalając mi zaryzykować. Czy zdarzyło Ci się to samo? Czy ominąłeś jakąś okazję, bo myślałeś, że nie możesz lub nie powinieneś jej wykorzystać?

Takie myśli powstrzymują Cię w życiu… i nadszedł czas, by z tym skończyć! Dlatego dzisiaj podzielę się z Tobą wszystkim, co musisz wiedzieć o ograniczających przekonaniach – od tego czym są i przykładów ograniczających przekonań, które pomogą Ci je przezwyciężyć.

Czym są ograniczające przekonania?

Ograniczające przekonanie to myśl, opinia, stan umysłu lub przekonanie, które uważasz za całkowicie prawdziwe, ale które w jakiś sposób powstrzymuje cię przed działaniem. W gruncie rzeczy ograniczające przekonanie to historia, którą opowiadasz sobie, aby utrzymać się w swojej strefie komfortu, i która uniemożliwia ci stanie się tym, kim masz być.

Ograniczające przekonania na temat siebie, świata i życia są często podświadome. Mogą to być również mechanizmy obronne, psychologiczne strategie radzenia sobie, które umysł podświadomie wykorzystuje do ochrony przed stresem i radzenia sobie z trudnymi uczuciami.

Przekonania te mają negatywny wpływ na nasze życie, ponieważ ograniczające przekonania powstrzymują nas lub uniemożliwiają

  • Osiągnięcie pełnego potencjału  
  • Rozwój osobisty i/lub zawodowy  
  • Podejmowanie ryzyka 
  • Korzystaniu z nowych możliwości 
  • Osiąganie celów 
  • Pójście naprzód 
  • Dokonywanie dobrych wyborów 

Skąd się biorą ograniczające przekonania?

Istnieje wiele przyczyn powstawania ograniczających przekonań:

  • Twoje wrodzone uprzedzenia 
  • Niezdolność do posiadania otwartego umysłu 
  • Przekonania rodzinne
  • Twoje wykształcenie – to, czego nauczyłeś się w szkole i na studiach, a także to, czego nauczyłeś się od
    rodziny, przyjaciół, kolegów, mentorów itp. 
  • Twoje doświadczenia, szczególnie te, które zakończyły się negatywnie 

Większość ograniczających przekonań ma swoje źródło w dzieciństwie i staje się istotną częścią naszej tożsamości.

Myślisz, że te ograniczające przekonania zapewniają Ci bezpieczeństwo, że jeśli się nie ujawnisz i nie spróbujesz, nie będziesz musiał się martwić, że spotka Cię upokorzenie lub odrzucenie. W rzeczywistości, wierząc w te ograniczające przekonania, nigdy nie próbujesz ani nie rozwijasz się.

15 przykładów ograniczających przekonań, które cię powstrzymują

Teraz, kiedy już wiesz czym są ograniczające przekonania i skąd się biorą, jak wyglądają w praktyce? Oto 15 przykładów ograniczających przekonań:

1. Nie mogę 

Czy regularnie powtarzasz sobie, że nie możesz czegoś zrobić?

Jest to jeden z przykładów ograniczających przekonań, które powstrzymują cię przed działaniem, ponieważ nie zdajesz sobie sprawy, że masz wybór.

Jeśli jest coś, czego jeszcze nie potrafisz zrobić, masz wybór, aby się tego nauczyć. Jeśli jest to coś, czego nie chcesz zrobić dla kogoś (może dlatego, że jest to niedogodny moment), jest to coś, czego nie możesz zrobić w tym konkretnym czasie. Możesz zrobić wszystko, jeśli tylko uwierzysz!

2. Nie mam czasu

Oczywiście, możesz nie mieć czasu. Wszyscy prowadzimy zabiegane życie, w którym pędzimy od jednej rzeczy do drugiej.

Jeśli wierzysz, że nie masz czasu na coś lub kogoś, nigdy nie znajdziesz (ani nie wygospodarujesz) czasu na to, czego pragniesz. A wiara w to, że nie masz czasu, sprawia, że tkwisz w jednym miejscu.

Czas istnieje naprawdę, ale to, jak postrzegasz czas, którym dysponujesz, jest konstruktem społecznym. Kiedy będziesz dokładnie kontrolować, jak spędzasz czas, zdasz sobie sprawę, jak wiele czasu marnujesz na działania, które nie wnoszą do Twojego życia wartości ani sensu.

Wyeliminowanie tego, co nie sprawia, że Twoja dusza jest szczęśliwa, ujawnia, jak wiele czasu masz na wszystko, co jest dla Ciebie ważne, dzięki czemu możesz osiągnąć to, czego pragniesz, np. awans w pracy.

3. Nie mogę, bo… 

Kiedy dodajesz powód do „nie mogę”, dajesz ograniczającemu przekonaniu jeszcze więcej mocy. Jest to szczególnie prawdziwe, gdy powód zaczyna się od „jestem”.

Słowa takie jak „jestem” są bezpośrednio związane z tym, kim jesteś. Na przykład, kiedyś mówiłam sobie: „Nie mogę pracować przy organizacji wydarzeń, ponieważ nie jestem ekstrawertyczką”.

Ale obiecałam pomóc przyjaciółce, która była organizatorką imprez, i bum! Zostałam asystentką kierownika ds. wydarzeń i zrozumiałam, że nie muszę być ekstrawertyczna, aby z powodzeniem wykonywać tę pracę. W końcu większość z nas to ambiwalenci: w niektórych sytuacjach jesteśmy bardziej introwertyczni, a w innych bardziej ekstrawertyczni.

Gdyby nie obietnica złożona przyjacielowi, nigdy bym się nie dowiedział, jak fałszywe było moje ograniczające przekonanie i jak bardzo mnie hamowało.

4. Muszę się zmienić… zanim będę mógł… 

Nie osiągniesz sukcesu, jeśli będziesz uważał, że musisz coś zmienić lub naprawić (jako warunek postępu) albo że nie jesteś na coś gotowy.

Zamiast tego dąż do tego, czego chcesz, a w trakcie tego procesu pracuj nad tym, co chcesz zmienić. Nie powinieneś wstrzymywać swojego życia, związku czy kariery, dopóki nie schudniesz, nie wyzdrowiejesz lub nie nauczysz się 200 umiejętności.

Kiedy uświadomisz sobie, że to ograniczające przekonanie powstrzymuje cię przed osiągnięciem celów i spełnieniem marzeń, idź naprzód i zacznij działać.

5. Nie jestem wystarczająco dobry 

W pewnym momencie swojego życia byłeś krytykowany lub porównywany z kimś, kto był w czymś lepszy od Ciebie, dlatego uważasz, że nie jesteś wystarczająco dobry.

To ograniczające przekonanie może ograniczać się do jednej lub dwóch rzeczy w życiu, w których uważasz, że nie jesteś wystarczająco zdolny lub utalentowany. Może też być wszechogarniające, kiedy ogólnie i w prawie wszystkich aspektach swojego życia nie czujesz się wystarczająco dobry.

Przekonanie, że nie jest się wystarczająco dobrym, przejawia się w perfekcjonizmie, lęku i prokrastynacji. Ale dzięki większej samoświadomości uczysz się, że jesteś wystarczająco dobry, dopóki w to nie uwierzysz.

6. Mogę to zrobić sam

Druga część tego przekonania brzmi zazwyczaj: „Nie potrzebuję pomocy”.

Czy postrzegasz proszenie o pomoc jako słabość? Albo że nie jesteś wystarczająco dobry lub wartościowy, jeśli nie potrafisz czegoś zrobić sam? A może czujesz się zbyt winny lub zawstydzony, by poprosić o pomoc?

Szczerze mówiąc, wszyscy potrzebujemy pomocy. I choć jesteś dzielny, bo chcesz ciężko pracować i starasz się z całych sił osiągnąć swoje cele, to proszenie o pomoc, gdy jej potrzebujesz, jest dobrym rozwiązaniem.

Czy patrzysz z góry na innych, gdy proszą o pomoc? Nie, prawda? Dlatego powinieneś nauczyć się czuć swobodnie, prosząc i przyjmując pomoc.

7. Każdy zna swój cel w życiu

Większość ludzi nie wie, jak wygląda ich życie, ani jaki jest cel ich życia. Rozumiem jednak, dlaczego wydaje Ci się, że ludzie mają wszystko poukładane (a Ty nie).

Kiedy przeglądasz swoje kanały w mediach społecznościowych, widzisz ludzi uśmiechniętych, beztroskich i po prostu żyjących najlepiej, jak potrafią. Tak łatwo jest porównywać swoje nieidealne życie z ich pozornie doskonałym.

Ale te posty zostały stworzone po to, by pokazywać doskonałość. I to jest właśnie to. Projekcja. Nie prawdą. Skup się więc na sobie. Bądź autentyczny. Spójrz w głąb siebie i zrezygnuj z porównywania się i myślenia, że wszyscy mają wszystko poukładane.

8. Nie wiem…

Może to być „Nie wiem, czego potrzebuję” lub „Nie wiem, czego chcę”.

Zawsze wydajemy się pewniejsi, kiedy mówimy o tym, czego NIE chcemy w naszym życiu, ale kiedy przychodzi do wyrażenia tego, czego naprawdę chcemy, zaczynamy się gubić w słowach.

Kiedy narzekasz na to, co nie działa w Twoim życiu, daje Ci to wymówkę, by nie podejmować działań i nie ponosić odpowiedzialności (i być ofiarą).

I prawdopodobnie wiesz, czego chcesz – głęboko, głęboko w środku. Teraz czas zaryzykować, ruszyć do przodu i zacząć wierzyć, że jest to możliwe.

9. Jestem taki jak wszyscy inni 

Nie jesteś foremką do ciasteczek, w której jesteś taki sam jak wszyscy inni. To ograniczające przekonanie sprawia, że uważasz, iż nie możesz zaoferować niczego innego w porównaniu z innymi członkami swojej rodziny lub specjalistami o tym samym tytule lub zakresie obowiązków co Ty. Prawda jest jednak taka, że każdy człowiek jest wyjątkowy – dotyczy to również Ciebie.

Ty JESTEŚ wyjątkowy i masz coś wyjątkowego do zaoferowania ludziom w swoim życiu tylko dlatego, że jesteś sobą. Wiedza i doświadczenia, które posiadasz w swoim życiu, są wyłącznie Twoje, a dzięki tym doświadczeniom i wiedzy inaczej postrzegasz świat.

10. Będę osądzany  

To straszne, gdy ktoś cię osądza i uznaje za pożądanego. Prawdopodobnie wierzysz, że za każdym razem, gdy coś zrobisz, inni będą cię oceniać. Im bardziej skupiasz się na tym, że inni Cię oceniają, tym bardziej to przekonanie staje się prawdziwe.

Nauczyłem się na własnej skórze, że nie mam wpływu na to, jak ludzie mnie widzą i co do mnie czują. Mogę próbować zmienić ich zdanie, ale jeśli nie chcą widzieć mnie w pozytywnym świetle, to nic nie mogę zrobić, aby to zmienić. I wiecie co? To jest w porządku.

Ważniejsze jest to, co ja sam o sobie myślę i jak siebie postrzegam. W ostatecznym rozrachunku muszę być swoim najlepszym przyjacielem i o wiele ważniejsze jest nauczenie się, jak nie oceniać siebie, niż banie się, że inni mnie ocenią.

11. Nie udało mi się 

Jeśli próbowałeś czegoś i „nie udało Ci się”, czy wstaniesz i spróbujesz jeszcze raz? Prawdopodobnie nie, prawda? Czujesz się bezsilny i jakbyś poniósł porażkę, bo nie udało Ci się odnieść sukcesu. To, że wynik końcowy był inny niż oczekiwałeś i chciałeś, nie oznacza, że poniosłeś porażkę.

Przeformułuj swoje myślenie. Zamiast myśleć, że poniosłeś porażkę i nie będziesz próbował ponownie, zastanów się, czego nauczyła Cię ta okazja. A na podstawie tego, czego się nauczyłeś, powinieneś wdrożyć tę lekcję i spróbować ponownie.

12. Jestem głupi 

Jeśli po popełnieniu błędu nazwiesz siebie głupim lub idiotą, nigdy nie skorzystasz z szansy zrobienia czegoś, w czym możesz popełnić więcej błędów. To powstrzymuje Cię w życiu i pozostaniesz tylko w swojej strefie komfortu, gdzie nie będziesz „głupi”.

Popełnianie błędów jest jednak częścią życia i sposobem uczenia się. Każdy popełniony błąd przybliża Cię do upragnionego wyniku i sukcesu.

Nie mów więc „jestem głupi” – nawet żartem. Przypomnij sobie, że musisz się czegoś nauczyć i że jesteś o krok bliżej swojego celu, ponieważ wiesz, czego NIE robić.

13. Nie mam pieniędzy

Kiedy wierzysz, że nie masz pieniędzy, aby coś zrobić, postrzegasz pieniądze jako przeszkodę. Zamiast tego są one szansą. To okazja do sprawdzenia, gdzie można coś ograniczyć i zaoszczędzić, do wykazania się kreatywnością i spróbowania czegoś nowego.

Nie masz nic do stracenia, więc nie pozwól, aby to ograniczające przekonanie Cię powstrzymywało. Postaraj się i zrób to, co do Ciebie należy.

14. To nie jest dla mnie możliwe

Z tym ograniczającym przekonaniem wierzysz, że rzeczy są możliwe dla innych, ale nie dla Ciebie. Dlaczego nie dla Ciebie? Czy inni ludzie są mądrzejsi od Ciebie? Mają więcej szczęścia niż Ty? Czego tak naprawdę Ci brakuje?

Masz to, czego potrzebujesz, więc pokonaj to ograniczające przekonanie, myśląc: „To jest możliwe dla mnie, tak samo jak dla nich”. Kiedy nie będziesz powstrzymywany przez ograniczające przekonania, zamiast przeszkód zobaczysz możliwości i wszystko stanie się dla ciebie możliwe.

15. Jest za późno 

Na co jest za późno? Na nic nie jest za późno.

  • Shigemi Hirata jest najstarszym na świecie absolwentem szkoły wyższej w wieku 96 lat i 200 dni.
  • Yuichiro Miura, lat 80, jest najstarszą osobą, która zdobyła Mount Everest.
  • Oscar Swahn jest najstarszą osobą, która wzięła udział w igrzyskach olimpijskich (72 lata i 281 dni).

Daje do myślenia, prawda? Czy naprawdę jest za późno, aby realizować swoje marzenia, nauczyć się zdrowych nawyków lub osiągnąć jakiś kamień milowy? Odpowiedź? Nie jest.

Potrzebujesz pasji i zapału, musisz uwierzyć w siebie, a wtedy możesz osiągnąć wszystko, do czego dążysz.

Jak możesz przezwyciężyć ograniczające przekonania?

Przezwyciężenie ograniczających przekonań, które posiadasz nie jest łatwe, szczególnie jeśli nawet o nich nie wiesz. Ale czy przykłady ograniczających przekonań, którymi się podzieliłam, uświadomiły ci, że masz przekonania, które cię powstrzymują?

Po pierwsze, musisz zidentyfikować ograniczające przekonanie. Rozpoznaj je i przyznaj się do niego.

Następnie musisz znaleźć kłamstwo, ponieważ ograniczające przekonanie nie jest w pełni prawdziwe. Na przykład, może twoja mama zginęła w wypadku samochodowym, więc wierzysz, że nie możesz prowadzić samochodu.

Ale przecież potrafisz, bo chodziłeś na lekcje jazdy i masz prawo jazdy. Prawda jest taka, że możesz prowadzić, ale tego nie robisz, bo wmawiasz sobie, że „nie możesz”.

Następnym krokiem jest porozmawianie o tym. Jeśli ograniczające przekonanie jest zakorzenioną częścią twojej tożsamości, możesz potrzebować profesjonalnej pomocy. Ale jeśli ograniczające przekonanie jest tylko wymówką, by czegoś nie robić, to należy to po prostu zrobić.

Przeformułuj to, w co wierzysz, sprawdź, czego rzekomo nie możesz zrobić i zobacz, co się stanie. Ćwicz dalej, aby przełamać stare, złe nawyki, nauczyć się nastawienia na rozwój i uwierzyć w siebie – tym razem bez ograniczeń!

Inne strategie, które możesz zastosować, aby pomóc sobie w przezwyciężeniu ograniczających przekonań, to

  • praktyka medytacji
  • Pozytywne afirmacje 
  • Tablice poglądowe
  • Pozytywna mowa własna 
  • Pisanie dzienników w celu samorozwoju 
  • Spróbuj minimalizmu 
  • Próbuj nowych rzeczy, bądź ciekawski i odkrywaj

Końcowe przemyślenia na temat przykładów ograniczających przekonań

Te przykłady ograniczających przekonań powinny być dla Ciebie otwieraczem oczu… były nim dla mnie. Jestem pewna, że możesz odnieść się do kilku z nich, jeśli jesteś szczery ze sobą, i nie ma w tym żadnego wstydu.

Ważne jest, abyś określił, co Cię w życiu powstrzymuje. W ten sposób będziesz wiedział, nad czym musisz popracować, aby się rozwijać, uczyć i osiągać swoje cele. Oprócz przezwyciężenia ograniczających przekonań, aby osiągnąć sukces, potrzebna jest także wytrwałość.

Oceń ten artykuł
psychologiairozwoj.pl
Adblock
detector