7 sposobów, w jaki media społecznościowe negatywnie wpływają na ludzi

7 powodów, dla których media społecznościowe są dla ciebie złe Samoświadomość

Jeśli jesteś ciężkim użytkownikiem mediów społecznościowych, mądrze jest pomyśleć o negatywnym wpływie mediów społecznościowych na ciebie i twoich rówieśników.

Jeśli nie wyobrażasz sobie swojego życia bez mediów społecznościowych, prawdopodobnie padłeś ofiarą silnej władzy, jaką portale społecznościowe mają nad społeczeństwem. Szanse są takie, że doświadczyłeś również niektórych negatywnych skutków, jakie media społecznościowe mają na ludzi.

Niestety, złe skutki mediów społecznościowych są zbyt realne dla wielu z nas. Spójrzmy na negatywne skutki mediów społecznościowych na prawdziwych ludzi, które zdarzają się każdego dnia.

Jak Social Media jest zły dla Ciebie

Możesz być zaskoczony, gdy dowiesz się, że negatywne skutki mediów społecznościowych są zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Mogą one zmienić twoje postrzeganie świata i siebie. Podczas gdy media społecznościowe mają pewne pozytywne skutki, a tam są z pewnością pozytywne historie mediów społecznościowych, ma również wiele w kolumnie wad.

Nie wierzysz w to? Czytaj dalej, aby uzyskać listę negatywnych skutków mediów społecznych. Jeśli rozpoznasz któryś z nich jako problemy w swoim własnym życiu, może to być czas, aby zmniejszyć swoje wykorzystanie lub nawet przestać używać mediów społecznościowych całkowicie.

7 powodów, dla których media społecznościowe są dla ciebie złe

1. Depresja i niepokój

Czy spędzasz kilka godzin dziennie na przeglądaniu mediów społecznościowych? Spędzanie zbyt długiego czasu na portalach społecznościowych może negatywnie wpłynąć na Twój nastrój. W rzeczywistości, chroniczni użytkownicy społecznościowi częściej zgłaszają słabe zdrowie psychiczne, w tym objawy lęku i depresji.

Nie trzeba wiele myśleć, aby dowiedzieć się, dlaczego. Media społecznościowe pozwalają ci zobaczyć starannie wybrane najlepsze części życia wszystkich innych, które następnie porównujesz z negatywami w swoim własnym życiu (które tylko ty widzisz). Porównywanie się do innych ludzi jest pewną ścieżką do niepokoju i nieszczęścia, a media społecznościowe uczyniły to znacznie łatwiejszym do zrobienia.

Więc jak korzystać z mediów społecznościowych bez powodowania sobie psychologicznego cierpienia? Jeśli zwrócisz się do tych samych badań (i zdrowego rozsądku), zalecana ilość czasu, którą powinieneś spędzić na portalach społecznościowych to około pół godziny dziennie. Podobnie jak w przypadku wielu innych potencjalnych chorób w życiu, wszystko polega na umiarze.

Jeśli czujesz się zdenerwowany po sesji w mediach społecznościowych, rozważ również sieci, z których korzystasz i ludzi, których śledzisz. O wiele bardziej prawdopodobne jest, że poczujesz niepokój po przeczytaniu politycznych argumentów i wiadomości o zagładzie, niż po zobaczeniu zabawnych aktualizacji od ulubionych muzyków lub zdjęć zwierząt domowych swoich przyjaciół.

2. Cyberbullying

Przed mediami społecznościowymi, zastraszanie było czymś, co można było zrobić tylko twarzą w twarz. Jednak teraz ludzie mogą nękać innych online – anonimowo lub nie. Dziś każdy wie, czym jest cyberprzemoc i większość z nas widziała, co może ona zrobić z człowiekiem.

Chociaż media społecznościowe ułatwiają poznawanie nowych ludzi i nawiązywanie przyjaźni, umożliwiają również okrutnym ludziom znęcanie się nad innymi przy niewielkim wysiłku. Sprawcy znęcania się mogą wykorzystać anonimowość, którą zapewniają (niektóre) sieci społecznościowe, aby zdobyć zaufanie ludzi, a następnie sterroryzować ich na oczach rówieśników. Na przykład, mogą stworzyć fałszywy profil i zachowywać się przyjaźnie wobec kolegi z klasy, a następnie zdradzić i zawstydzić go w sieci.

Takie ataki w sieci często pozostawiają głębokie blizny psychiczne, a w niektórych przypadkach doprowadzają ludzi do skrzywdzenia się lub odebrania sobie życia. Jak się okazuje, cyberprzemoc nie dotyczy tylko dzieci. Dorośli również mogą stać się ofiarami przemocy w sieci. Ponieważ ekrany ukrywają nasze twarze, możesz skończyć będąc szarpnięciem na mediach społecznościowych i innych stronach internetowych, nawet nie zdając sobie z tego sprawy.

3. FOMO (Fear of Missing Out)

Fear of Missing Out (FOMO) to zjawisko, które stało się widoczne mniej więcej w tym samym czasie, co powstanie mediów społecznościowych. Nic dziwnego, że jest to jeden z najbardziej rozpowszechnionych negatywnych skutków mediów społecznościowych na społeczeństwo.

FOMO to właśnie to, co brzmi: forma niepokoju, który dostajesz, gdy boisz się, że przegapisz pozytywne doświadczenie, które ma ktoś inny. Na przykład, możesz stale sprawdzać swoje wiadomości, aby zobaczyć, czy ktoś zaprosił cię na zewnątrz, lub skupić się na swoim Instagramie przez cały dzień, aby upewnić się, że nikt nie robi czegoś fajnego bez ciebie. Możesz również zobaczyć zdjęcia czegoś zabawnego, że twoi przyjaciele byli w stanie zrobić, czując się pominięty, że nie mogłeś iść, ponieważ miałeś inny obowiązek.

Ten strach otrzymuje stałe paliwo z tego, co widzisz w mediach społecznościowych. Wraz ze wzrostem wykorzystania sieci społecznościowych, jest większa szansa na to, że zobaczysz, że ktoś ma więcej zabawy niż ty teraz. I to jest dokładnie to, co powoduje FOMO.

4. Nierealistyczne oczekiwania

Jak większość ludzi jest prawdopodobnie świadoma, media społecznościowe tworzą nierealistyczne oczekiwania dotyczące życia i przyjaźni w naszych umysłach.

Większość serwisów społecznościowych ma poważny brak autentyczności online. Ludzie używają Snapchata, aby dzielić się swoimi ekscytującymi przygodami, pisać o tym, jak bardzo kochają swoją znaczącą drugą osobę na Facebooku, i ładować swoją stronę Instagrama z mocno zainscenizowanymi zdjęciami.

Ale w rzeczywistości nie masz sposobu, aby dowiedzieć się, czy to wszystko jest farsą. Choć wygląda to świetnie na powierzchni, ta osoba może być w ogromnym długu, na złych warunkach z ich znaczącym innym, i po prostu zdesperowany dla Instagram lubi jako formy walidacji.

Jednym prostym sposobem na wyjście z tego bałaganu jest dla wszystkich, aby rzucić kłamstwa w mediach społecznościowych. Ale w dobie influencerów Instagrama i YouTuberów, którzy zarabiają miliony na byciu nieautentycznym, nie stanie się to w najbliższym czasie.

Pamiętaj o ważnym porzekadle: nie powinieneś oceniać swojego codziennego życia na tle highlightów kogoś innego.

5. Negatywny obraz ciała

Mówiąc o gwiazdach Instagrama, jeśli spojrzysz na popularne konta na Instagramie, znajdziesz niewiarygodnie pięknych ludzi noszących drogie ubrania na swoich idealnie ukształtowanych ciałach.

I ku zaskoczeniu nikogo, obraz ciała jest teraz problemem dla prawie wszystkich. Oczywiście, widząc na co dzień tak wiele osób, które są rzekomo idealne (według standardów społeczeństwa), sprawia, że masz świadomość, jak bardzo różnisz się od tych zdjęć. I nie każdy dochodzi w tej sytuacji do zdrowych wniosków.

To naprawdę ważne, aby pamiętać, że każdy jest człowiekiem. Nikt nie budzi się codziennie wyglądając jak supermodelka i choć wiele osób zadało sobie wiele trudu, by wytrenować swoje ciało, to nie dotyczy to każdego, kto wygląda fit. Wiele osób, w poszukiwaniu sławy w mediach społecznościowych, zdecydowanie podjęło niezdrowe drogi, aby wydawać się bardziej atrakcyjnym.

Otocz się ludźmi, którzy kochają cię za to, kim jesteś, a nie będziesz musiał stresować się fałszywym pięknem Instagrama.

6. Niezdrowe wzorce snu

Na szczycie zwiększania przypadków lęku i depresji, kolejną złą rzeczą o mediach społecznościowych jest to, że spędzanie zbyt dużo czasu na nim może prowadzić do słabego snu. Liczne badania wykazały, że zwiększone korzystanie z mediów społecznościowych ma negatywny wpływ na jakość twojego snu.

Jeśli czujesz, że twoje wzorce snu stały się nieregularne, co prowadzi do spadku produktywności, spróbuj ograniczyć ilość czasu, w którym przeglądasz media społecznościowe.

Dotyczy to zwłaszcza korzystania z telefonu w nocy w łóżku. Zbyt łatwo jest powiedzieć sobie, że poświęcisz pięć minut na sprawdzenie powiadomień na Facebooku, by godzinę później zdać sobie sprawę, że bezmyślnie przewijałeś jakieś bzdury na Twitterze, które nawet cię nie interesują.

Nie pozwól, aby algorytmy mediów społecznościowych, które są zaprojektowane tak, aby utrzymać twoją uwagę przez jak najdłuższy czas, ukradły również twój cenny sen. Uzyskanie mniejszej ilości snu, w połączeniu z tym, że sen jest niższej jakości, to niebezpieczna kombinacja.

7. Ogólne uzależnienie

Media społecznościowe mogą być bardziej uzależniające niż papierosy i alkohol. Ma potężny rysunek dla wielu ludzi, który prowadzi do tego, że sprawdzają go cały czas, nawet nie myśląc o tym.

Jeśli nie jesteś pewien, czy jesteś uzależniony od sieci społecznościowych, spróbuj przypomnieć sobie ostatni raz, kiedy przeszedłeś cały dzień bez sprawdzania jakichkolwiek kont w mediach społecznościowych. Czy czujesz się odrzucony, jeśli ktoś cię unfollows? A gdyby jutro twoje ulubione sieci społecznościowe całkowicie zniknęły, czy brak sprawiłby, że poczułbyś się pusty i przygnębiony?

Pod koniec dnia, serwisy społecznościowe chcą, abyś przewijał się jak najdłużej, aby mogły pokazać Ci mnóstwo reklam i zarobić więcej pieniędzy. Z powodu gospodarki uwagi, te strony potrzebują twoich oczu na nich tak długo, jak to możliwe. Aplikacje takie jak TikTok karmią cię ciągłą zaporą szybkich filmów, które z czasem niszczą twoją uwagę.

Tylko dlatego, że przesadziłeś z używaniem mediów społecznościowych, nie oznacza, że musisz koniecznie wymazać wszystkie swoje konta na portalach społecznościowych. Jeśli jednak uważasz, że rzucenie palenia jest dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem, to nie jest to zły pomysł. Zobacz nasz przewodnik po rzucaniu mediów społecznościowych na dobre, jeśli chcesz uzyskać pomoc.

Jak radzić sobie z negatywnymi skutkami mediów społecznościowych

Podobnie jak w przypadku wszystkiego innego, istnieją dobre i złe aspekty mediów społecznościowych. Omówiliśmy niektóre z negatywnych skutków mediów społecznościowych dla wielu osób, ale to Ty musisz zdecydować, czy jest w tym więcej pomocy czy szkody dla Ciebie osobiście.

Jeśli stwierdzisz, że media społecznościowe mają negatywny wpływ na Twoje życie, przestań z nich korzystać. Jeśli jednak zdecydujesz się zostać, istnieją sposoby, aby tracić mniej czasu na media społecznościowe, a tym samym utrzymywać z nimi zdrowsze relacje.

Oceń ten artykuł
psychologiairozwoj.pl
Adblock
detector