„Budzę się z krzykiem:” Co warto wiedzieć o nocnych lękach

"Budzę się z krzykiem:" Co warto wiedzieć o nocnych lękach Zarządzanie stresem

Jeśli byłeś świadkiem, jak ukochana osoba nagle obudziła się z krzykiem, wiesz, jak dezorientujące i niepokojące może to być. Podobnie, jeśli sam obudziłeś się z krzykiem, możesz czuć się zagubiony w tym, co zrobić i co to oznacza dla ciebie.

Zazwyczaj ludzie, którzy budzą się z krzykiem, robią to, ponieważ doświadczają nocnego strachu. Lęki nocne to rodzaj zaburzeń snu, które są powszechne u dzieci, ale dość rzadkie u dorosłych.

Przyjrzyjmy się, czym są lęki nocne, jak wyglądają, co je powoduje i co zrobić, jeśli ty lub ktoś bliski ich doświadcza.

Czym są lęki nocne?

Lęki nocne (czasami nazywane „lękami sennymi” lub „pavor nocturnus”) są rodzajem parasomnii, czyli zaburzeń snu. Zazwyczaj lęki nocne występują w czasie snu bez szybkich ruchów gałek ocznych (REM), czyli w stanie pomiędzy snem a jawą.

Ludzie, którzy doświadczają lęków nocnych, nie są w pełni świadomi, gdy to się dzieje i zazwyczaj nie pamiętają, że to się dzieje. Tak więc, jeśli szukasz „budzę się z krzykiem”, prawdopodobnie robisz to, ponieważ powiedziano ci, że to robisz, a nie dlatego, że jesteś świadomy tego zachowania, gdy to się dzieje.

Lęki nocne mogą trwać od 20 minut do nawet 45-90 minut. Zaburzenie to jest dość powszechne u dzieci, od wieku przedszkolnego do okresu dojrzewania. Jednak u dorosłych występuje znacznie rzadziej, bo tylko u około 1 do 4% dorosłych.

Lęki nocne a koszmary senne

Niektórzy ludzie myślą o lękach nocnych i koszmarach jako o jednym w tym samym. Istnieje jednak kilka wyraźnych różnic między nimi:

  • Ludzie, którzy mają koszmary zwykle pamiętają, co się stało, podczas gdy ludzie, którzy mają lęki nocne zwykle nie mają pamięci o zdarzeniu.
  • Koszmary obejmują przerażające i niepokojące sny, ale nocne strachy nie zdarzają się podczas snu.
  • Koszmary są zazwyczaj wywoływane przez przykre doświadczenie lub przerażający film, ale czynniki wywołujące lęki nocne są zazwyczaj trudniejsze do wyśledzenia.

Jakie są objawy lęków nocnych?

Lęki nocne występują zwykle na początku nocy, między godziną 12 a 2.00. Objawy mogą pojawić się nagle i niespodziewanie.

Do typowych objawów należą:

  • Nagłe przebudzenia, które wiążą się z krzykiem i wrzaskiem.
  • Osoba, u której występuje lęk nocny, może się miotać i wykonywać gwałtowne ruchy.
  • Nocne strachy powodują wzrost tętna i mogą wiązać się z poceniem się i hiperwentylacją.
  • Możesz zauważyć, że osoba, która ma nocny terror ma rozszerzone źrenice.
  • Osoba mająca nocny terror może mieć wygląd strachu lub alarmu na twarzy.
  • Chociaż ludzie, którzy mają nocne strachy zazwyczaj nie pamiętają ich, mogą doświadczać uczucia wstydu lub zażenowania, gdy się dowiedzą.
  • Ludzie, którzy doświadczają nocnego terroru mogą również lunatykować, ponieważ lunatykowanie jest również częstą parasomnią.

Co powoduje lęki nocne?

Istnieje kilka różnych przyczyn lęków nocnych. Zazwyczaj lęki nocne mają więcej niż jedną przyczynę, i nie zawsze jest możliwe, aby wskazać przyczynę, lub przyczyny, są.

Niektóre możliwe przyczyny i czynniki ryzyka dla lęków nocnych obejmują:

  • Nocne lęki mogą być genetyczne, ponieważ mają tendencję do uruchomienia w rodzinach.
  • Lęki nocne są bardziej prawdopodobne w czasie choroby i gdy masz gorączkę.
  • Lęki nocne mogą wystąpić, gdy jesteś pozbawiony snu lub szczególnie wyczerpany.
  • Zwiększona lub nadmierna aktywność fizyczna może powodować lęki nocne.
  • Czasy konfliktów emocjonalnych i zwiększonego stresu mogą sprawić, że będziesz podatny na lęki nocne.
  • Duże ilości kofeiny i spożycie alkoholu może wywołać lęki nocne.
  • Problemy zdrowotne mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia lęków nocnych, w tym urazy głowy, problemy z tarczycą i zapalenie mózgu (stan zapalny w mózgu).
  • Leki, które przyjmujesz mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia lęków nocnych.
  • Występowanie innych zaburzeń snu, takich jak bezdech senny, może zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia lęków nocnych.

Lęki nocne u dzieci i dorosłych

Lęki nocne zdarzają się zazwyczaj w dzieciństwie – 30% dzieci doświadcza nocnych lęków. Jeśli Twoje dziecko doświadcza lęków nocnych, powinieneś porozmawiać z pediatrą, aby wykluczyć coś poważniejszego. Ale w większości przypadków, lęki nocne są czymś, co dzieci pokonują samodzielnie, do czasu gdy mają 10 lat lub więcej, lub gdy przekroczyły okres dojrzewania.

Z drugiej strony, lęki nocne są dość rzadkie u dorosłych. Czasami, lęki nocne u dorosłych sugerują zaburzenia neurologiczne, więc ważne jest, aby śledzić z dostawcą opieki zdrowotnej, jeśli doświadczasz lęków nocnych. Dorośli, którzy doświadczają lęków nocnych, mogą również przechodzić przez traumę lub inny emocjonalny niepokój.

Badania wykazały, że lęki nocne z okresu dzieciństwa są również związane z zaburzeniami snu, nerwicami i zaburzeniami psychicznymi. Dorośli, którzy mają lęki nocne są bardziej prawdopodobne, aby żyć z depresji, choroby dwubiegunowej lub lęku.

Leczenie lęków nocnych

Budzenie się z krzykiem z nocnego strachu może być bardzo przykre doświadczenie, czy robisz to sam lub świadkiem ukochanej osoby robi to. Ale pomoc jest tam, i istnieją sposoby, aby zminimalizować lęki nocne.

Jeśli Twoje dziecko doświadcza lęków nocnych, powinieneś porozmawiać z jego pediatrą. Zazwyczaj, jeśli dziecko doświadcza ich rzadko i nie robi sobie krzywdy, pediatra przyjmie podejście „poczekamy i zobaczymy”, ponieważ większość przypadków lęków nocnych ustępuje samoistnie. Jednak w niektórych przypadkach pediatra będzie chciał przeprowadzić badanie snu, aby wykluczyć jakiekolwiek poważne zaburzenia snu.

Większość czasu, choć, wszystko co jest potrzebne jest dla ciebie, aby zachować spokój podczas gdy dziecko ma nocny terror, i pocieszyć je w razie potrzeby. Zmniejszenie stresu i zapewnienie dziecku odpowiedniej ilości snu może zmniejszyć częstotliwość występowania. Sporadycznie, terapia dla dziecka i/lub leki będą wskazane.

Zaburzenia snu u dorosłych należy traktować poważnie, ponieważ są one tak rzadkie i mogą wskazywać na poważniejsze schorzenia medyczne lub psychiczne. Jeśli doświadczasz lęków nocnych jako osoba dorosła, powinieneś szybko umówić się na wizytę u specjalisty od snu lub psychiatry.

Leczenie lęków nocnych u dorosłych polega na zrozumieniu pierwotnych przyczyn, co może oznaczać poddanie się badaniu snu w laboratorium snu lub poddanie się ocenie psychiatry.

Jeśli nie zdiagnozowano zaburzeń snu, a przyczyny psychiatryczne zostały wykluczone, wówczas proste zmiany stylu życia mogą pomóc w ograniczeniu występowania lęków nocnych.

Mogą one obejmować:

  • Praktykowanie mądrej higieny snu.
  • Uzyskiwanie wystarczającej ilości snu.
  • Ograniczenie kofeiny i alkoholu przed snem.
  • Zmniejszenie stresu, zwłaszcza przed pójściem spać.
  • Utrzymywanie stałego harmonogramu snu i czuwania.

Słowa końcowe

Zazwyczaj budzenie się z krzykiem kojarzy się z nocnym terrorem. Ale jeśli budzisz się z krzykiem z jakiegoś innego powodu – albo ty lub ktoś z twoich bliskich budzi się z krzykiem, ale nie wiesz dlaczego – powinieneś porozmawiać z lekarzem. Doświadczenie lub świadkowanie tego może być bardzo niepokojące, ale pomoc jest tam, i istnieje wiele skutecznych sposobów zarządzania tymi objawami.

Oceń ten artykuł
psychologiairozwoj.pl
Adblock
detector