Co to jest platoniczna relacja?

Co to jest związek platoniczny? Miłość

Przyjaźń z przedstawicielem płci przeciwnej może być czymś wspaniałym. W rzeczywistości psychologowie nazywają ją „jackpotem przyjaźni”. Dzięki niej można swobodnie odkrywać różne rzeczy o innym mężczyźnie lub kobiecie, bez zobowiązań wynikających z romantycznego związku. W związku z tym albo jesteś w związku platonicznym, albo nie. Nie da się połączyć obu światów.

Istnieje jednak cienka granica, która łatwo może się zatrzeć. Być może zgodzisz się, że sprawy mogą się skomplikować, jeśli jesteś już w romantycznym związku. Zdarzało mi się przypominać znajomym mężczyznom, że mi na nich zależy, ale nie było w tym żadnej atrakcyjności seksualnej ani zamiaru nadania im statusu romantycznego partnera.

Zdobycie informacji na temat tego, czym jest związek platoniczny, pozwoli ci przestrzegać zasad postępowania, które pozwolą ci cieszyć się szczęśliwą i satysfakcjonującą przyjaźnią niebędącą związkiem intymnym.

Co to jest związek platoniczny?

Związek platoniczny to taki, w którym łączy was bliska więź bez romansu czy seksu. Może być równie głęboka i intensywna, jak ta z bliskim przyjacielem tej samej płci. Związek pozostaje emocjonalnym i duchowym związkiem między ludźmi, którzy się kochają, troszczą się o siebie i szanują. Miłość czysto platoniczna jest otwarta i szczera, szanuje granice i nie ma romantycznych oczekiwań ani warunków.

Czy kobieta i mężczyzna mogą się po prostu przyjaźnić?

Tak. Platoniczne przyjaźnie między heteroseksualnymi przyjaciółmi mogą funkcjonować i funkcjonują, o ile wszyscy przestrzegają podstawowych zasad. W najprawdziwszym sensie związki te mają jasną i wyraźną granicę. Nie należy ich mylić z modnymi ostatnio związkami typu „friends-with-benefits” (FWB).

Niedawno zerwałam związek z facetem, który twierdził, że chce, abyśmy „byli tylko przyjaciółmi”. Mimo to traktował mnie jak dziewczynę – z jego natarczywym nastawieniem i oczekiwaniami na miarę romansu. Zdenerwował się, gdy próbowałam wyjaśnić ten „związek” i dałam mu jasno do zrozumienia, że nie będę jego FWB. To doświadczenie było dość niepokojące.

Posiadanie platonicznego przyjaciela nie oznacza, że nie pojawi się atrakcyjność seksualna lub napięcie seksualne… ale to twoja umiejętność utrzymania się w granicach przyjaźni jest tym, co pozwoli zachować związek. Związek natychmiast straci swoją niewinność, gdy intymność seksualna stanie się jego częścią i przestanie być platoniczny. Staniesz przed decyzją, czy zakończyć przyjaźń, czy przejść do intymnego związku.

Co to jest związek platoniczny?

Czy platoniczna przyjaźń może wpłynąć na moją romantyczną relację?

Platoniczna przyjaźń jest w pewnym sensie niewinna. Powinniście czuć się w niej bezpiecznie, wiedząc, że nikt nie kieruje się ukrytymi motywami, które mogłyby naruszyć integralność tego, co was łączy. Mimo to zdarzają się sytuacje, w których może pojawić się niepewność.

Prawdopodobnie zgoda na bycie tylko przyjaciółmi może nie zadziałać, jeśli któreś z was odczuwa pociąg seksualny… lub jest to sprzeczne z waszym romantycznym związkiem. Twój mąż lub żona mogą mieć własne wątpliwości lub problemy z zaufaniem, jeśli chodzi o spędzanie czasu z osobą płci przeciwnej. Musisz więc jasno powiedzieć obu stronom, że Twój romantyczny partner jest najważniejszy, a jeśli ktoś będzie się temu sprzeciwiał, prawdopodobnie będziesz musiał zakończyć platoniczną relację.

Jakie są korzyści z relacji platonicznej?

Oczywiście, w związku prawdziwie platonicznym nie ma żadnych intymnych ani romantycznych korzyści. Istnieją jednak zdecydowane zalety tego typu relacji, zwłaszcza jeśli chodzi o uzyskanie perspektywy spojrzenia na płeć przeciwną. Możesz czerpać obopólne korzyści, których nie doświadczysz w romantycznej miłości.

Możesz być sobą: Wszyscy potrzebujemy przynajmniej jednego przyjaciela, który akceptuje nas takimi, jakimi jesteśmy. Można im powiedzieć o wszystkim bez osądzania i bez obawy, że zostaną porzuceni. Przyjaciele słuchają, szanują nasze poglądy i decyzje, oferują świeże perspektywy i doradzają, gdy zauważą, że błądzimy. Posiadanie zaufanej osoby, przed którą można obnażyć swoją duszę, jest korzystne dla zdrowia psychicznego. Przypomina to terapię rozmową, która – jak udowodniono – zmniejsza stres i niepokój oraz poprawia nastrój.

Jest to wzajemna otwartość: Ten rodzaj relacji jest autentyczny, zbudowany na szczerości i zaufaniu. Ty i Twój przyjaciel czujecie się bezpiecznie, otwierając się na sprawy osobiste, o których być może wahacie się powiedzieć swojemu partnerowi. Głęboka więź, otwartość, zaufanie i miłość, które istnieją, pozwalają Ci poczuć się zauważoną, wysłuchaną i docenioną w sposób, w jaki nie czułabyś się ze swoim partnerem. Zaspokojenie wszystkich tych potrzeb w atmosferze wolnej od osądów może poprawić samopoczucie psychiczne obu stron przyjaźni.

Nie ma ukrytych celów: To wyjątkowe uczucie móc spędzać czas z kobietą lub mężczyzną, którzy nie kierują się ukrytymi motywami. Nie ma oczekiwań na miłość erotyczną. Oni po prostu lubią Twoje towarzystwo. Więź jest stabilna i możecie na sobie polegać, gdy potrzebujecie wsparcia moralnego lub emocjonalnego. Nie czujecie, że jesteście sobie winni romans w zamian za otrzymane wsparcie. Zazdrość nie podnosi brzydkiej głowy i nie czujesz zagrożenia romantycznym rozstaniem.

7 sposobów na to, jak sprawić, by związek platoniczny działał

Platoniczni przyjaciele cieszą się wyjątkową atmosferą wynikającą z nieseksualnej intymności i swobody bycia całkowicie bezbronnym. Eksperci od związków są jednak podzieleni w kwestii tego, czy osoby płci przeciwnej mogą utrzymać długotrwały związek platoniczny. Według niektórych psychologów może się to udać, jeśli znasz te sekrety lub podstawowe zasady pielęgnowania związku, który jest czysto platoniczny.

1. Bądź szczery w kwestii swoich uczuć

Ty i Twój przyjaciel powinniście otwarcie i szczerze porozmawiać o tym, dlaczego chcecie być lub pozostać tylko przyjaciółmi. Typowe powody to głęboki szacunek, podziw lub wspólne zainteresowania. Przedstawienie intencji na wczesnym etapie znajomości pozwala sprawdzić, czy wszyscy są po tej samej stronie.

Kontynuowanie związku może być ryzykowne, jeśli jedna ze stron wyraża pociąg seksualny. Chemia fizyczna może być trudna do opanowania i może przeszkadzać w dalszych działaniach, gdy wisi nad nami groźba intymności. Jeśli flirty lub pociąg seksualny pojawią się po tym, jak związek jest już ugruntowany, należy się nimi podzielić. Konieczne może być także omówienie sposobów kontrolowania uczuć.

2. Wspólne ustalanie zdrowych granic

Wszystkie związki muszą mieć ustalone zdrowe granice, które będą wyznaczać sposób, w jaki wszyscy zachowują się wobec siebie nawzajem. Granica to zasada, którą wyrażasz wobec innych, by wskazać im, jak mają się z tobą komunikować i jak cię traktować. Muszą być jasno określone, ponieważ nie można oczekiwać, że inni będą wiedzieć, jakie rzeczy sprawiają nam przyjemność, a jakie nas odstręczają.

W związku platonicznym wyznaczenie tych niewidzialnych granic pozwala określić, jak bardzo chcesz, aby Twój przyjaciel zbliżył się do Ciebie pod względem emocjonalnym. Ustalcie zasady dotyczące komunikacji, sposobu witania się, tematów tabu i szacunku dla romantycznych partnerów drugiej osoby.

Granica między przyjaźnią a romansem może się zatrzeć, a platoniczni przyjaciele mogą łatwo stać się seksualnie bliscy bez ustalonych granic.

3. Powstrzymywanie się od czułości fizycznej

Unikanie fizycznych rodzajów dotyku zarezerwowanych dla romantycznych związków jest ważną zasadą zdrowej więzi między platonicznymi przyjaciółmi. Dzieje się tak dlatego, że przytulanie czy trzymanie się za ręce wiąże się z dotykaniem i bliskim kontaktem fizycznym, który może wywołać chemię.

Ilekroć mężczyzna narzeka na mój słynny kościelny uścisk, od razu wiem, że chce czegoś więcej, niż mi się wydaje. Jeśli jesteś kobietą, „kościelne uściski” lub uściski na bok są przyjaznym i mniej intymnym sposobem witania się z przyjaciółmi-mężczyznami.

Jeśli zgodzicie się witać się uściskami, niech będą one lekkie, szybkie i krótkie. Powstrzymajcie się od długich, długotrwałych uścisków. W przeciwnym razie ryzykujesz, że zasugerujesz, że gdzieś tam jest przyciąganie. Skoro już o tym mowa, rozszerz zakaz okazywania uczuć fizycznych na pocałunki, nawet w policzki, dłoń czy czoło.

4. Dajcie sobie nawzajem przestrzeń osobistą

Potrzeba bycia zawsze uważnym odgrywa rolę w tym, jak kształtujesz swój związek z mężczyzną lub kobietą, którzy nie są Twoją dziewczyną lub chłopakiem. Powstrzymaj się od zachowywania się niespokojnie lub natarczywie, aby nie sprawiać wrażenia, że jesteś w związku. Zwracaj uwagę na to, jak wygląda wasza interakcja, gdy rozmawiacie lub przebywacie w tej samej przestrzeni.

Wasz język ciała i bliskość muszą być zgodne ze znaczeniem słowa platoniczny. Zachowajcie przestrzeń osobistą, gdy spędzacie czas w kawiarni lub bibliotece. Za wszelką cenę należy unikać spędzania czasu sam na sam w domu drugiej osoby. Spotkania towarzyskie za zamkniętymi drzwiami mogą być złym sygnałem lub rozpalić intymne pragnienia.

5. Unikaj rozmów o seksie

Innym sposobem na utrzymanie platonicznego związku bez dramatów jest unikanie rozmów o seksie. To naturalne, że między kobietą i mężczyzną, których łączy heteroseksualna przyjaźń, może pojawić się napięcie seksualne. Jeśli granice zostaną ustalone wcześniej, oboje będziecie wiedzieć, że nie należy wyrażać tych uczuć słowami ani czynami.

Wprowadzanie jakichkolwiek sugestii seksualnych może wywołać nieodpowiedni popęd seksualny. W rzeczywistości stąpacie po cienkiej linie w tej bliskiej, ale nieromantycznej relacji, która może stać się intymna w sposób niezamierzony.

Wraz z intymnością seksualną automatycznie zmienia się charakter waszej więzi, co może dość szybko zrujnować związek. Jeśli dojdzie do seksu, powrót do równowagi może być trudny, zwłaszcza jeśli romantyczne uczucia nie są wzajemne. Zadaj sobie pytanie, czy warto tracić tę więź dla chwili przyjemności.

6. Powiedz partnerowi o swoim przyjacielu

Może Cię kusić, by uniknąć konfliktu z partnerem, trzymając w tajemnicy swoją platoniczną przyjaźń. Być może jest on zazdrosny, trudno mu zaufać lub zmaga się z brakiem pewności siebie.

Jesteś winien współmałżonkowi otwartość i szczerość w kwestii związków z osobami odmiennej płci. Informowanie go o tym może zminimalizować późniejsze konflikty. Informowanie współmałżonka o tym, kiedy i gdzie spędzasz czas z przyjacielem, sprawi, że poczuje się włączony w te działania i szanowany.

Wspierający mąż powinien rozumieć i szanować Twoją potrzebę przyjaźni poza małżeństwem, nawet jeśli jest to przyjaźń z mężczyzną. Stawianie męża na pierwszym miejscu, a nawet zapoznanie go z przyjacielem, może także zmniejszyć jego niepewność i strach przed porzuceniem.

7. Nie chodź na „randki”

Kolejną podstawową zasadą jest angażowanie się w działania, które nie sugerują romansu. Wykreśl z listy takie rodzaje zaangażowania: randki w romantycznym otoczeniu, nocne spotkania, weekendowe wyjazdy bez partnera i domowe spotkania typu „Netflix-and-chill”.

Takie spotkania są zwykle częścią romantycznych randek i mogą wysyłać mieszane sygnały. Nie ma znaczenia, czy przyjaźnicie się od dawna, czy wierzysz, że wszyscy mają swoje uczucia pod kontrolą. Pewne środowiska mogą wzbudzić romantyczne zainteresowanie lub pragnienia łatwiej niż spotkanie na lunch w miejscu publicznym. Randki, romantyczne gesty i przytulne otoczenie zarezerwuj dla swojego partnera lub żony.

Końcowe przemyślenia na temat związków platonicznych

Możesz cieszyć się szczęśliwym, dobrze rozwijającym się związkiem z mężczyzną lub kobietą bez romansu… jeśli tylko minie faza ząbkowania i każdy będzie wiedział, na czym stoi. Zaspokojenie potrzeb drugiej osoby w ramach przyjaźni bez przekraczania granic będzie wymagało pracy, zwłaszcza na początku.

Określenie relacji na samym początku, wyznaczenie zdrowych granic i przestrzeganie zasad pozwoli Wam stworzyć silny i trwały związek oparty na wzajemnym szacunku i szczerości.

Oceń ten artykuł
psychologiairozwoj.pl
Adblock
detector