Jak pracować w domu z dziećmi – 10 porad dla rodziców

praca w domu z dzieckiem Dzieci

Praca w domu może brzmieć jak marzenie dla wielu ludzi. Możesz cieszyć się większą ilością czasu w swoim domu, nie musisz dojeżdżać do pracy i możesz zobaczyć więcej swojej rodziny. Ale z drugiej strony może być prawdziwym koszmarem, zwłaszcza dla rodziców, którzy muszą łączyć pracę w domu z dzieckiem do opieki: trudności ze skupieniem się; konieczność żonglowania pracą z opieką nad dziećmi, a w niektórych przypadkach, wychowywaniem ich w domu; rozmyte granice między czasem pracy a czasem osobistym, a także dzieci lobbujące za Twoją niepodzielną uwagą, kiedy potrzebujesz GSD.

W najmniej szczęśliwych dniach może się wydawać, że nie wykonałeś żadnej pracy i byłeś złym rodzicem. Łączenie pracy w domu z dzieckiem jest możliwe, ale wymaga urealnienia oczekiwań i stylu pracy.

Aby uczynić rzeczywistość pracy zdalnej bardziej funkcjonalną, oto kilka naszych najlepszych wskazówek dla rodziców pracujących w domu.

Jak skutecznie wykonywać pracę w domu z dzieckiem

1. Skup się na pozytywach.

Chociaż niektórzy rodzice pracują w domu z wyboru, inni musieli nieoczekiwanie dostosować się do tej nowej rzeczywistości.

Ta sytuacja wiąże się z własnymi wyzwaniami, ale wszyscy możemy znaleźć pewne zalety pracy w domu – czy to uniknięcie codziennych dojazdów, więcej czasu z rodziną, bycie w domu na obiad, czy bliskość lodówki.

Nie zawsze będzie to łatwe, ale skupienie się na pozytywach (i przypomnienie sobie, czego unikasz w biurze) może ogromnie pomóc w stresujących dniach.

2. Dostosuj swój harmonogram.

Podobnie jak dzieci, dorośli rozwijają się na rutynach i pracują znacznie bardziej wydajnie, gdy mamy harmonogram.

Posiadanie rutyny WFH pomaga nam zachować koncentrację i uniknąć przerw w produktywności, które wynikają z wielozadaniowości lub walki z ciągłymi przerwami.

Aby nadać swojej pracy w domu z dzieckiem więcej struktury i przewidywalności, stwórz poranną rutynę i bądź w niej ścisły, kiedy tylko to możliwe. Kiedy jest czas budzenia, wstań i przygotuj się na dzień, tak jak przed pójściem do biura. Następnie udaj się do swojego domowego biura, niezależnie od tego, jak to wygląda dla Ciebie, i wejdź w stan umysłu do pracy.

Aby zoptymalizować resztę dnia, dostosuj swój harmonogram pracy, aby umożliwić życie domowe, czy to przerwy na relaks, czy czas na nadrobienie zaległości w obowiązkach i przejęcie opieki nad dziećmi.

Jeśli możesz, skorzystaj z elastycznego harmonogramu i wymyśl rutynę, która działa dla Ciebie i Twoich dzieci – ale pamiętaj, że zawsze możesz ją dostosować do codziennych zmian.

W naszej kolekcji wskazówek dotyczących pracy zdalnej od naszego zespołu, podzieliliśmy się tą wspaniałą wskazówką:

Stwórz harmonogram z ludźmi, z którymi mieszkasz. Pracuję w AM, oglądam dzieci (w wieku dwóch i czterech lat) w PM, a mój mąż robi odwrotnie.

jak pracować z dzieckiem w domu

3. Bądź upfront ze swoimi kolegami.

Chociaż istnieje wiele kroków, które rodzice mogą podjąć, aby utrzymać swoją produktywność podczas pracy w domu, zakłócenia nadal będą się zdarzać. Twoje dzieci wbiegną do twojego biura, rzucą tantrę podczas rozmowy Zoom lub będą wymagać, abyś pomógł w nagłym wypadku w domu.

Najgorsze, co możesz zrobić, to udawać, że wszystko jest w porządku, podchodzić do pracy tak samo, jak w biurze i upierać się, że nie potrzebujesz pomocy.

Powiedz swojemu zespołowi, jak będzie wyglądała praca w domu i zastanów się, jakie prośby możesz złożyć, aby ułatwić sobie pracę i zwiększyć jej wydajność. Może to być dostosowany harmonogram, który pozwala na większą elastyczność, lub po prostu trochę dodatkowej cierpliwości.

4. Zoptymalizuj swoje miejsce pracy pod kątem skupienia.

Chociaż nie musisz trzymać się tego w 100% przez cały czas, przydziel jeden obszar domu jako swoje dedykowane miejsce pracy.

Ułatwia to ograniczenie rozpraszania uwagi i skupienie się na pracy bez przenikania jej do życia osobistego.

Kiedy zaczynasz dzień pracy, przychodząc do swojego dedykowanego miejsca pracy z kawą i ubrany w dzienne ubrania, dajesz swojemu umysłowi znać, że jest to czas i przestrzeń, w której zaczynasz pracę.

Idealnie byłoby, gdyby był to oddzielny pokój, który możesz przekształcić w domowe biuro. Ale jeśli to nie jest opcja, spróbuj znaleźć niekomunalny kąt w domu, aby przekształcić się w swoją przestrzeń roboczą. Ustal z każdym z domowników zasady, kiedy i jak mogą zwrócić na siebie uwagę.

Rodzice mogą również uzyskać swoje dzieci, aby pomóc w projektowaniu domowych znaków biurowych, z zielonym dla „tak, jesteś dozwolony w” i czerwonym dla „nawet nie myśl o tym”.

5. Pracuj w krótkich zrywach.

Rodzice niemowląt i maluchów mają trudniej niż większość, bo nie można ich zostawić samych.

Jeśli jesteś odpowiedzialny za opiekę nad dziećmi, najlepszą opcją może być praca w krótkich zrywach, kiedy jesteś w stanie, na przykład, gdy dzieci śpią.

Jeśli jednak masz to szczęście, że możesz skupić się na pracy, podczas gdy twój partner pomaga w opiece nad dziećmi w domu, zaprojektuj swój harmonogram tak, abyś mógł wyjść z biura i pomóc co jakiś czas, zamiast zamykać się w nim na cały dzień.

6. Pielęgnuj kreatywne aktywności.

Twoje dziecko prawdopodobnie nie będzie siedzieć cicho i czytać książki przez cały dzień, podczas gdy ty pracujesz. Jeśli jesteś odpowiedzialny za opiekę nad dziećmi, utrzymuj je w stanie zanurzenia w zabawie poprzez pielęgnowanie kreatywnych działań.

Rotacja pomiędzy różnymi zestawami zabawek i innymi zajęciami może zachęcić do głębszej i bardziej znaczącej zabawy, dając Ci jednocześnie trochę więcej czasu na skupienie się. Jeśli Twoje dzieci nie są przyzwyczajone do samodzielnej zabawy, możesz spróbować rozbudzić ich wyobraźnię, tworząc z niej swoistą grę – taką, która zachęca do samodzielnych działań, takich jak rozwiązywanie zagadek lub tworzenie czegoś od podstaw z materiałów plastycznych, z ustalonym czasem na pokazanie Ci, co wymyśliły.

Jeśli nie masz nic przeciwko temu, aby twoje dzieci miały trochę czasu na ekranie, podczas gdy ty odbierasz ważne telefony lub musisz się skupić, sprawdź zasoby edukacyjne, takie jak Scholastic Learn at Home, gry cyfrowe, które uczą takich rzeczy jak ortografia i umiejętności muzyczne, a nawet wirtualne wycieczki do muzeum.

7. Rozsądnie planuj spotkania.

Prawie każdy rodzic, który pracuje w domu, ma kilka niefortunnych wpadek, którymi może się podzielić.

Chociaż wiele z nich jest nieuniknionych i jedyne, co ty i twoi koledzy możecie zrobić, to śmiać się, zaplanuj przerwy w pracy, dając swoim dzieciom niewerbalne „nie przeszkadzać”, kiedy jesteście na rozmowach konferencyjnych.

Oczywiście, to nie zawsze będzie działać z free-roaming maluchów, w którym to przypadku może być lepiej zaplanować połączenia podczas ich normalnych czasów snu. Czasami może być konieczne wyciszenie połączeń lub nawet zmiana harmonogramu, jeśli musisz być na służbie dla dziecka.

8. Zdobądź technologię po swojej stronie.

Wzrost znaczenia chmury obliczeniowej jest właśnie tym, co umożliwiło gwałtowny wzrost pracy zdalnej. Zamiast ręcznie wymieniać dokumenty lub logować się do kont użytkowników na miejscu, pracownicy mogą teraz uzyskać dostęp do informacji potrzebnych do wykonywania pracy online.

Dzięki platformom do współpracy, takim jak Microsoft Teams, oprogramowaniu do zarządzania projektami, np. Trello, oraz internetowemu oprogramowaniu CRM (do zarządzania relacjami z klientami) wykonywanie pracy w domu jest łatwiejsze niż kiedykolwiek.

Niezależnie od tego, czy chodzi o zabawę w ustawianie własnego tła wideokonferencji na Zoomie, czy o poświęcenie czasu na stworzenie stosu technologicznego, który znacznie ułatwi Ci pracę, wybór odpowiednich aplikacji może wiele zmienić.

9. Wiedz, kiedy się wyłączyć.

Opanowanie równowagi między pracą a życiem prywatnym nigdy nie było tak trudne. Podczas gdy wielu szybko chwali zalety pracy w domu, można również skończyć z poczuciem, że zawsze jest się w pracy. Dlatego tak ważne jest, by wiedzieć, kiedy się wyłączyć.

Będąc rodzicem, prawdopodobnie będziesz musiał wziąć pod uwagę pewną elastyczność, jeśli chodzi o sporządzanie codziennego harmonogramu. Mimo to, ważne jest, aby ustalić czas, kiedy można śmiało powiedzieć, że skończyło się na cały dzień. To oczywiście wymaga pewnej samodyscypliny i ustalenia oczekiwań z zespołem, ale musisz mieć jasne granice, aby utrzymać stres na dystans.

10. Bądź łatwy dla siebie – i poproś o pomoc.

Jeśli jesteś rodzicem żonglującym pracą i opieką nad dziećmi, zasługujesz na medal i wszystkie możliwości, jakie możesz uzyskać, aby otrzymać pomocną dłoń.

Może to oznaczać uzyskanie wsparcia od członka rodziny, zatrudnienie kogoś do pomocy w opiece nad dziećmi lub poproszenie pracodawcy o elastyczne godziny lub nieco więcej pobłażliwości podczas WFH.

Ale przede wszystkim, nie oczekuj, że będziesz balansować wszystko bez wysiłku i skutecznie przez cały czas. Szukaj możliwości ułatwienia sobie pracy w domu z dzieckiem, ale bądź też życzliwy dla siebie, gdy sprawy nie idą zgodnie z planem. Jeśli sprawy są trudne do opanowania, spróbuj wziąć trochę wolnego czasu, jeśli możesz, i pamiętaj, aby skupić się również na opiece nad sobą. To może być stresująca sytuacja dla wielu osób, więc ważne jest, aby skupić się na własnym samopoczuciu i znać swoje granice.

Oceń ten artykuł
psychologiairozwoj.pl
Adblock
detector