„W chwili, gdy rodzi się dziecko, rodzi się również matka. Nigdy wcześniej nie istniała. Kobieta istniała, ale matka – nigdy. Matka jest czymś absolutnie nowym”. – Osho
Być może słyszałaś o koncepcji „czwartego trymestru” – intensywnych tygodniach po urodzeniu Twojego dziecka, kiedy uczy się ono przystosowywać do tego głośnego i jasnego nowego świata. W tym czasie mają one bardzo częste potrzeby. Z małymi brzuszkami i rozwijającymi się mózgami, często się karmią, budzą i chcą być blisko Ciebie. Ty jesteś ich oparciem; rozpoznają Twój głos, Twój zapach i pocieszają się znajomym biciem Twojego serca. Delikatna opieka nad nimi ułatwia im przejście przez ten okres.
Ale co z Tobą? Kto cię trzyma i wprowadza w ten głośny, jasny i nieznany świat nowego macierzyństwa? Nowe dzieci i nowe matki mają właściwie bardzo podobne potrzeby; obydwoje powinni być regularnie karmieni, pielęgnowani i delikatnie pielęgnowani w swoim rozwoju. Ale często wydaje się, że nowe matki są odsuwane na bok. Goście przychodzą zobaczyć nowe dziecko, trzymając w rękach malutkie ubranka dla niemowląt i inne ładne, ale bezużyteczne prezenty. Dzieci są oczywiście wspaniałe i oczywiście ludzie chcą je zobaczyć i okazać swoją miłość. Ale są one tylko jedną częścią tej nowej rodziny, która się narodziła i upewnienie się, że otrzymasz miłość, opiekę i pielęgnację, której potrzebujesz, powinno być wysoko na liście priorytetów każdego z nas.
- Dbanie o siebie w pierwszych miesiącach macierzyństwa
- 1. Nie bój się powiedzieć „nie” odwiedzającym
- 2. Pamiętaj o regularnym jedzeniu
- 3. Nie bój się prosić o pomoc
- 4. It’s ok to take time out …. or not
- 5. Wiedz, że nie musisz być doskonała
- 6. Jeśli coś boli, sprawdź to
- 7. Wiedz, że istnieje pomoc, jeśli jej potrzebujesz
Dbanie o siebie w pierwszych miesiącach macierzyństwa
Więc, oto kilka pomysłów, gdzie można upewnić się, że kwitniesz przez czwarty trymestr też:
1. Nie bój się powiedzieć „nie” odwiedzającym
Miej ustalone godziny, krótkie wizyty lub nawet brak wizyt w tych pierwszych dniach w ogóle. To naprawdę zależy od ciebie. Być może spodoba Ci się pomysł pełnego domu. Jeśli tak, to nie krępuj się. Ale dobrze jest też powiedzieć „nie” lub zarządzać oczekiwaniami. Jeśli ludzie przychodzą, nie myśl, że musisz się ubrać / posprzątać / zaspokoić ich potrzeby. Zapytaj ich, czy chcieliby filiżankę herbaty, a jeśli powiedzą, że tak, skieruj ich do czajnika i powiedz im, że chciałbyś dwie łyżeczki cukru, proszę.
2. Pamiętaj o regularnym jedzeniu
To niesamowite, jak można faktycznie zapomnieć o jedzeniu z nowym dzieckiem do opieki. Utkniesz pod nimi karmiąc piersią lub jesteś zajęty próbą zrobienia wszystkich rzeczy, a twoje dobre samopoczucie po prostu zostaje zepchnięte na bok. Ale dobre, pożywne jedzenie pomaga ci odzyskać siły i radzić sobie z bezsennymi nocami o wiele lepiej. Poproś gości o przyniesienie ze sobą posiłków lub poproś o smaczne jedzenie lub subskrypcje jako prezent. Twój partner może przygotować łatwe do spożycia jedzenie przed pracą lub możesz wypełnić kosz z przekąskami przy ulubionym fotelu. I zawsze jest dostawa jedzenia. Cokolwiek się sprawdzi. Ale jedz. I staraj się jeść dobrze – choć zawsze znajdzie się miejsce na ciasto.
3. Nie bój się prosić o pomoc
Jak często odpowiadamy „nie, dziękuję”, gdy ktoś nam ją oferuje. Czasami możemy czuć się słabi lub jakbyśmy nie radzili sobie, jeśli polegamy na innych. Ale urodzenie dziecka to ogromna zmiana i to normalne, że potrzebujemy wsparcia innych. Nie mieliśmy tego robić sami; mieliśmy wychowywać dzieci w społecznościach, które dbały o siebie nawzajem. Oprzyj się na bliskich ci osobach lub poszukaj wsparcia poza rodziną, czy to w wymiarze praktycznym, czy emocjonalnym. Pamiętaj, że asystenci nie są tylko przy porodzie – pracują również po porodzie, opiekując się rodzinami. Praca z jednym z nich może być świetnym sposobem na ułatwienie Ci przejścia przez te wczesne tygodnie.
4. It’s ok to take time out …. or not
Nie musisz być obecna przy dziecku 24/7. To absolutnie ok, aby poświęcić czas na postawienie siebie na pierwszym miejscu przez trochę. Czy to jest spacer, kawa z przyjacielem, nawet po prostu siedzieć i patrzeć w przestrzeń. Możesz też nie czuć się gotowa na zostawienie dziecka i chcieć robić z nim rzeczy, które sprawiają, że czujesz się dobrze. Możesz chcieć, aby ludzie pomogli Ci w taki sposób, abyś nie musiała zostawiać swojego dziecka. To nie jest „robienie sobie laski” ani odmawianie pomocy, tylko robienie tego, co sprawia, że czujesz się najszczęśliwsza… co przyniesie najwięcej korzyści Twojemu dziecku.
5. Wiedz, że nie musisz być doskonała
Obawy o to, że „wszystko będzie dobrze” są tak powszechne po urodzeniu dziecka. Możesz się martwić, że nie wiesz, dlaczego dziecko płacze lub jak je uspokoić. Twoje dziecko nie potrzebuje, abyś była idealna; ono potrzebuje tylko, abyś była „wystarczająco dobra”. Badania wykazały, że nie musisz od razu rozumieć i rozwiązywać potrzeb dziecka za każdym razem. Najważniejsze rzeczy, których naprawdę pragną dzieci to jedzenie, ciepło i ktoś, kto je kocha. Nie potrzebują Mozarta ani żadnego innego produktu, który jest obecnie promowany jako niemowlęcy must have.
6. Jeśli coś boli, sprawdź to
Naturalnie będziesz trochę obolała po porodzie, ale powinno to stopniowo się goić i być coraz lepsze, a nie gorsze. Jeśli więc ból nie ustępuje lub pojawia się w nowych miejscach, poproś o pomoc. Jeśli jest to związane ze szwem lub rozdarciem, poproś położną lub lekarza rodzinnego o sprawdzenie. Jeśli masz bóle pleców lub bioder spowodowane ciążą lub noszeniem dziecka, pomyśl o masażu lub osteopacie – poszukaj takiego, który specjalizuje się we wspieraniu nowych matek. Twój powrót do zdrowia jest ważny.
7. Wiedz, że istnieje pomoc, jeśli jej potrzebujesz
Miesiące po urodzeniu dziecka są jednym z najczęstszych okresów, kiedy potrzebujesz wsparcia w zakresie zdrowia psychicznego. Jeśli czujesz się przygnębiona, niespokojna lub zła, jest wiele osób, które wiedzą, przez co przechodzisz i są gotowe zaoferować wsparcie. Nigdy nie myśl, że to znak, że jesteś „złą matką” lub nie dbasz o swoje dziecko. Doświadczanie trudności ze zdrowiem psychicznym nie jest bardziej wyborem niż złamanie nogi. Niektóre miejsca, które mogą okazać się przydatne to Birth Trauma Association, PANDAS – depresja przedporodowa i poporodowa, CRYSIS – płaczące dziecko, National Breastfeeding Helpline – trudności z karmieniem oraz Relate – wsparcie dla związków. Możesz również porozmawiać prywatnie z doradcą – poszukaj takiego, który specjalizuje się w poporodowym zdrowiu psychicznym.
Przede wszystkim pamiętaj, że Ty też się liczysz. Jesteś ważna dla siebie i dla swojego dziecka. I nigdy nie powinnaś czuć, że nie możesz postawić siebie na pierwszym miejscu. Rób rzeczy, które odżywiają twoje ciało, umysł i duszę. I nigdy nie bój się sięgać po wsparcie. Sprawmy, aby powitanie nowych matek było równie wielkim wydarzeniem, jak powitanie nowego dziecka.