Jak zwalczyć samotność u osób starszych: 9 porad ekspertów

Jak zwalczyć samotność u osób starszych Zarządzanie stresem

Coraz więcej badań pokazuje, jak izolacja społeczna może szkodzić zdrowiu psychicznemu i fizycznemu seniorów. Jedno z badań Brigham Young University sugeruje, że samotność jest tak samo śmiertelna jak palenie czy otyłość, natomiast naukowcy z Uniwersytetu w Chicago zauważają, że ciśnienie krwi i poziom stresu są znacznie wyższe u osób samotnych.

Cleveland Clinic Center for Geriatric Medicine Section Chief Dr. Ardeshir Hashmi wyjaśnia, że interakcja z rówieśnikami, czas spędzony z rodziną i system wsparcia społeczności może pomóc w zapobieganiu izolacji seniorów i prowadzić do poprawy fizycznego, emocjonalnego i psychicznego samopoczucia.

„Więzi społeczne są czymś w rodzaju srebrnej kuli, która chroni przed depresją i demencją” – zauważa Hashmi. „To jest tak ważne”.

Jak uniknąć samotności u osób starszych

Jeśli obawiasz się, że twój ukochany cierpi z powodu izolacji, rozważ te porady ekspertów dotyczące zwalczania samotności u osób starszych.

Jak zwalczyć samotność u osób starszych

1. Zachęcaj gości do zatrzymania się i pozostania na chwilę.

Skontaktuj się z lokalnymi przyjaciółmi i sąsiadami. Często lokalne kontakty chętnie zatrzymają się i odwiedzą Twojego ukochanego, jeśli zostaniesz o to poproszony. Niektóre kongregacje i szkoły mają nawet programy pomocy przeznaczone dla samotnych seniorów.

Skup się na czasie z rodziną. Jeśli mieszkasz w pobliżu swojego starzejącego się krewnego, postaraj się wygospodarować czas na odwiedziny. Niezależnie od tego, czy zaplanujesz jakąś aktywność, czy po prostu usiądziesz i porozmawiasz, czas z rodziną może być bezcenny. „Istnieje wielka moc w połączeniach międzypokoleniowych, co jest czymś, co obserwowaliśmy przez historię, ale ostatnie badania naukowe również to potwierdzają” – mówi Hashmi. „Wnuki, prawnuki – nic nie może przynieść więcej radości”.

Współlokator może być świetną inwestycją. Nie tylko wspólne mieszkanie zmniejsza koszty, ale codzienne interakcje mogą zapobiec izolacji seniora. Istnieją agencje zajmujące się kojarzeniem współlokatorów, które przeprowadzają kontrole przeszłości – niezbędne dla bezpieczeństwa we wspólnych sytuacjach mieszkaniowych – i łączą w pary osoby o wspólnych zainteresowaniach i stylu życia. Niektóre uczelnie, jak NYU, prowadzą nawet programy, w których studenci pomagają w domu w zamian za pokój i wyżywienie.

Opieka domowa może przeciwdziałać samotności u osób starszych. Opiekunowie w domu oferują pomoc w takich zadaniach jak sprzątanie, przygotowywanie posiłków i transport. Ale również zapewniają bardzo potrzebne towarzystwo dla starszych osób.

2. Rozbudzaj nowe zainteresowania poprzez zajęcia dla samotnych seniorów.

Poszukaj możliwości wolontariatu. Wolontariat to sposób, by pomóc społeczności i nawiązać nowe znajomości. Uczenie dzieci czytać, ogrodnictwo komunalne, czy bycie docentem w lokalnym muzeum sztuki to świetne opcje dla osób starszych, które wciąż mogą się poruszać. Wiele lokalnych klubów charytatywnych oferuje również możliwości dla seniorów.

Wspólnie realizujcie zainteresowania waszej ukochanej osoby. Poświęć trochę czasu, aby dowiedzieć się, co sprawia, że Twoja ukochana osoba jest szczęśliwa i spróbuj dołączyć do niej w tej pogoni. Nawet jeśli nie mieszkasz w pobliżu, możesz zapytać o ich hobby podczas rozmów telefonicznych. „To może być również bardzo satysfakcjonujące dla samych opiekunów” – wyjaśnia Hashmi. „Często patrzą wstecz na ten czas i mówią: 'To najlepszy czas, jaki mogliśmy spędzić, ponieważ mogliśmy zobaczyć radość, jaką przyniosło to naszej ukochanej osobie'”.

Dołącz do klasy ćwiczeń. Ćwiczenia w otoczeniu grupowym to zabawny sposób na utrzymanie sprawności fizycznej i zapobieganie izolacji seniora. „Ludzie mogą wykonywać te ćwiczenia w domu, ale jeśli jesteś w klasie ćwiczeń i robisz tai chi, jesteś odpowiedzialny jako grupa – i może to być bardziej zabawne”, mówi Hashmi. „Istnieje wiele neuroprzekaźników i endorfin uwalnianych podczas tej aktywności, które oferują pozytywne sprzężenie zwrotne. Więc mózg mówi ci, aby zrobić więcej tego, ponieważ masz takie dobre uczucie z niego „.

Zapisz się na programy w centrach senioralnych. Centra senioralne mają szeroką gamę kursów dostosowanych do osób starszych, od śpiewu do malowania akwarelami. Ponadto, większość wspólnot mieszkaniowych seniorów sprowadzi ekspertów i wolontariuszy, którzy poprowadzą unikalne zajęcia, takie jak joga na krześle czy rzeźbienie.

3. Wspieraj relacje z rówieśnikami i młodszymi ludźmi.

Zachęcaj do nawiązywania relacji z innymi starszymi osobami. Często seniorzy przechodzą przez rzeczy, których młodsi ludzie – nawet opiekunowie rodzin – nie mogą w pełni zrozumieć. Posiadanie sieci wsparcia wśród rówieśników może przeciwdziałać samotności u osób starszych, oferując bezpieczną przestrzeń do rozmowy o problemach, które pojawiają się wraz z wiekiem. Hashmi zauważa, że starsi ludzie mogą czuć się komfortowo, rozmawiając o śmierci i samotności w sposób, do którego młodsi nie są przyzwyczajeni, więc możliwość otwartej rozmowy może pomóc w zapobieganiu niepokojowi i samotności.

Wspieraj relacje międzypokoleniowe. Spędzanie czasu z młodszymi ludźmi może dodać witalności do codziennej rutyny. Jednak nawiązywanie kontaktów może być trudne. „W pokoju pełnym różnych grup wiekowych ludzie często będą grawitować w kierunku młodszych osób i zwracać na nie uwagę” – mówi Hashmi. „Mogą poczynić wiele założeń na temat tematów zainteresowania, lub o zaburzeniach pamięci, nigdy nie mówiąc ani słowa do tego seniora”.

Hashmi sugeruje promowanie rzecznictwa: Zachęć starszych bliskich do rozpoczęcia rozmów i przypomnij im, że mają wiele do przekazania. „Nawet jeśli ludzie są młodsi, przeżywają kamienie milowe, przez które senior już przeszedł. Mają czas, aby uczyć się od nich”, mówi.

4. Określ „właściwą” ilość spotkań towarzyskich dla swojej ukochanej osoby.

Trochę czasu w samotności to dobra rzecz. Czy Twoja ukochana osoba zawsze lubiła samotne zajęcia, takie jak czytanie lub ciche prace ręczne? Jeśli tak, poświęć czas na zrozumienie jej zainteresowań i pomóż jej zaangażować się w działania, z którymi czuje się komfortowo. Osoba ta może nie życzyć sobie bardziej aktywnego kalendarza towarzyskiego niż ten, który preferowała w młodszych latach – należy uważnie wsłuchać się w jej potrzeby i nie narzucać własnych standardów dotyczących tego, co uważa się za wystarczającą liczbę spotkań towarzyskich.

Poziom energii zmienia się wraz z wiekiem. Potrzeby społeczne Twojego krewnego mogą się zmienić. Nawet jeśli kiedyś byli oni żywymi ludźmi, teraz mogą czuć się bardziej komfortowo w spokojnym otoczeniu. „Zmniejszony metabolizm, mniejszy apetyt i efekty uboczne leków mogą zebrać swoje żniwo” – mówi Hashmi.

5. Wykorzystaj zasoby technologiczne, aby zapobiec izolacji seniora.

Użyj technologii, aby utrzymać kontakt. „Seniorzy poradzili sobie z wieloma zmianami w swoim życiu”, mówi Hashmi. „Więc chociaż technologia może być wyzwaniem, nie jest to wyzwanie nie do pokonania. Wielu seniorów używa takich rzeczy jak FaceTime, a nawet urządzeń takich jak Alexa, aby pomóc im pozostać w kontakcie.” Telefony komórkowe do rozmów z przyjaciółmi, tablety do wideo-rozmów z wnukami i wirtualni asystenci domowi – wszystko to może ułatwić połączenie i zapobiec samotności u starszych dorosłych.

Sprawdź internetowe serwisy społecznościowe. Strony takie jak Wirtualne Centrum Seniora i czaty 65+ mogą być doskonałym miejscem dla seniorów, aby poznać nowych przyjaciół, wyładować frustracje i nauczyć się nowych technologii bez konieczności wychodzenia z domu. Upewnij się, że Twoja ukochana osoba jest świadoma możliwych oszustw internetowych przed zapisaniem się na strony czatów.

Internet jest pełen zasobów. Od filmów o miastach, które zawsze chcieli odwiedzić, po zajęcia w formie seminariów – Twoja bliska osoba może znaleźć w sieci stymulujące, wciągające treści. „Masowe Otwarte Kursy Online (MOOC) oferują zajęcia prowadzone przez najlepszych instruktorów na wiele tematów, idealne dla seniorów, którzy chcą się uczyć, ale nie są w stanie uczestniczyć w zajęciach stacjonarnych. Praktyczne opcje, takie jak pisanie testamentów i zarządzanie finansami, są oferowane obok wszystkiego, od wstępu do mandaryńskiego po tworzenie stron internetowych.

6. Rozważ i zaradź podstawowym czynnikom wpływającym na samotność.

Czynniki zdrowotne przyczyniają się do izolacji seniorów. Czasami zmiany zdrowotne mogą utrudniać starszym osobom nawiązanie kontaktu. Zmiany fizyczne, które mogą prowadzić do samotności to m.in:

  • Utrata słuchu. Hashmi wymienia nieleczony ubytek słuchu jako przeszkodę w socjalizacji grupowej. „Trudno będzie dołączyć do rozmowy i wnieść swój wkład, jeśli nie możesz śledzić tego, co się dzieje, a ludzie wokół ciebie nie robią na to przydziału”.
  • Upośledzona mobilność. Wiele działań wymaga dostępu do transportu lub odbywa się w niedostępnych miejscach. Postaraj się zaplanować niezawodny transport dla swojej bliskiej osoby i sprawdź z wyprzedzeniem, czy firmy, które planujesz odwiedzić, są dostępne w standardzie ADA.
  • Utrata pamięci. Seniorzy doświadczający zaburzeń poznawczych lub utraty pamięci – nawet we wczesnym stadium – mogą mieć trudności z utrzymaniem więzi społecznych lub uczestniczeniem w zajęciach, które wcześniej sprawiały im przyjemność. Zapoznaj się z zajęciami dla seniorów z demencją, aby znaleźć satysfakcjonujące i wciągające rozrywki dla Twojej bliskiej osoby.

Ageizm prowadzi do izolacji. Ageizm nie zawsze jest celowym uprzedzeniem. Nieumyślny ageizm – praktyki lub zasady wykonywane bez świadomości, że są stronnicze wobec seniorów – jest głównym winowajcą blokowania osób starszych od działań i możliwości, według International Longevity Center.

„Możliwości nawiązywania kontaktów społecznych mogą być dla starszej osoby bardzo minimalne, ponieważ tak duża część społeczeństwa jest nastawiona na młodszych ludzi” – mówi Hashmi. Jako przykład podaje zajęcia z ćwiczeń skierowane do młodszych odbiorców.

Sieci społeczne kurczą się. W miarę starzenia się ludzi, ich kręgi społeczne często się kurczą. Hashmi zauważa, że rodzina seniora wyjeżdża w związku z pracą i edukacją, a także przyjaciele przeprowadzają się do rodziny, przechodzą do domu seniora lub odchodzą, co może prowadzić do zwiększonej izolacji.

7. Spędzaj czas ze zwierzętami domowymi, aby zapobiec izolacji seniora.

Terapia z udziałem zwierząt domowych ma właściwości lecznicze. Już po krótkim czasie obcowania ze zwierzęciem uruchamia się chemiczna reakcja łańcuchowa w mózgu, obniżając poziom hormonu walki lub ucieczki – kortyzolu i zwiększając produkcję dobrego samopoczucia – serotoniny, jak podaje National Institutes of Health. W rezultacie tętno, ciśnienie krwi i poziom stresu natychmiast spadają. W dłuższym okresie czasu interakcje między zwierzętami i ludźmi mogą obniżyć poziom cholesterolu, zwalczyć depresję, a nawet pomóc w ochronie przed chorobami serca i udarem.

Ważne jest, aby Twoja ukochana osoba była w stanie odpowiednio zadbać o swojego pupila. Spokojne koty mogą być idealne dla osób mniej mobilnych, natomiast psy są świetnymi towarzyszami dla tych, którzy nadal chcą spędzać czas na spacerach na zewnątrz lub mają ogrodzone podwórko.

Wiele schronisk ma możliwości wolontariatu. Schroniska mogą mieć programy dla miłośników zwierząt, którzy nie mogą opiekować się zwierzęciem w pełnym wymiarze czasu, a niektóre firmy zajmujące się opieką domową przyniosą dobrze wychowane psy terapeutyczne na spotkania.

8. Zapoznaj się z poradnictwem, aby pomóc w walce z depresją związaną z izolacją.

Zrozum, jak połączenie społeczne zwalcza depresję. „Oprócz poprawy pamięci i wytrzymałości fizycznej, wskaźniki depresji są znacznie niższe u osób z silną siecią wsparcia społecznego” – mówi Hashmi. Jeśli Twój bliski doświadcza depresji jako efektu ubocznego izolacji i samotności, rozważ zbadanie grup wsparcia lub rozmowę z ekspertami w lokalnych agencjach opieki nad seniorami.

Poproś o skierowanie do specjalisty, który specjalizuje się w psychologii geriatrycznej. Rozmowa z terapeutą może zapobiec izolacji i połączyć seniorów z siecią specjalistów, którzy mogą pomóc złagodzić jej skutki. Według Centers for Disease Control and Prevention (Centrum Kontroli i Prewencji Chorób) nawet 13% starszych osób doświadcza pewnego rodzaju depresji. Porozmawiaj o oznakach depresji u seniora podczas następnej wizyty u lekarza. Terapia może opóźnić postęp demencji, złagodzić problemy zdrowotne i poprawić ogólne samopoczucie. Jeśli obawiasz się, że samotność Twojej bliskiej osoby przerodziła się w depresję, porozmawiaj z nią o korzyściach płynących z terapii.

9. Rozważ wspólnotę mieszkaniową dla seniorów, aby zapobiec izolacji seniora.

Socjalizacja w senior livingbenefits zdrowia i dobrego samopoczucia. Trudniej jest być samotnym, kiedy jesteś otoczony przez sąsiadów, przyjaciół i opiekunów, niezależnie od tego, czy jest to wspólnota mieszkaniowa seniorów, czy sąsiedztwo z dużą populacją starszych dorosłych.

W okresie pandemii koronawirusów wiele wspólnot mieszkaniowych było zmuszonych do ograniczenia aktywności, aby zapewnić bezpieczeństwo starszym osobom. Teraz, kiedy szczepionki są już powszechnie dostępne, większość społeczności znajduje „nową normę”, która zakłada wiele interakcji społecznych.

W rzeczywistości, większość niezależnych i wspomaganych wspólnot mieszkaniowych znów może pochwalić się takimi udogodnieniami jak restauracyjne posiłki, cotygodniowe happy hours i bezpieczne miejsca do interakcji. Aby zapobiec samotności wśród osób starszych, wiele wspólnot oferuje również transport do lokalnych sklepów i teatrów, jeśli są otwarte, a także zapewnia zajęcia na świeżym powietrzu, takie jak ogrodnictwo, jak również imprezy dla mieszkańców.

Oceń ten artykuł
psychologiairozwoj.pl
Adblock
detector