Współczucie kontra litość: 5 podstawowych różnic z przykładami

Samoświadomość

Jedną z najlepszych cech osobowości, jakie człowiek może mieć, jest bycie kimś, kto nie tylko myśli o własnych potrzebach… ale także troskliwie myśli o potrzebach innych.

Jeśli żyjemy wystarczająco długo, wszyscy okazujemy innym współczucie i litość. Co więcej, byliśmy również w sytuacjach, w których byliśmy adresatami czyjegoś współczucia i litości z powodu naszych okoliczności.

Współczucie i litość służą jako koło ratunkowe dla kogoś tonącego w kałuży rozpaczy. Nawet jeśli ktoś żyje według mantry „Amor-Fati”, obejmując życie ze wszystkimi jego wzlotami i upadkami… nadal może skorzystać ze słyszenia od czasu do czasu słów pocieszenia. Zarówno współczucie, jak i litość przywracają wiarę w ludzkość i otwierają oczy na serca otaczających nas ludzi.

Co więcej, ktoś, kto ma dla nas współczucie i litość, może wynikać z dobra, jakie dla niego wyświadczyliśmy. W pewien sposób poprawiliśmy ich życie i są bardziej niż szczęśliwi, mogąc odwdzięczyć się nam w czasie naszego smutku.

Pamiętam, jak straciłem siostrę, szwagra i siostrzeńca w tragicznym wypadku samochodowym na pierwszym roku studiów. Ból, jaki odczuwała nasza rodzina, był niewyobrażalny. Moje stare liceum dowiedziało się o tym incydencie i cała szkoła zebrała się, by okazać współczucie i litość mojej rodzinie.

Najpierw pod drzwiami pojawiła się grupa nauczycieli. Wszyscy nieśli tace z jedzeniem, garnki i desery. Składając kondolencje, poprosili o nasz rozkład posiłków. Następnie poinformowano nas, że nauczyciele ustalili harmonogram i niektórzy członkowie personelu będą codziennie przynosić lunch i kolację przez następny tydzień.

Po drugie, zaoferowali słowa pocieszenia i zachęty. Pamiętam zakupy spożywcze z moim nauczycielem matematyki (panem Griffinem). To był jego dzień na dostarczanie jedzenia, ale ponieważ nie gotował, zabrał mnie na zakupy, aby kupić kilka (gotowanych) potraw, takich jak kurczak z rożna, boczki, bułki i przekąski.

Pan Griffin powiedział, że cieszy się, że mógł tam być, ponieważ tak wiele dla niego zrobiliśmy. Powiedział, że zachowanie moje i moich sióstr sprawiło, że ich praca jako nauczycieli była łatwiejsza, płynniejsza i sprawiała radość. Chciałby, żeby wszyscy uczniowie byli tacy jak my.

Wreszcie sympatia i litość nauczycieli wobec nas była zaraźliwa. Zaangażowali uczniów i zebrali pieniądze dla naszej rodziny, aby pomóc w wydatkach. Ponownie współczucie i litość pokazują serce osoby, która wyciąga rękę i wiele mówią o osobach, które odnoszą korzyść.

Co to jest sympatia?

Współczucie to uczucie żalu z powodu czyjegoś nieszczęścia. Odciąga od nas uwagę i kieruje ją na potrzeby innych. Co więcej, współczucie jest emocjonalną reakcją na czyjś ból, który zwykle prowokuje nasze działania.

Na przykład niektórzy młodzi rodzice z małej społeczności w Minnesocie mieli zaginionego 2-letniego syna. Matka odwróciła się na chwilę, a jej dziecka już nie było. Rodzina była dobrze znana i kochana przez wielu.

Kiedy ktoś okazuje współczucie, może dodać słowa zachęty. Kiedy ktoś ma litość, po prostu współczuje ci.

Kiedy więc rozeszła się wieść o zaginionym dziecku, wielu bogatych członków społeczności zaoferowało nagrody za informacje, które doprowadziły do ​​miejsca pobytu dziecka. Inni, kierując się współczuciem, rozwieszali ulotki ze zdjęciami dziecka i zamieszczali zdjęcia na swoich profilach w mediach społecznościowych.

Nie trzeba znać kogoś osobiście, żeby mu współczuć. Kiedy więc oglądamy w telewizji reklamy „Nakarm dzieci” przedstawiające głodujące dzieci, ogarnia nas współczucie i pomagamy im, wysyłając pieniądze.

Czym jest litość?

Podobnie jak współczucie, litość jest definiowana w słowniku Merriam-Webster jako akt lub zdolność dzielenia bolesnych uczuć innej osoby. Ponadto litość oznacza czuły, a czasem nieco pogardliwy smutek z powodu nieszczęścia lub nieszczęścia.

Przypomina mi to słynne powiedzenie gwiazdy telewizyjnej Mr. T, kiedy mówi: „Współczuję głupcowi”. Litość to współczucie dla kogoś, ale brak współczucia i głębi współczucia.

Na przykład widzę osobę, której samochód zepsuł się na poboczu drogi. Z podniesioną maską mogę zauważyć, jak sfrustrowani stoją nad samochodem. Kiedy ich widzę, współczuję im, ale kontynuuję jazdę do celu.

Innym przykładem litości jest obserwowanie, jak ktoś podejmuje złe decyzje lub łamie prawo. Próbowałeś ich ostrzec przed potencjalnymi konsekwencjami ich działań, ale nie słuchali. Więc teraz osoba została aresztowana i po procesie skazana na wieloletnie więzienie.

Współczujesz im i współczujesz im, że są zamknięci w więzieniu, ponieważ nie jest to dobre miejsce. A ich wolności były odbierane przez lata.

Współczucie kontra litość: 5 podstawowych różnic z przykładami

1. Współczucie kontra litość nad nieszczęściem

Sympatia widzi nieszczęścia innych i pobudza ich do działania. Jednak litość często widzi nieszczęścia i czuje się z nimi okropnie, ale na tym się kończy.

Na przykład Claudia pracuje w bardzo profesjonalnym biurze. Zwykle ubiera się w buty na wysokim obcasie. To część jej garderoby, z której jest najbardziej znana. Pewnego dnia, przechodząc przez biuro, poślizgnęła się na podłodze i skręciła kostkę.

Wielu jej współpracowników i szefów litowało się nad nią, bo najwyraźniej cierpiała i była zawstydzona. Ale woźny miał dla niej współczucie. Nie tylko współczuł jej, ale także pomógł jej wstać i zaniósł ją na krzesło.

2. Sympatia kontra litość wobec zachęty

Kiedy ktoś okazuje współczucie, może dodać słowa zachęty. Kiedy ktoś ma litość, po prostu współczuje ci.

Jeffery był gwiazdą koszykówki w swoim mieście. Był na dobrej drodze, by poprowadzić swoją drużynę do mistrzostw świata. Jednak podczas ostatniego meczu o mistrzostwo Jeffery skoczył, aby zablokować strzał przeciwnika na własnym piętrze swojej drużyny i wylądował niezdarnie.

W rezultacie złamał lewą nogę i musiał przegapić resztę gry. W efekcie niestety jego drużyna przegrała.

Wielu graczy z przeciwnego czasu miało litość dla Jeffery’ego. Widzieli fizyczny ból i rozczarowanie, że nie był w stanie pomóc swojej drużynie w zamknięciu ważnego meczu. Ale wielu fanów sympatyzowało z Jeffery’m.

Nie tylko współczuli mu, ale po meczu zgotowali mu owację na stojąco za jego wysiłki. Co więcej, fani wiwatowali: „Dziękuję, Jeffery!” Chcieli, żeby wiedział, że mimo niefortunnego incydentu ma ich miłość i wsparcie.

3. Współczucie VS Litość z powodu wyrażania troski

Współczucie jest głębszym i bardziej osobistym poziomem wyrażania troski niż litowanie się nad kimś.

Na przykład Sam współczuje Tommy’emu i jego rodzinie. Ich pies był w rodzinie 10 lat przed śmiercią. Sam wiedział, że pies Tommy’ego każdej nocy spał w nogach jego łóżka.

Jednak ich kolega z klasy, Avery, nie wiedział, że Tommy ma psa. Ale kiedy usłyszał, że pies Tommy’ego zdechł, zrobiło mu się go żal.

4. Współczucie kontra litość w przypadku lepszych wyników

Współczucie dla kogoś jest zwykle głębokim uczuciem troski o dobro kogoś w czasie jego nieszczęścia. Uczuciu temu towarzyszy pragnienie, aby nieszczęśnik był lepszy lub szczęśliwszy. Litość to współczucie komuś w chwili rozpaczy. Jednak zwykle nie towarzyszy temu głębokie pragnienie, aby zobaczyć, jak osoba się zmienia, jak ze współczuciem.

Na przykład u Kelly zdiagnozowano raka i od tygodni chodziła na zabiegi. Wielu członków jej rodziny współczuło jej i czuło się okropnie, że przechodzi trudną walkę z rakiem.

Współczucie jest głębszym i bardziej osobistym poziomem wyrażania troski niż litowanie się nad kimś.

Ale sąsiadka Kelly, Nicole, współczuła jej, często sprawdzając ją po zabiegach, aby zobaczyć, jak sobie radzi i co zgłaszają lekarze.

5. Współczucie kontra litość z powodu żalu

Litość to uczucie żalu. Mimo że współczucie podziela to samo poczucie żalu, bierze się ono ze szczegółowej wiedzy na temat okoliczności, w jakich się znajdujemy.

Na przykład Janice współczuje Markowi, ponieważ nie mógł być na ceremonii wręczenia nagród, aby odebrać swoją odznakę. Lindsay też współczuła Markowi.

Ale ze współczucia wiedziała, że ​​nie mógł uczestniczyć w ceremonii, aby odebrać nagrodę, ponieważ jego córka była w szpitalu z zapaleniem płuc.

Końcowe przemyślenia na temat współczucia a litości: 5 podstawowych różnic z przykładami

W świecie, który postrzega wielu jako ludzi o zimnym sercu, dwulicowych i bezmyślnych… obyśmy nie byli jednym z nich. Ten świat zużywa paliwo miłości, dobroci, łagodności, troskliwości i szacunku. Bez tego byłoby to bardzo nieszczęśliwe miejsce.

To zwykła ludzka przyzwoitość widzieć kogoś, kto miał mniej szczęścia i litować się nad nim. Nawet jeśli ich niefortunna sytuacja trwa tylko chwilę. Byłem na spotkaniu, kiedy pewna pani usiadła na krześle i pękło.

Wielu w pokoju się śmiało; jednak, okazując jej litość, nie śmiałem się. Właściwie nawet nie uważałem tego za zabawne, a kiedy spojrzała mi w oczy, chciałem, żeby zobaczyła, że ​​nie chcę, żeby się zawstydziła czy zawstydziła.

Ale niestety litość może wydawać się płytkim basenem dla dzieci w porównaniu z jeziorem wody, które jest współczuciem. Ponieważ okazując współczucie, uruchamiamy działanie w myślach pełnych litości. Innymi słowy, staramy się wnieść pewien stopień komfortu do niewygodnej sytuacji danej osoby.

Moja współpracownica o imieniu Kelly przyłapała swojego chłopaka na zdradzie, więc zerwali. Zadzwoniła do swojej przyjaciółki Sarah, strasznie zdenerwowana i płacząca w niekontrolowany sposób. Współczując przyjaciółce, Sarah pojawiła się na progu Kelly z tuzinem róż, popcornem, filmem, czekoladkami i kubełkiem lodów.

Nie mogła znieść myśli, że jej przyjaciółka będzie sama przechodziła przez to złamane serce. To jest współczucie. Masz wielkie serce, więc otaczaj się lojalnymi ludźmi, którzy mogą być przy tobie w tych niesprzyjających czasach. Zasługujesz na to, by dawać to, co dostajesz.

Oceń ten artykuł
psychologiairozwoj.pl
Adblock
detector