Czym jest pięć języków miłości?

Czym jest pięć języków miłości? Miłość

Języki miłości opisują pięć sposobów, w jaki ludzie otrzymują i wyrażają miłość w związku. Znając język miłości swojego partnera i pozwalając mu poznać swój może pomóc wam obojgu poczuć się kochanymi i docenionymi.

Prawie każdy chce pokazać swojemu partnerowi, że mu na nim zależy. Jednak wiele osób walczy o to, aby zrobić to w sposób, który przemawia do serca ukochanej osoby. Jeśli uważasz, że to opisuje Twoją sytuację, możesz chcieć dowiedzieć się więcej o pięciu językach miłości, które zostały opisane przez autora i pastora Gary’ego Chapmana.

Czym jest pięć języków miłości?

Książka Chapmana „5 języków miłości” została wydana po raz pierwszy w 1992 roku. Przed napisaniem książki Chapman zaczął zauważać wzorce w parach, którym doradzał. Zrozumiał, że pary te nie rozumiały swoich potrzeb.

To doprowadziło go do wymyślenia pięciu języków miłości, czyli sposobów, w jakie ludzie w związkach wyrażają miłość. Są to:

 • Słowa afirmacji
 • Jakość czasu
 • Dotyk fizyczny
 • Akty służby
 • Otrzymywanie prezentów

1. Słowa afirmacji

Słowa afirmacji to wyrażanie uczuć poprzez słowa mówione, pochwały lub uznanie. Kiedy jest to czyjś główny język miłości, cieszą go miłe słowa i zachęta, jak również podnoszące na duchu cytaty, notatki miłosne i słodkie wiadomości tekstowe. Możesz zrobić dzień tej osoby, komplementując je lub wskazując, co robią dobrze.

2. Jakość czasu

Ktoś z tym językiem miłości chce niepodzielnej uwagi. Czują się kochani, jeśli jesteś obecny i skupiony na nich, kiedy jesteście razem. Oznacza to odłożenie telefonu komórkowego, wyłączenie tabletu, nawiązanie kontaktu wzrokowego i aktywne słuchanie.

Ludzie z tym językiem miłości szukają jakości nad ilością.

3. Dotyk fizyczny

Osoba z dotykiem fizycznym jako ich głównym językiem miłości czuje się kochana poprzez fizyczne przywiązanie. Oprócz seksu, czują się kochani, gdy ich partner trzyma ich rękę, dotyka ich ramienia lub daje im masaż na koniec dnia, na przykład. Pomysł tej osoby na idealną randkę może obejmować przytulanie się na kanapie z lampką wina i dobrym filmem. Po prostu chcą być blisko swojego partnera fizycznie.

4. Akty służby

Dla aktów służby, osoba czuje się kochana i doceniana, gdy ktoś robi dla nich miłe rzeczy, takie jak:

 • Pomoc w zmywaniu naczyń
 • Prowadzenie sprawunków
 • Odkurzanie
 • Dodawanie gazu do samochodu

Uwielbiają, kiedy ludzie robią dla nich małe rzeczy i często można ich znaleźć robiących te akty służby dla innych.

5. Przyjmowanie prezentów

Dawanie prezentów jest symbolem miłości i przywiązania dla kogoś z tym językiem miłości. Cenią oni nie tylko sam prezent, ale także czas i wysiłek, jaki włożył w niego darczyńca.

Osoby, dla których otrzymywanie prezentów jest głównym językiem miłości, niekoniecznie oczekują dużych lub drogich prezentów; to raczej to, co kryje się za prezentem, przemawia do nich.

Kiedy poświęcasz czas, aby wybrać prezent specjalnie dla nich, mówi im to, że naprawdę ich znasz. Ludzie z tym językiem miłości często pamiętają każdy mały prezent, który otrzymali od swoich bliskich, ponieważ wywiera on na nich taki wpływ.

Jak rozpoznać swój język miłości

Jeśli lub kiedy jesteś w związku, czy czujesz się bardziej kochany, gdy twój partner:

 • Mówi ci: „Kocham cię” lub chwali coś, co zrobiłeś?
 • Zaskakuje Cię znaczącym prezentem?
 • Planuje wycieczkę tylko we dwoje?
 • Załatwia sprawy lub robi pranie?
 • Trzyma cię za rękę podczas spaceru?

Odpowiedzi na te pytania mogą dać Ci wskazówkę, jaki może być Twój język miłości. Możesz również spróbować przypomnieć sobie, o jakie rzeczy prosisz w związku lub zastanowić się, jak wyrażasz miłość do swojego partnera.

Język miłości Twojego partnera może nie być taki sam jak Twój. Kiedy pary mają różne podstawowe języki miłości, z pewnością pojawią się nieporozumienia. Jakkolwiek, jeżeli twój partner uczy się mówić twój miłości język, często czują kochać i doceniać i ostatecznie szczęśliwi w związku.

Jak języki miłości wpływają na związek

Każdy z nas wyraża i odbiera miłość w inny sposób. Zrozumienie tych różnic może mieć poważny wpływ na twój związek. Według Chapmana, to ćwiczenie jest jednym z najprostszych sposobów na poprawę twoich relacji. Oto kilka innych sposobów, na które może być korzystne.

Promuje bezinteresowność

Kiedy jesteś zaangażowany w uczenie się czyjegoś języka miłości, skupiasz się na jego potrzebach, a nie na swoich własnych. Jest to główne założenie teorii Chapmana. Pary powinny pracować, aby nauczyć się języka miłości swojego partnera, a nie próbować przekonać partnera do nauki swojego. W idealnym przypadku obie osoby będą chciały wyrazić miłość w sposób, który jest znaczący dla drugiej osoby.

Całym celem wspólnego odkrywania języków miłości jest nauczenie się, jak kochać swojego partnera w sposób, który jest dla niego znaczący.

Tworzy empatię

Gdy dowiadujesz się więcej o tym, jak twój partner doświadcza miłości, uczysz się empatii z nimi. Pomaga to wyjść na chwilę poza siebie i przyjrzeć się temu, co sprawia, że inna osoba czuje się znacząca i kochana.

Kiedy pary są zaangażowane w uczenie się i używanie języków miłości, zwiększają swoją inteligencję emocjonalną i uczą się, jak umieścić czyjeś potrzeby nad swoimi własnymi. Zamiast mówić do partnera swoim własnym językiem miłości, uczą się mówić w języku, który rozumie ich partner.

Utrzymuje intymność

Jeśli pary regularnie rozmawiać o tym, co utrzymuje ich zbiorniki miłości pełne, to tworzy więcej zrozumienia – i ostatecznie intymności – w ich związku. Nie tylko dowiadują się więcej o sobie nawzajem, ale także łączą się w głębszy i bardziej znaczący sposób. Kiedy to się dzieje, ich związek czuje się bardziej intymny.

Przegląd 2016 opublikowany w Global Journal of Health Science stwierdził, że poprawa umiejętności komunikacyjnych może pomóc intymności w małżeństwie.

Wspomaga rozwój osobisty

Kiedy skupiasz się na czymś lub kimś poza sobą, może to prowadzić do rozwoju osobistego. Kochanie swojego partnera w sposób, który może być poza twoją strefą komfortu, zmusza cię do rozwoju i zmian, a także do spojrzenia poza siebie.

Dzielenie się miłością w znaczący sposób

Kiedy pary zaczynają mówić do siebie językiem miłości, rzeczy, które robią dla siebie nawzajem stają się bardziej celowe, a także bardziej znaczące. Część tego ma związek z faktem, że mówią „kocham cię” w sposób, który ma sens dla ich partnera. Kiedy to robią, ich partnerzy czują się zadowoleni i szczęśliwi.

Języki miłości w życiu codziennym

Według Chapman, języki miłości mają również zastosowanie w relacjach między rodzicami i dziećmi, współpracownikami, a nawet przyjaciółmi. Na przykład twoje dziecko może mieć słowa afirmacji jako swój główny język miłości, a więc chciałoby usłyszeć słowną pochwałę lub „kocham cię”. Współpracownik może czuć się bardziej doceniony w taki czy inny sposób.

Twój język miłości może się również od czasu do czasu zmieniać. Na przykład, jeśli miałeś zły dzień w pracy, możesz preferować przytulenie przez partnera, a nie słowa zachęty.

Kluczem jest regularne komunikowanie się i pytanie, czego potrzebuje twój partner, aby jego zbiornik miłości był pełny. Następnie zastosuj to w praktyce.

Krytyka teorii języków miłości

Chociaż języki miłości pomagają wielu ludziom nauczyć się, jak lepiej komunikować się ze swoimi partnerami, istnieją ograniczenia teorii i sposobu, w jaki ludzie stosują ją w swoich związkach.

Wiele osób nadużywa języków

Niektórzy ludzie stają się nieco konkurencyjni w używaniu języków miłości, co w rzeczywistości może zwiększyć napięcie w związku. Na przykład partnerzy mogą zacząć śledzić, ile razy używają języka miłości swojego partnera i porównywać to z tym, ile razy ich partner użył swojego.

Chociaż języki miłości mogą być sposobem na otwarcie komunikacji i współczucia, nie powinny być używane jako gra lub broń przeciwko partnerowi. Niektórzy ludzie mogą nadal używać własnego języka (zamiast języka partnera), aby pokazać, że im zależy – i to jest OK.

Nie chodzi o to, że nie możesz być w związku z kimś, kto nie podziela twojego języka miłości. Zamiast tego staraj się być wyrozumiały i otwarty; Możesz rozpoznać i docenić działania swojego partnera, nawet jeśli nie pasują one idealnie do twojego własnego języka.

Nie rozwiązują one innych problemów w związku

Pięć języków miłości nie rozwiąże wszystkich problemów w związku; są one po prostu jednym z wielu narzędzi, których możesz użyć, aby pomóc w komunikacji ze swoim partnerem.

Badania pokazują, że pary, które używają wzajemnie swoich języków miłości, czują się najszczęśliwsze w swoich związkach, gdy używają również narzędzi samoregulacji do radzenia sobie z własnymi emocjami. Podczas gdy języki miłości były narzędziem, odpowiedzialność par za swoje emocje i zmiany w zachowaniu najbardziej przyczyniły się do ich ogólnego szczęścia.

Twój język miłości również może się zmienić – ważne jest, abyś zaakceptował i oczekiwał, że języki miłości Twój i Twojego partnera mogą się z czasem zmienić, zwłaszcza podczas stresów życiowych lub poważnych zmian, takich jak posiadanie dzieci.

Mogą one prowadzić do wywierania presji na partnerów

Wiele osób mówi o językach miłości jako o językach, które są używane w zaangażowanych związkach lub w małżeństwie. Ważne jest, aby pamiętać, że poznanie i zrozumienie własnego języka miłości jest ważnym narzędziem do praktykowania miłości własnej.

Chcesz uniknąć wywierania zbyt dużej presji na swojego partnera, aby konsekwentnie wyrażał swój język miłości do ciebie.

Jedno z badań wykazało, że największą przeszkodą dla par, które używały wzajemnie swoich języków miłości, było to, że często odbiorca nawet nie rozpoznawał, że jego partner próbuje używać jego języka miłości. Dlatego tak ważne jest, aby odbiorca rozpoznał wysiłki swojego partnera, nawet jeśli nie do końca spełniają one oczekiwania.

Utrwalają heteronormatywność

Oryginalny model Chapman skupia się na parach heteroseksualnych, mimo że teoria ta może mieć zastosowanie do każdego związku partnerskiego bez względu na orientację seksualną. Jeśli czytasz „5 języków miłości” i nie jesteś w heteroseksualnym związku lub nie jesteś heteronormatywny, możesz czuć się sfrustrowany, że zostałeś wykluczony z tekstu.

Słowa końcowe

Kiedy ty i twój partner znacie nawzajem swój język miłości, oboje możecie na tym skorzystać. Mówienie językiem miłości partnera może wymagać trochę wysiłku i intencji, zwłaszcza jeśli różni się on od twojego. Pamiętaj, że zdrowe relacje nie rodzą się, są rozwijane poprzez uwagę i wysiłek.

Dobrą wiadomością jest to, że możesz poprawić swój związek, ucząc się języka miłości swojego partnera i wprowadzając go w życie. I, jeśli oboje jesteście zaangażowani w kochanie siebie nawzajem w sposób, który przemawia do was obu, znajdziecie się nie tylko głębiej w miłości, ale także w szczęśliwym i spełnionym związku.

Oceń ten artykuł
psychologiairozwoj.pl
Adblock
detector