Znaczenie pokory w związkach: 10 kluczowych myśli

Miłość

Pokora jest bez wątpienia jedną z najważniejszych rzeczy, które możesz mieć, jeśli chcesz mieć zdrowy, dobrze prosperujący związek.

Ale jaką rolę w związku odgrywa pokora i jak ona dokładnie wygląda?

Cóż, w tym artykule przedstawię 10 sposobów, w jakie nasze relacje mogą skorzystać na odrobinie pokory.

1) Pokora sprawia, że ​​konflikty nie wymykają się spod kontroli

Wielu z nas marzy o naszym „długo i szczęśliwie” — związku, w którym wszystko jest łatwe i nieskomplikowane… takim, w którym cały czas jest się szczęśliwym.

Ale niestety nie ma czegoś takiego jak „długo i szczęśliwie”.

Możesz znaleźć idealnego partnera, a nawet poślubić go, ale mimo to będziesz musiał stawić czoła konfliktom w całym związku.

Dobry związek nie jest taki, w którym nie ma dramatów, kłótni ani wszelkiego rodzaju frustracji. Zamiast tego jest to miejsce, w którym problemy są rozwiązywane w sposób dojrzały i rozwiązywane bez większego zamieszania.

A tego nie da się zrobić bez pokory.

W końcu, jak masz rozwiązywać konflikty, jeśli ciągle prześcigasz się w ustalaniu, kto ma rację, a kto nie?

Z pokorą możesz sprawić, że nawet najbardziej skomplikowane problemy w związku będą znacznie łatwiejsze do rozwiązania.

2) Zakaz chodzenia po skorupkach jaj

Rozważmy przeciwieństwo pokory — dumę — i zilustrujmy, jak bardzo jest szkodliwa.

Powiedzmy, że złapałeś plotki, że twój partner cię zdradza, więc skonfrontujesz się z tym. Mówią ci, że nie, są ci całkowicie wierni, a nawet mają dowód, że plotki po prostu nie są prawdziwe.

Ale z powodu twojej dumy przyznanie się, że popełniłeś błąd (zwłaszcza jeśli zrobiłeś to trochę zbyt dramatycznie) i przeprosiny to zbyt gorzka pigułka do przełknięcia.

To upokarzające, a ty tego nie zniesiesz. Więc zamiast tego po prostu odejdziesz lub powiesz coś w stylu „Pewnego dnia cię złapię” lub „Jasne, ale będę ostrożny, gdybym był tobą”.

A to postawi twojego partnera na krawędzi, sprawiając, że poczuje, że musi stale udowadniać swoją wierność przy tobie, na przykład upewniając się, że nigdy nie przebywa w pobliżu osób przeciwnej płci lub nie zostanie przyłapany na rozmowie z kimś późno w nocy.

Pokora pozbywa się tego wszystkiego.

Akceptując, że popełniłeś błąd, oskarżając go i przepraszając, zdejmujesz presję ze swojego partnera, co oznacza, że ​​twój partner nie musi spędzać dni w obawie, kiedy możesz przyjść do niego z oskarżeniem, na które nie ma pozwolenia obalić.

3) Ułatwia komunikację

Jeśli uważnie się przyjrzysz, poprzedni przykład uwypukli jeszcze jedną rzecz, jaką oferuje pokora — znacznie ułatwia komunikację.

Biorąc scenariusz, który opisałem wcześniej, mając pokorę i akceptację swoich błędów, masz okazję usiąść i wspólnie porozmawiać o problemie. W takim przypadku możesz wyjaśnić, co sprawiło, że poczułeś się, jakby cię zdradzali, i będą mogli powiedzieć ci więcej o swojej wersji historii.

Nie musisz nawet czekać na wielkie rzeczy, takie jak kłótnie, aby poczuć efekt pokory w komunikacji.

Nawet proste rzeczy, takie jak small talk, stają się o wiele bardziej znośne, gdy żadne z was nie ma głowy do tyłu.

Widzisz, zbyt mała pokora lub brak pokory może z łatwością zamienić nawet zwykłą rozmowę w pole minowe.

Możesz mówić o faktach dotyczących ptaków, ale potem mówią, że fakt jest dokładnym przeciwieństwem tego, jak go zrozumiałeś. Stamtąd szybko staje się to kwestią ego, a żadne z was nie cofnie się, dopóki całkowicie nie przestaniecie mówić.

Może brzmię, jakbym przesadzał, ale zaufaj mi — widziałem, jak to się dzieje.

Dzięki pokorze będziesz mógł rozmawiać otwarcie, nie martwiąc się o to, że się nawzajem urazisz i że każda rozmowa przerodzi się w kłótnię.

4) Usuwa presję, by się wykazać

Wspomniałem wcześniej, że nawet przyziemne wymiany zdań, takie jak rozmowa o faktach dotyczących ptaków lub historii świata, mogą łatwo stać się gorące, jeśli żadne z was nie ma dość pokory, by się wycofać.

Jeśli się nad tym zastanowić, pokora oznacza zaakceptowanie faktu, że jesteś wadliwą istotą ludzką, jak wszyscy inni. Ale niektórym z nas jest to czasami trudne do zaakceptowania.

To nie do końca nasza wina. Współczesne społeczeństwo zaprogramowało nas, abyśmy myśleli, że jesteśmy wyjątkowymi płatkami śniegu, którzy są geniuszami o wyjątkowych talentach… i że właśnie z tych powodów mamy mieć wszystko, co najlepsze.

Dowiedziałem się, jak destrukcyjny jest ten sposób myślenia po obejrzeniu tego filmu Justina Browna zatytułowanego Przykro mi to mówić, ale nie jesteś wyjątkowy:

Mam wrażenie, że to przekonanie jest jedną z głównych przyczyn naszego niepokoju i depresji. I być może także za problemy w naszych związkach.

Widzisz, jeśli zaczynamy myśleć, że jesteśmy zbyt wyjątkowi, bycie pokornym nie przychodzi naturalnie.

A pokora jest jednym z podstawowych składników dobrych relacji.

Kiedy możecie sobie nawzajem przyznać, że możecie i będziecie popełniać błędy, że żadne z was nie jest idealne, nie ma presji, aby wyglądać lepiej niż w rzeczywistości.

Nie oznacza to, że usprawiedliwiasz swoje złe nawyki, ponieważ i tak masz wady – nadal powinieneś starać się być jak najlepszy dla swojego partnera.

Ale to oznacza, że ​​​​czasami mylisz się co do tego ptasiego faktu, który tak dumnie wyśpiewywałeś przed chwilą, a ta pizza, którą zrobiłeś, jest w rzeczywistości rozgotowana.

5) Stworzycie ciepłą i opiekuńczą przestrzeń dla was obojga

Wiele z tego, co już opisałem, wyjaśni, jak ciepły i spokojny będzie związek, gdy oboje będziecie pokorni.

Możesz uniknąć tak wielu niepotrzebnych argumentów, a te, które otrzymujesz, są rozwiązywane szybko i czysto.

I jak wiesz, ogólne poczucie spokoju wynika z braku ciągłego napięcia.

Oczywiście znasz to już ze wszystkiego, co do tej pory napisałem. Ale wiesz co, fakt, że sama pokora może stworzyć taką atmosferę, jest warty omówienia.

A to dlatego, że dobre, komfortowe środowisko, takie jak to, sprzyja rozwojowi osobistemu i eksploracji.

Poczujesz się znacznie bardziej komfortowo, próbując czegoś nowego, na przykład stolarki. A jeśli to zepsujesz, możesz zaufać swojemu partnerowi, że będzie z tobą szczery i udzieli ci wskazówek

A jeśli się ożenisz (jeśli jeszcze nie jesteś), to takie środowisko zdziała cuda dla wszystkich dzieci, które zechcesz razem wychowywać.

W rzeczywistości, jeśli chcesz mieć dzieci, powinieneś najpierw upewnić się, że już zbudowałeś tego rodzaju ciepłą i opiekuńczą przestrzeń ze swoim współmałżonkiem.

6) Dowiecie się od siebie więcej

Jedną z dobrych korzyści płynących z uznania, że ​​żadne z was nie jest doskonałe, jest uświadomienie sobie, że możecie się wiele nauczyć od siebie nawzajem.

Być może nie radzisz sobie z ogrodnictwem, ale zawsze chciałeś spróbować… i co byś chciał! Twój partner jest właściwie doświadczonym ogrodnikiem.

Kiedy jesteś pełen siebie, możesz potraktować to jako wyzwanie. Uczyć się „na własną rękę”, aby móc udowodnić partnerowi swoją wartość.

Ale jeśli jesteś pokorny, zaakceptowałbyś, że są w tym po prostu lepsi od ciebie, i miał otwarte ucho na wszelkie rady, których mogliby udzielić. A jeśli są też pokorni, mogą udzielać rad w sposób, który sprawi, że będziesz chciał się uczyć.

To samo dotyczy prowadzenia samochodu, gotowania, łowienia ryb, sprzątania domu, a nawet wspólnej gry w szachy i warcaby.

Czasami twój partner będzie w czymś lepszy od ciebie, a czasami ty będziesz lepszy od swojego partnera.

To dawanie i branie jest o wiele bardziej żywe, gdy uda ci się odłożyć na bok swoje ego i wykazać się pokorą w swoim związku.

7) Oboje stajecie się ogólnie lepszymi ludźmi

Wszyscy mamy wady. I chociaż niektóre związki mogą wydobyć z nas to, co najgorsze, są takie, które mogą wydobyć z nas to, co najlepsze.

Rodzaj związku, który zmienia nas w lepszych ludzi, to taki, który uznaje znaczenie pokory.

Ale chodzi o to, że nie wszyscy rodzimy się pokorni. I tylko tyle możemy zmienić.

To nie jest problem. Rzecz w tym, że nawet jeśli w głębi duszy jesteś egoistą i konfliktowcem, bycie wystawionym na tego rodzaju afirmujące środowisko przez tak długi czas cię zmieni.

W końcu łatwiej będzie ci usiąść i trzymać swoje ego w ryzach, a także usiąść, gdy poczujesz, że rośnie ci temperament.

Tak więc w końcu oboje skończycie jako lepsi ludzie niż byliście, zanim próbowaliście ćwiczyć cierpliwość i pokorę między sobą.

8) Nie ma potrzeby martwić się o swoje ego

Znaczenie pokory w związkach: 10 kluczowych myśli

Kiedy oboje jesteście pokorni, żadne z was nie musi się martwić o to, czy ego drugiej osoby nie jest deptane.

Osiągnięcia, wiedza, talenty, przywileje itd. stają się wspólne. A także wyzwania i wady.

Nie próbujesz się powstrzymywać ze strachu przed osiągnięciem „więcej” niż twój partner, a twój partner może swobodnie wyrażać swoje upodobania zamiast ulegać ci, kiedy mówisz.

9) Sprawisz, że będzie im wygodnie być z tobą naprawdę szczerym

Wiele osób ma wrażenie, że jeśli nie mówi się im, że coś jest złe, to znaczy, że nie jest złe – więc w ogóle nie chcą słuchać, gdy ktoś ma do powiedzenia jakąś krytykę.

Ale kupa przyklejona do twojego buta będzie tam, niezależnie od tego, czy ktoś zada sobie trud, aby ci o tym powiedzieć. Błędy i konsekwencje tych błędów to kupa przyklejona do buta.

Naprawdę nie możesz tego zmyć, dopóki ktoś nie podejdzie do ciebie i nie powie ci o tym, a bycie pokornym oznacza, że ​​twój partner będzie wiedział, że może to dla ciebie zrobić… że nie będziesz brał rzeczy do siebie!

Na przykład możesz mieć złą fryzurę, a twój partner może powiedzieć ci wprost, że twoje włosy nie zostały dobrze obcięte, zamiast pozwolić ci zabrać je aż do biura, aby twoi współpracownicy się śmiali.

A to jest akurat banalne. Wyobraź sobie, jak bardzo oboje byście się poprawili, gdybyście oboje mogli być ze sobą naprawdę szczerzy. Można to osiągnąć tylko wtedy, gdy oboje jesteście pokorni.

10) Uszczęśliwisz innych

Będąc pokornym, będziesz pielęgnować przyjazne środowisko dla siebie i swojego partnera, a także dla przyszłych dzieci, które możecie mieć razem.

Będą uczyć się z tego samego środowiska, które uczyniło z was zarówno dobrych ludzi, jak i sami staliście się dobrymi ludźmi.

Ale nie tylko dzieci mogą czerpać korzyści z waszego małżeństwa — wasze rodziny, przyjaciele, koledzy, sąsiedzi i wszyscy, których znacie, również znajdą dla was błogosławieństwo.

Ostatnie słowa

Pokora nie zawsze jest postrzegana pozytywnie – dla niektórych jest niemal równoznaczna ze słabością – z byciem „popychadłem”. A są tacy, którzy wzdragają się przed tym słowem, bo… cóż, są z siebie zbyt dumni i uważają to za upokarzające.

Ale szczerze mówiąc, tak nie jest i w rzeczywistości jest to jeden z elementów składowych dojrzałości emocjonalnej. Przez to jest ważną częścią budowania stabilnego i szczęśliwego związku.

Nie jest łatwo zaszczepić w sobie, zwłaszcza jeśli jesteś osobą z natury dumną. Ale jest to warte całego wysiłku, ponieważ nie tylko poprawia twoje życie uczuciowe, ale także poprawia twoje inne relacje – nawet twoje relacje z samym sobą.

Oceń ten artykuł
psychologiairozwoj.pl
Adblock
detector