Czy ważne jest zachowanie przyjaciół z dzieciństwa?

Czy ważne jest zachowanie przyjaciół z dzieciństwa? Przyjaźń

Niektórzy ludzie utrzymują przyjaciół od dzieciństwa, a ta specjalna więź daje wiele korzyści. W końcu znaliście się przez wszystkie bóle wzrostowe i przez te formacyjne lata. Oboje doświadczyliście razem zajęć, zabaw i zajęć sportowych. Ten specjalny przyjaciel zna więc twój integralny charakter.

To bonus, jeśli utrzymywałeś więzi przez całą dorosłość, podczas gdy wykuwałeś swoje dojrzałe ja. Ale mogą być też wady posiadania przyjaciół na całe życie z dzieciństwa. Mogą być sytuacje, w których te przyjaźnie nie poprawiają naszego życia lub naszego zdrowia psychicznego. Ważne jest, aby zachować tych przyjaciół z dzieciństwa, ale również wiedzieć, kiedy pozwolić im odejść.

Pozytywne aspekty utrzymywania przyjaźni z dzieciństwa

Posiadanie przyjaciół, którzy znali cię zanim stałeś się dorosłym człowiekiem sukcesu, przynosi korzyści dla zdrowia psychicznego. Twoi rówieśnicy pomogli cię ukształtować. Możecie dzielić się wspomnieniami o miejskim basenie, klasie matematycznej i ukończeniu szkoły średniej. Ci przyjaciele wiedzą, kiedy jesteś podniecony i kiedy jesteś wyczerpany.

Może twój kumpel zachęcił cię do umówienia się z osobą, w której się podkochiwałeś. Może pomogłeś swojemu przyjacielowi nauczyć się prowadzić samochód. Te wspomnienia prawdopodobnie stanowią ogromną część tego, kim jesteś, ponieważ oboje doświadczyliście szczęśliwych czasów i smutnych czasów. Dzieliliście razem ważne wydarzenia życiowe.

Być może nawet przysięgałeś, że będziesz przyjacielem na zawsze, bez względu na to, co się stało. Przyjaźń z dzieciństwa, która trwa, jest wspaniała, ponieważ twój przyjaciel wie o tobie więcej niż większość ludzi.

Korzyści zdrowotne wynikające z utrzymania tych przyjaźni

W badaniu z 2021 roku, w którym wzięło udział 323 200 osób z 99 różnych krajów na całym świecie, docenianie przyjaźni było związane z lepszym zdrowiem, większym szczęściem i wyższym poziomem subiektywnego dobrego samopoczucia we wszystkich kulturach.

Ponadto, zgodnie z ustaleniami opublikowanymi w Psychological Science, chłopcy, którzy spędzali więcej czasu z przyjaciółmi jako dzieci, mieli tendencję do niższego ciśnienia krwi i niższego BMI, gdy stali się mężczyznami we wczesnych latach trzydziestych. Tak więc czas spędzony z przyjaciółmi w dzieciństwie jest związany ze zdrowiem fizycznym nawet w dorosłym życiu.

Kiedy więzy przyjaźni z dzieciństwa zostają poddane próbie

Lata nastoletnie i młoda dorosłość to często czas transformacji w naszym życiu. W związku z dużymi zmianami, w miarę jak zmieniamy siebie, możemy kierować się w stronę innych ludzi. Sprawdzasz, kim chcesz się stać. Te długoterminowe przyjaźnie mogą ucierpieć w konsekwencji.

Przyjaciele przenoszą się na studia i do pracy. Potem małżeństwa i rodziny. Czasami oddalasz się od swojego przyjaciela z dzieciństwa lub twoja przyjaźń zanika. Możesz stracić kontakt, pisać SMS-y i rozmawiać rzadziej. Nie dzielicie już codziennych prób i kłopotów jak kiedyś.

Przyjaźnie dla dorosłych

Nowy rodzaj przyjaźni, przyjaźń dorosłych, często zajmuje miejsce przyjaźni z dzieciństwa. Ci nowi powiernicy doświadczają teraz twojego świata – twojej pracy, życia w sąsiedztwie, życia towarzyskiego i nowego stylu życia. Znają twoją dorosłą stronę.

To może być dobra rzecz. Teraz podążasz swoją własną ścieżką, być może w nowym mieście. Wraz z nią znalazłeś sobie nowy krąg towarzyski, być może o zainteresowaniach bardziej zgodnych z twoim dorosłym ja. Dokonujesz innych wyborów. Przyjaciele, których tworzysz jako dorosły, znają tę dorosłą stronę ciebie lepiej niż przyjaciele z dzieciństwa, od których mogłeś dryfować.

Niestety, życie się toczy i czasami starzy przyjaciele się rozchodzą. To, co miałeś z nimi wspólnego, mogło się znaleźć w kłopotach i możesz czuć, że lepiej się od nich zdystansować. Lub możesz nadal szanować to dziecko, które znasz od piątego roku życia, ale oboje poszliście w różnych kierunkach.

Negatywne aspekty przyjaźni z dzieciństwa

1. Mogą ograniczać nasz rozwój

Czasami ci przyjaciele, świadomie lub nieświadomie, ograniczają nasz wzrost. Załóżmy, że nie byłeś świetny w nauce, ale za to świetnie radziłeś sobie ze sportem w szkole podstawowej. Podczas gdy twój brat był nazywany „mózgiem”, ty zostałeś oznaczony jako „ten wysportowany”.

Twoje sportowe ambicje nie zaowocowały tym, że stałeś się gwiazdą sportu. Dlatego rozpocząłeś karierę jako osobisty trener w lokalnym centrum fitness. Ale tak naprawdę chcesz teraz robić coś innego. Przyjaciele z dzieciństwa postrzegają nas w sposób, który może być zamrożony w czasie. To postrzeganie może powstrzymać Cię przed byciem niezależnym i podążaniem w innym kierunku. Te etykiety mogą cię ograniczać i zamykać w pudełku.

Może nawet zinternalizowałeś tę etykietę. W związku z tym masz problemy z pewnością siebie i wysokim poczuciem własnej wartości, które są niezbędne do poruszania się w nowym obszarze.

2. Lojalność wobec nich może zagrażać twojemu dobrobytowi

Czasami twoje oddanie zagraża twojemu dobremu samopoczuciu. Trudno jest porzucić przyjaciela z dzieciństwa, ponieważ wydaje się to nielojalne. Na podstawie tego, jak długo byliście przyjaciółmi i że historia masz razem, może nie czuć się jak to jest nawet opcja.

Czasami trzymanie się mocno przyjaźni z dzieciństwa oznacza usprawiedliwianie lub przeoczenie lekkomyślnych lub poważnie negatywnych zachowań przyjaciela. Pamiętaj, aby zastanowić się nad potencjalnie źle ulokowaną lojalnością, jeśli jest ona szkodliwa dla Twojego zdrowia i samopoczucia.

Zachowania, które mogą skłonić cię do ponownego rozważenia swoich przyjaźni obejmują:

  • Jeśli twój przyjaciel z dzieciństwa jest słownie obraźliwy lub znęca się nad tobą, przyjaźń nie jest już zdrowa. Obwinianie, gazowanie lub grożenie to niedopuszczalne zachowania ze strony przyjaciela.
  • Jeśli unikasz spotkania ze starym przyjacielem lub sprawia on, że czujesz się niekomfortowo, być może naprawdę chcesz iść dalej.
  • Zastraszanie: Czy twój przyjaciel stawia ci nieuzasadnione wymagania i okazuje ci brak szacunku? Jeśli ten przyjaciel przez całe życie próbuje cię kontrolować i naprawdę nie ma twojego najlepszego interesu jako priorytetu, to oddanie waszej przyjaźni powinno być kwestionowane.
  • Jeśli twój przyjaciel nie daje spokoju i używa poczucia winy i manipulacji, pomyśl o tym, jak bardzo ta przyjaźń wpływa na ciebie. Ten przyjaciel może przeszkadzać w twoim czasie i psychicznie i emocjonalnie drenować cię. Jeśli czujesz się wyczerpany i starasz się unikać tego przyjaciela, to znaczy, że nie przechodzi on tylko przez chwilowy trudny okres. Możesz być empatyczna, ale znaj swoje granice.

3. Utrata przyjaciół z dzieciństwa może być bolesna

Decyzja o odejściu od wieloletniego przyjaciela, z którym się wychowałeś, może być dużym wyzwaniem. Czy zapomnieli o twoim przyjęciu urodzinowym lub zachowują się w sposób, który nie podoba ci się u innych? Twój przyjaciel może być zestresowany przez związek miłosny lub pracę. Jeśli pije nadmiernie lub bierze narkotyki, zastanów się, jaką rolę odgrywasz w tej relacji.

Jeśli wykazuje zachowania, z którymi nie chcesz być kojarzony, zastanów się. Istnieją rozwiązania na rozładowanie stresu. Być może ty możesz im pomóc. Lub jeśli nie są chętni, zdecyduj, czy musisz zakończyć swoją przyjaźń. Czasami znajomość z kimś od dziesięcioleci nie jest wystarczającym powodem, aby utrzymać przyjaźń przy życiu.

Porzucenie przyjaciela z dzieciństwa jest szczególnie trudne. Czasami traci się go bez własnego wyboru. Ta osoba jest śladem twojego przeszłego życia i dzieliła z tobą cenne wspomnienia. Może się to czuć jak utrata części dawnego siebie.

Przyjaciele z dzieciństwa, którzy są „opiekunami”

Przyjaźń z dzieciństwa, która trwa przez dorosłość, wytrzymała próbę czasu. Przyjaciele na całe życie, którzy zakorzenili się w dzieciństwie, dbają o ciebie nawet wtedy, gdy jesteś najbardziej wrażliwy. Są z tobą szczerzy i nie mówią ci tego, co chcesz usłyszeć, ale to, co musisz usłyszeć. To wzruszające wiedzieć, że ten rodzaj przyjaciela zawsze ma twoje plecy. Ten poziom zaufania jest bezcenny. Pielęgnuj i utrzymuj przyjaciół z dzieciństwa, którzy żyją zdrowym, pełnym życia życiem i którzy wspierają cię w pozytywny i zrównoważony sposób.

Oceń ten artykuł
psychologiairozwoj.pl
Adblock
detector