9 powszechnych snów i ich znaczenie

9 powszechnych snów i ich znaczenie Samoświadomość

Temat interpretacji snów budzi zainteresowanie od wielu lat, i nie bez powodu. Zrozumienie głębszego znaczenia snów może przynieść realizację tego, jak się czujesz i myślisz, co może być korzystne dla zapewnienia osobistego wglądu.

Zrozumienie interpretacji snów

Słynny psychoanalityk Sigmund Freud opisał sny jako „królewską drogę” do nieświadomości i zasugerował, że studiując oczywistą treść snów, możemy wydobyć na światło dzienne ukryte i nieświadome pragnienia, które prowadzą do nerwicy.

Analizowanie symboli sennych i przypisywanie im znaczenia stało się w kulturze popularnej źródłem zarówno rozrywki, jak i autorefleksji. Czy sny coś znaczą? Czy interpretując swoje sny możesz poznać swoje nieświadome pragnienia i pożądania?

To, co mówią ci twoje sny i czy ujawniają twoje prawdziwe uczucia, zależy od różnych czynników. Podczas gdy niektóre nowoczesne teorie snów sugerują, że odpowiedź brzmi „nie” – sny mogą mieć bardziej biologiczny komponent lub nawet być spowodowane pozycją snu – nie powstrzymało to interpretatorów i analityków od próby zidentyfikowania, co oznaczają wspólne tematy i symbole senne.

9 najczęstszych snów

Naukowcy odkryli, że dziewięć najczęstszych snów dotyczy bycia zaatakowanym lub ściganym, spóźnienia, śmierci bliskich, upadku, latania, szkoły i seksu.

Przyjrzyjmy się bliżej niektórym z najczęstszych snów i temu, co książki o interpretacji snów mają do powiedzenia na ich temat.

1. Sny o spadaniu

Sny o spadaniu z dużych wysokości są bardzo powszechne. Chociaż istnieje popularny mit, że jeśli uderzysz w ziemię we śnie, umrzesz w prawdziwym życiu, to po prostu nie jest prawdą. Więc co dokładnie mogą oznaczać sny o spadaniu?

Według wielu popularnych interpretacji snów i co najmniej jednego badania, sny o spadaniu są znakiem, że coś w Twoim życiu nie idzie dobrze. Może to sugerować, że musisz ponownie przemyśleć wybór, na przykład, lub rozważyć nowy kierunek w jakimś obszarze swojego życia.

„Śnienie o spadaniu jest bardzo powszechne. Jest to symbol strachu w prawdziwym życiu – być może przed porażką w pracy lub w życiu miłosnym” – mówi Russell Grant, autor „Ilustrowanego słownika snów”. Dodaje, że „Upadek często wyraża potrzebę, aby pozwolić sobie na więcej i bardziej cieszyć się życiem”.

2. Sny o byciu nagim w miejscu publicznym

Czy kiedykolwiek miałeś jeden z tych niezręcznych snów, w których pojawiasz się w szkole lub biurze w swoim stroju urodzinowym? Nie martw się. Śnienie o byciu nagim nie jest prawie niezwykłe.

Penney Peirce, autorka „Dream Dictionary for Dummies”, sugeruje, że sen o publicznej nagości może wskazywać, że czujesz się jak fikcja lub że boisz się ujawnić swoje niedoskonałości i braki.

3. Sny o byciu ściganym

Sny, które przedstawiają bycie ściganym przez znanego lub nieznanego napastnika mogą być szczególnie przerażające. Wiele osób doświadcza tego typu snów.6 Ale co sny o byciu ściganym mówią o tym, co dzieje się w Twoim umyśle?

Interpretatorzy snów często sugerują, że takie sny oznaczają, że próbujesz uniknąć czegoś w swoim codziennym życiu. Tony Crisp, autor „Słownika snów”, sugeruje, że bycie ściganym we śnie może wskazywać na chęć ucieczki od własnych lęków lub pragnień.

Klucz do zrozumienia, co taki sen może oznaczać, zależy częściowo od tożsamości twojego prześladowcy. Jeśli jest to:

  • Zwierzę: Być może chowasz się przed własnym gniewem, namiętnościami i innymi uczuciami.
  • Nieznany ścigacz: Jeśli Twój prześladowca jest tajemniczą, nieznaną postacią, może reprezentować doświadczenia z dzieciństwa lub traumę z przeszłości.
  • Członek płci przeciwnej: Crisp sugeruje, że oznacza to, że boisz się miłości lub jesteś nawiedzony przez przeszły związek.

4. Sny o utracie zębów

Co oznaczają sny, w których wypadają ci zęby? Penney Peirce, autor „Dream Dictionary for Dummies”, sugeruje, że sen o utracie zębów może mieć wiele znaczeń.

Może oznaczać, że martwisz się na przykład o swoją atrakcyjność lub wygląd. Może również wskazywać, że obawiasz się o swoją zdolność do komunikowania się, lub że obawiasz się, że mogłeś powiedzieć coś żenującego.

„Prawdziwą istotą zębów jest ich zdolność do przegryzania się, do cięcia, rozrywania i szlifowania” – wyjaśnia. „Jeśli zęby wypadną, tracisz osobistą moc i zdolność do bycia asertywnym, zdecydowanym i samoobronnym”.

5. Sny o umieraniu

Śmierć jest kolejnym częstym tematem snów i takim, który może być szczególnie niepokojący. Śniący czasami śnią o śmierci bliskiej osoby lub nawet o tym, że sami umierają. Popularne interpretacje snów sugerują, że takie sny odzwierciedlają lęk przed zmianą lub strach przed nieznanym.

„Podobnie jak śmierć, zmiana może być przerażająca, ponieważ – podobnie jak śmierć – nie wiemy, co jest 'po drugiej stronie’ zmiany, dlatego śniący umysł utożsamia zmianę ze śmiercią” – sugeruje Lauri Loewenberg w książce „Dream on It: Unlock Your Dreams, Change Your Life”.

Loewenberg uważa również, że sen o śmierci bliskiej osoby może odzwierciedlać podobny lęk przed zmianami, zwłaszcza w odniesieniu do naszych dzieci. Gdy dziecko dorasta, umysł rodzica zaczyna się zastanawiać, gdzie podziała się młodsza wersja dziecka. Sny o umieraniu odzwierciedlają więc swego rodzaju żałobę za upływem czasu.

Badania wykazały również, że osoby zbliżające się do końca życia i bliscy z ich otoczenia doświadczają znaczących i sensownych snów, często odnoszących się do pocieszającej obecności, przygotowywania się do odejścia, oglądania lub angażowania się w sprawy zmarłego, oczekujących bliskich, niepokojących doświadczeń i niedokończonych spraw.

6. Sny o zdawaniu egzaminu

Badania wykazały również, że sny o zdawaniu testów są powszechne. Według Craiga Hamiltona-Parkera, autora książki „The Hidden Meaning of Dreams”, zdawanie egzaminu we śnie może ujawnić ukryty strach przed porażką.

„Egzaminy są stresującym doświadczeniem, w którym jesteś zmuszony zmierzyć się ze swoimi niedociągnięciami” – pisze. „Śnić o oblaniu egzaminu, spóźnieniu się na niego lub byciu nieprzygotowanym pokazuje, że czujesz się nieprzygotowany na wyzwania życia na jawie”.

7. Sny o niewierności

Śnienie, że twój małżonek lub romantyczny partner zdradza cię z kimś innym, może być niesamowicie niepokojące. W niektórych przypadkach ludzie zaczynają się nawet zastanawiać, czy ten sen może być naprawdę prawdziwy. Czy sen o tym, że Twój partner jest niewierny oznacza, że może się to zdarzyć? A może, że to już się dzieje?

Chociaż te sny mogą być odzwierciedleniem obaw przed niewiernością, takie sny prawdopodobnie nie oznaczają, że twój małżonek oszukuje lub będzie oszukiwał, mówią Trish i Rob MacGregor, autorzy „Complete Dream Dictionary: A Bedside Guide to Knowing What Your Dreams Mean”.

„To kolejny sen typu 'co jeśli’ – testujesz granice rzeczywistości” – sugerują autorzy.

Eve Adamson i Gayle Williamson, autorzy „The Complete Idiot’s Guide Dream Dictionary”, pozycjonują, że sny o niewierności wskazują na problemy z zaufaniem, lojalnością i komunikacją w związku. „Jeśli ty lub twój partner oszukiwałeś we śnie, jedno z was nie dostaje teraz tego, czego potrzebuje z tego związku” – piszą.

8. Sny o lataniu

Wiele osób doświadcza snów o lataniu. Sny o lataniu mogą być ekscytujące, a nawet wyzwalające, ale czasami mogą być również dość przerażające (zwłaszcza dla tych, którzy boją się wysokości).

Według Tony’ego Crispa, autora „Słownika marzeń”, sny o lataniu często mają dwie bardzo różne strony. Mogą reprezentować uczucia wolności i niezależności. Z drugiej strony mogą też wskazywać na chęć ucieczki lub ucieczkę od realiów życia.

„Latanie w pojedynkę występuje najczęściej – pisze – pokazując niezależny aspekt latania. Ale ponieważ często wiąże się z pozytywnymi uczuciami przyjemności, latanie może obrazować naszą seksualność… zwłaszcza jej aspekty wyrażające wolność od społecznych norm i ograniczeń.”

9. Sny o ciąży

Interpretatorzy snów często sugerują, że sny o ciąży reprezentują wszystko, od kreatywności po strach. David C. Lohff, autor „Słownika marzeń”, uważa, że sny o ciąży mogą czasami reprezentować obawy kobiety przed byciem nieodpowiednią matką.

Autor Tony Crisp, ma inne podejście, sugerując, że sny o ciąży wskazują, że śniący rozwija jakiś obszar potencjału lub pogłębia związek. Interpretator snów Russell Grant pisze, że sny te zapowiadają trudne czasy.

Bardziej powszechne tematy snów

Istnieją inne tematy snów, które mają tendencję do bycia dość powszechnymi. Należą do nich:

  • Odkrywanie nowych pomieszczeń lub przejść
  • Bycie nieodpowiednio ubranym
  • Niemożność znalezienia toalety
  • Przybycie w jakieś miejsce z opóźnieniem
  • Zbliżająca się ogromna fala
  • Znalezienie pieniędzy

Słowa końcowe

Co o tym myślisz? Czy niektóre z tych interpretacji snów wydają się dokładne? Jeśli nie, nie martw się – Twoje sny są wyjątkowe i bardzo osobiste. Z dużym prawdopodobieństwem rzeczy, których doświadczasz w swoich snach, prawdopodobnie odzwierciedlają obawy, z którymi zmagasz się w codziennej egzystencji lub ostatnie wydarzenia.

Jak przeanalizować sen? Pierwszym krokiem jest zapisanie wszystkiego, co możesz sobie przypomnieć zaraz po przebudzeniu. Sny są często szybko zapominane, więc notowanie szczegółów może pomóc w przypomnieniu sobie. Następnie przyjrzyj się treści snu i zastanów się, co może on oznaczać w Twoim życiu. Jakie masz skojarzenia z wydarzeniami z tego snu? Jakie uczucia wywołał? W wielu przypadkach może się okazać, że sen odzwierciedla wydarzenia lub obawy z Twojego życia na jawie.

CZĘSTO ZADAWANE PYTANIA

Co to znaczy, gdy śnisz o kimś?

Psychoanalityk Carl Jung uważał, że jeśli śnisz o kimś bliskim lub kimś, kto jest dla ciebie ważny, może to reprezentować, jak czujesz się o tej osobie w prawdziwym życiu; podczas gdy jeśli śnisz o osobie, z którą nie jesteś blisko (takiej jak ktoś z twojej przeszłości) lub nieznanej osobie, ta osoba jest bardziej symboliczna.

Sigmund Freud zasugerował, że środowisko wokół osoby, o której śnisz, może mieć również znaczenie, takie jak śnienie o swoich rodzicach w miejscach, w których normalnie znalazłbyś króla i królową, co byłoby oznaką twojego szacunku dla nich.

Jak dokładne są interpretacje snów?

Nie ma sposobu, aby odpowiedzieć na to pytanie z całkowitą pewnością, ponieważ interpretacje snów są zarówno indywidualne, jak i subiektywne. Są one indywidualne w tym sensie, że znaczenie snów dla jednej osoby może nie być takie samo dla innej. Interpretacje snów są również subiektywne w tym sensie, że opierają się na znaczeniach, które im przypisujesz, a te przypisane znaczenia mogą również różnić się w zależności od osoby.

Dlaczego interpretacje snów są ważne w psychoanalizie?

Teoria samoorganizacji marzeń sennych zakłada, że sny są odzwierciedleniem aktywności fizjologicznej i psychologicznej, dostarczając w ten sposób ważnych informacji na temat myśli i stanu emocjonalnego danej osoby. Psychoanalitycy mogą następnie wykorzystać sny osoby, aby lepiej zrozumieć, co dzieje się w jej umyśle, być może na nieświadomym poziomie.

Co oznaczają sny seksualne?

Niektóre badania sugerują, że posiadanie marzeń seksualnych jest wynikiem twoich myśli i fantazji, gdy jesteś obudzony, z częstszymi myślami o seksie przyczyniającymi się do większej liczby tych marzeń. Inni łączą śnienie o seksie z pragnieniem bycia w sytuacji stymulującej seksualnie. Tego typu sny są powszechne, ponad 95% osób zgłasza posiadanie snów o charakterze erotycznym.

Co oznaczają powtarzające się sny?

Niektórzy badacze teoretyzują, że regularne, powracające sny reprezentują bycie sfrustrowanym z powodu niezaspokojonych potrzeb psychologicznych. Powtarzające się sny są również powszechne po doświadczeniu wielu zaburzeń psychicznych, takich jak w przypadku zespołu stresu pourazowego.

Co oznaczają żywe sny?

W niektórych przypadkach, posiadanie żywych lub bardzo intensywnych snów jest wynikiem dużej traumy, a niektóre badania wykazały wzrost tego typu snów po 9/11.

Żywe sny występują zazwyczaj podczas snu REM i mogą być również spowodowane fragmentarycznym snem, brakiem snu, zaburzeniami snu, stresem, ciążą lub przyjmowanymi lekami.

Oceń ten artykuł
psychologiairozwoj.pl
Adblock
detector