Czym są aspiracje?

Czym są aspiracje? Motywacja

Aspiracje to marzenia, nadzieje lub dążenia do osiągnięcia celu w życiu. Można o nich myśleć jako o nadrzędnych celach życiowych, które mogą pomóc zapewnić poczucie celu i kierunku.

Chociaż termin ten jest często używany synonimicznie z celami, istnieją pewne istotne różnice. Cele zwykle są poparte działaniami i często koncentrują się na krótkiej lub bliskiej przyszłości.  Aspiracje natomiast są bardziej skoncentrowane na przyszłości i często są bardziej ogólne.

W tym artykule omówimy różne rodzaje aspiracji, ich wpływ na Twoje życie oraz to, jak wymyślić aspiracje, które pomogą Ci poczuć się zmotywowanym, by żyć pełnią życia.

Oznaki, że masz wysokie aspiracje

Twoje aspiracje mogą się różnić pod względem tego, czego dotyczą i jak wysokie są. Niektórzy ludzie mają proste aspiracje, które skupiają się na celach, które są stosunkowo łatwe do osiągnięcia. Inni ludzie mają wysokie aspiracje, które mogą skupić się na osiągnięciu rzeczy, o których wiele osób często tylko marzy.

Niektóre z oznak, że masz wysokie aspiracje na życie obejmują:

 • Daydreaming o wzniosłych celach.
 • Zawsze myślenie o następnym kroku naprzód w kierunku osiągnięcia swoich marzeń.
 • Myślenie o szerokim obrazie.
 • Ocenianie swoich słabości, aby stać się silniejszym.
 • Ciężko pracujesz, aby stać się absolutnie najlepszym, jakim możesz być.
 • Bycie opisywanym jako ambitny lub nawet osiągający zbyt wiele.

Poziom aspiracji może być związany z poczuciem własnej wartości. Posiadanie wysokich celów może być motywujące i może wskazywać, że masz silną wiarę w swoją zdolność do osiągnięcia tych ambicji. Z drugiej strony, niskie cele mogą również prowadzić do niskich osiągnięć i mogą wskazywać na brak wiary w siebie.

Rodzaje aspiracji

Naukowcy sugerują, że istnieją dwa główne rodzaje aspiracji:

 1. Aspiracje wewnętrzne to takie, które pomagają zaspokoić potrzeby psychologiczne. Cele te odgrywają ważną rolę w zwiększaniu dobrobytu jednostki.
 2. Aspiracje zewnętrzne to te, które koncentrują się na osiągnięciu instrumentalnego wyniku, jak np. stanie się bogatym lub sławnym. Cele te mogą czasem szkodzić dobremu samopoczuciu i pochłaniać zasoby, które czasem lepiej skierować na dążenia wewnętrzne.

Aspiracje wewnętrzne i zewnętrzne często skupiają się wokół pewnych wspólnych tematów. Poniżej przedstawiono kilka różnych rodzajów aspiracji, które można mieć.

Aspiracje zewnętrzne

Aspiracje zewnętrzne często skupiają się na osiągnięciu takich rzeczy jak bycie postrzeganym jako atrakcyjny fizycznie, bycie bogatym lub popularnym.

 • Aspiracje finansowe: Aspiracje związane z pieniędzmi są również powszechne, często koncentrują się na osiągnięciu konkretnego celu finansowego (takiego jak niezależność finansowa) lub zarabianiu określonej ilości pieniędzy.
 • Cele związane z popularnością: Bycie cenionym przez innych jest częstym celem pozamaterialnym. Może on koncentrować się na zdobyciu sławy na dużą skalę, ale może też skupiać się na zdobyciu popularności w węższej grupie społecznej.

Aspiracje finansowe są powszechne, ale również często związane z negatywnymi wynikami. Badania sugerują, że ludzie, którzy opierają swoją wartość na sukcesie finansowym, są bardziej podatni na stres, niepokój i zmniejszoną autonomię.

Aspiracje wewnętrzne

Wewnętrzne aspiracje często koncentrują się na takich rzeczach jak tworzenie znaczących relacji z innymi (przynależność), przyczynianie się do rozwoju społeczności i świata (generatywność), dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne (zdrowie) oraz rozwój osobisty.

Przykłady aspiracji wewnętrznych obejmują:

 • Aspiracje społeczne: Aspiracje społeczne mogą koncentrować się na robieniu takich rzeczy, jak nawiązywanie przyjaźni, budowanie relacji, wolontariat na rzecz jakiejś sprawy lub robienie czegoś, co przyczyni się do rozwoju społeczności.
 • Aspiracje rodzinne: Aspiracje skoncentrowane na rodzinie mogą dotyczyć robienia takich rzeczy, jak rozpoczęcie związku, zawarcie małżeństwa i posiadanie dzieci.
 • Aspiracje związane z umiejętnościami: Czasami aspiracje koncentrują się na zdobyciu umiejętności lub talentu w czymś, co Cię interesuje. Na przykład, możesz dążyć do zostania utalentowanym muzykiem lub artystą. 

Aspiracje zawodowe mogą często zawierać zarówno elementy zewnętrzne, jak i wewnętrzne. „Jakie są Pana/Pani aspiracje zawodowe?” to częste pytanie, które można zadać podczas rozmów o pracę. Te aspiracje koncentrują się na takich rzeczach, jak zdobycie umiejętności związanych z karierą, doświadczenia lub osiągnięcia.

Czasami cele te skupiają się na czynnikach zewnętrznych, takich jak wizerunek czy bogactwo, ale mogą być również związane z rozwojem osobistym, samoświadomością i wkładem w społeczność.

Jedno z badań wykazało, że aspiracje skoncentrowane na władzy i społecznym przyleganiu do grup są aspiracjami zewnętrznymi, podczas gdy te skoncentrowane na pragnieniu mistrzostwa i wyrażania siebie są aspiracjami wewnętrznymi.

Jak rozwijać aspiracje

Czasami ludzie mają szerokie, nadrzędne aspiracje dotyczące ich życia. Inni mają bardzo konkretną wizję tego, czego chcą. Ale nie jest też rzadkością, że ludzie nie są do końca pewni, jakie są ich aspiracje.

Jeśli próbujesz rozwinąć aspiracje życiowe, które mogą służyć jako źródło inspiracji, jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby upewnić się, że ta wizja twojego życia będzie miała pozytywny wpływ.

Niektóre rzeczy, które możesz zrobić, obejmują:

 • Zadaj sobie pytania: Jakie są niektóre z rzeczy, które masz nadzieję osiągnąć lub doświadczyć pewnego dnia? Jakie są niektóre z działań, które wykonujesz, a którymi czujesz się najbardziej podekscytowany lub pasjonujesz się? Myślenie o swoich marzeniach lub pasjach może dać ci wskazówkę, do jakich rzeczy możesz dążyć.
 • Daj sobie czas: Ważne jest, aby pamiętać, że podczas gdy aspiracje mogą być motywujące i inspirujące, nie musisz naciskać na siebie, aby rozgryźć wszystko teraz. Zamiast tego daj sobie szansę na naukę i rozwój. Próbuj nowych rzeczy, zbieraj informacje o sobie, a następnie zastanów się, jak to, czego się nauczyłeś, może przyczynić się do realizacji Twoich aspiracji.
 • Nie porównuj się z innymi: Aspiracje nie muszą być wielkie czy wzniosłe, aby były ważne. Inni ludzie mogą mieć bardzo wysokie aspiracje, ale to nie znaczy, że te cele są odpowiednie dla Ciebie lub Twojego życia. Zamiast tego, powinieneś skupić się na znalezieniu aspiracji, które pomogą Ci poczuć się spełnionym i zadowolonym w swoim życiu.
 • Znajdź swój cel. Ustalenie, co nadaje Twojemu życiu sens i cel, może również pomóc w rozwoju aspiracji.
 • Porozmawiaj z profesjonalistą: Czasami brak aspiracji może być związany z zaburzeniami zdrowia psychicznego, takimi jak lęk lub depresja. Jeśli masz problemy z motywacją lub straciłeś zainteresowanie rzeczami, które kiedyś lubiłeś robić, ważne jest, abyś porozmawiał z lekarzem lub specjalistą od zdrowia psychicznego. Skuteczne leczenie, w tym leki i psychoterapia, może pomóc złagodzić takie objawy. 

Wpływ dążeń

Te długoterminowe cele osobiste mogą pomóc w dokonywaniu wyborów życiowych i angażowaniu się w pewne zachowania, które mogą umieścić Cię na drodze do osiągnięcia tych aspiracji życiowych.

Osoba, która chce zostać lekarzem, na przykład, będzie dokonywać wyborów edukacyjnych w ciągu swojego życia, które pomogą jej ostatecznie osiągnąć ten cel – lub przynajmniej zwiększyć szanse na osiągnięcie sukcesu.

Aspiracje mogą również pomóc nadać życiu cel i znaczenie. Mogą dać ci coś, na co możesz mieć nadzieję i do czego możesz dążyć. Nawet jeśli te aspiracje mogą czasami bardziej przypominać marzenia, dają one wgląd w rodzaj życia, na jakie można liczyć w przyszłości.

Posiadanie wizji przyszłości może również pomóc Ci poczuć się bardziej zmotywowanym i zainspirowanym. Kiedy masz w głowie obraz tego, czego chcesz, może to pomóc Ci skupić się na rzeczach, które musisz zrobić, aby ostatecznie zrealizować to marzenie.

Posiadanie aspiracji może również pomóc w utrzymaniu zadania i zorientowaniu się na swoje cele. Zamiast poświęcać czas na marne działania, które nie pomogą Ci posunąć się do przodu, praca nad swoimi celami, nawet powolna, pomoże Ci utrzymać postęp na właściwej drodze.

Wskazówki, jak osiągnąć swoje aspiracje

Jeśli szukasz sposobu na osiągnięcie swoich aspiracji, oto kilka wskazówek, o których warto pamiętać:

 • Pracuj nad budowaniem samoświadomości. Rozwijaj lepsze zrozumienie rzeczy, które są wewnętrznie satysfakcjonujące. Kiedy pracujesz nad celami, które spełniają twoje potrzeby, może to pomóc ci uniknąć gonienia za rzeczami, które ostatecznie nie służą twojemu dobrobytowi psychicznemu.
 • Bądź otwarty na zmiany. Nie wszystkie dążenia udaje się zrealizować. Czasami sytuacja się zmienia lub zdajesz sobie sprawę, że marzenie, które kiedyś miałeś, nie jest już czymś, do czego chcesz dążyć. Bycie elastycznym i otwartym na zmianę biegów może pomóc Ci w dążeniu do nowych celów.
 • Rób to, co kochasz. Badania sugerują, że kiedy ludzie dążą do celów, do których są wewnętrznie zmotywowani, łatwiej im wytrwać, kiedy sprawy stają się trudne.

Potencjalne pułapki

Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę, że aspiracje nie zawsze są pomocne. Niektóre przykłady, kiedy mogą być niepomocne lub nawet destrukcyjne, to m.in:

 • Dążenie do rzeczy, ponieważ są one postrzegane jako idealne przez społeczeństwo lub kulturę, niezależnie od tego, czy te rzeczy faktycznie przynoszą szczęście.
 • Dążenie do rzeczy, które są nierealistyczne lub poza sferą możliwości.
 • Dążenie do rzeczy, które powodują konflikty w codziennym życiu lub szkodzą relacjom z innymi ludźmi.

Mogą one również prowadzić do uczucia rozczarowania i smutku, gdy ludziom nie udaje się osiągnąć swoich aspiracji. Możesz chronić siebie, starając się utrzymać optymistyczną perspektywę i rozwijając silne poczucie odporności.

Gdy marzenie lub cel nie wypali, umiejętność podniesienia się i kontynuowania pracy z pozytywnym nastawieniem może pomóc w znalezieniu nowych sposobów na osiągnięcie celów lub znalezieniu nowych, do których można dążyć.

Oceń ten artykuł
psychologiairozwoj.pl
Adblock
detector