Czym jest poliamoria?

Czym jest poliamoria? Miłość

„Poliamoria to nieposłuszna, uczciwa, odpowiedzialna i etyczna filozofia i praktyka kochania wielu osób jednocześnie”, według Stowarzyszenia Poliamorii. „Poliamoria podkreśla świadomy wybór, z iloma partnerami chce się związać, zamiast akceptować normy społeczne, które nakazują kochać tylko jedną osobę na raz”.

Jak działają związki poliamoryczne

Być poliamorycznym oznacza mieć otwarte intymne lub romantyczne relacje z więcej niż jedną osobą w tym samym czasie. Ludzie, którzy są poliamoryczni mogą mieć dowolną orientację seksualną, a związki poliamoryczne mogą obejmować osoby o różnych orientacjach seksualnych.

W przeciwieństwie do otwartych związków, poliamoria charakteryzuje się emocjonalną, jak również seksualną lub romantyczną intymnością między partnerami. W przeciwieństwie do niewierności, cudzołóstwa lub seksu pozamałżeńskiego, poliamoria jest zgodna i ujawniana wszystkim zaangażowanym.

Czasami związki poliamoryczne są hierarchiczne (jeden związek ma pierwszeństwo przed innymi), a czasami są równe. W scenariuszu hierarchicznym, osoba może mieć głównych i drugorzędnych partnerów.

  • Główny: Główny partner jest na szczycie struktury hierarchicznej; ta osoba może być osobą, z którą mieszkasz, masz dzieci, a nawet się żenisz. Główny partner nie jest konieczny w przypadku związków poliamorycznych.
  • Wtórny: Wtórny partner (partnerzy) może nie być tak spleciony w swoim życiu, jak główny partner; na przykład, możesz nie dzielić mieszkania lub finansów, ale nadal możesz być w pełni zaangażowany w siebie.

Aspektami definiującymi związki poliamoryczne w porównaniu z innymi typami związków niemonogamicznych są zgoda i komunikacja.

Czym poliamoria nie jest

Podczas gdy granice w związkach poligamicznych są zupełnie inne niż w związkach monogamicznych, nadal istnieją. Ludzie w związkach poliamorycznych mogą być lub nie być małżeństwem, chociaż ludzie, którzy identyfikują się jako poliamoryczni, mogą odrzucić ograniczenia wynikające ze społecznej konwencji małżeństwa, a w szczególności ograniczenie do jednego partnera.

Poliamorii nie należy mylić z bigamią lub poligamią, które obejmują małżeństwo z więcej niż jedną osobą i są nielegalne w Stanach Zjednoczonych. Nie należy jej również mylić z „swingowaniem” lub „wymianą małżonków”, w których pary w stałych związkach odbywają przypadkowe spotkania seksualne z osobami z innych par.

Poliamoria nie jest również tym samym, co „otwarty” związek, który polega na tym, że zaangażowana para zgadza się, że jeden lub oboje partnerzy mogą uprawiać seks z innymi osobami, niekoniecznie dzieląc się informacjami z pozostałymi partnerami. Jednak pary poliamoryczne mogą również mieć otwarte relacje.

„Konsensualna niemonogamia” to termin parasolowy, którego psychologowie używają do opisania swingu, otwartych związków i poliamorii. Badania sugerują, że ponad 20% Amerykanów uczestniczyło w zgodnym, niemonogamicznym związku w pewnym momencie swojego życia.

Poliamoria nie jest również rodzajem orientacji seksualnej czy tożsamości płciowej. W związkach poliamorycznych mogą uczestniczyć osoby o różnych orientacjach i tożsamościach, w tym osoby heteroseksualne, geje, biseksualiści, lesbijki, osoby transgenderowe, osoby niebinarne lub panseksualne.

Rozmowa o poliamorii

Jeśli chcesz poruszyć temat poliamorii z potencjalnym nowym partnerem, rozważ rozpoczęcie rozmowy od pytania:

  • Jakiego typu związku szukasz – ekskluzywnego czy nieekskluzywnego?
  • Zanim zaczniemy mówić poważnie, muszę ci powiedzieć, że nie szukam związku monogamicznego.
  • Co sądzisz o umawianiu się z wieloma osobami jednocześnie?
  • Czy kiedykolwiek słyszałeś o poliamorii? Czy kiedykolwiek rozważyłabyś, aby spróbować?

Rodzaje związków poliamorycznych

W przeciwieństwie do związków monogamicznych, które z definicji są ograniczone do jednego partnera, poliamoria występuje w wielu formach i może zmieniać się w czasie w zależności od zaangażowanych osób.

Podczas gdy wiele związków poliamorycznych charakteryzuje się parą, która otwarcie i za obopólną zgodą dąży do niezależnych lub wspólnych relacji poza swoim głównym związkiem, inni praktykują poliamorię poprzez posiadanie wielu niezależnych, odrębnych związków, a nawet związków pomiędzy trzema lub więcej osobami.

Związki poliamoryczne mogą być również związkami zamkniętymi. W zamkniętym związku poliamorycznym, osoby, które są częścią grupy poliamorycznej zgadzają się nie spotykać z innymi ludźmi lub wprowadzać więcej osób do związku.

1. Triada

Znany również jako „throuple”, triada odnosi się do związku z trzema osobami. Nie wszystkie trzy osoby muszą jednak umawiać się ze sobą. Jedna osoba może spotykać się z dwoma różnymi osobami.

2. Quad

Jak sama nazwa wskazuje, quad odnosi się do związku z czterema osobami. Ten rodzaj poliamorycznego związku często występuje, gdy dwie poliamoryczne pary spotykają się i zaczynają umawiać się z jedną osobą z drugiej pary. Możesz również mieć pełny quad, gdzie wszyscy czterej członkowie są romantycznie lub seksualnie zaangażowani ze sobą.

3. Poliki

Termin ten odnosi się do całej sieci osób, które są romantycznie połączone. Na przykład może obejmować ciebie i twojego głównego partnera, twojego drugorzędnego partnera, drugorzędnego partnera twojego głównego partnera, drugorzędnego partnera twojego głównego partnera i tak dalej.

4. Poliamoria przy kuchennym stole

Termin ten odnosi się do sieci przypominającej rodzinę, tworzonej przez ludzi, którzy się znają. Nazwa pochodzi od faktu, że ludzie w tym typie poliamorii gromadzą się wokół stołu kuchennego na posiłki.

5. Poliamoria równoległa

Równoległa poliamoria odnosi się do relacji, w których jesteś świadomy innych partnerów, ale nie masz z nimi prawie żadnego kontaktu.

6. Poliamoria solo (Solo Polyamory)

Osoby w solowym związku poliamorycznym nie zamierzają scalać swojej tożsamości lub infrastruktury życiowej ze swoimi partnerami. Na przykład nie chcą zawierać małżeństwa ani dzielić domu czy finansów z żadnym ze swoich partnerów.

7. Uzależnienie od seksu i poliamoria

Większość w społeczności poliamorycznej odrzuca pomysł, że poliamoria i uzależnienie od seksu mają ze sobą cokolwiek wspólnego. Uzależnienie od seksu nie jest cechą definiującą poliamorię, a osoby poliamoryczne niekoniecznie angażują się w nadmierną aktywność seksualną, która jest charakterystyczna dla uzależnienia od seksu. Jednak osoby z uzależnieniem od seksu opartym na pragnieniu posiadania wielu partnerów mogą być szczególnie przyciągane do społeczności poliamorycznej.

Unikanie problemów w związku

Potrzeba jasnej komunikacji i granic pomiędzy wszystkimi zainteresowanymi jest kluczową cechą filozofii poliamorii. Złożoność wzajemnych relacji może sprawić, że niektóre osoby będą podatne na wykorzystanie.

Badania pokazują jednak, że osoby pozostające w zgodnych związkach niemonogamicznych i monogamicznych mają podobny poziom dobrostanu psychicznego i jakości związku.

1. Ustal zasady i granice

Dużą częścią poliamorii jest zapewnienie, że wszyscy partnerzy są na tej samej stronie, jeśli chodzi o emocjonalne i fizyczne granice, w tym:

  • Kiedy i czy ujawniać szczegóły dotyczące związków lub swojego poliamorycznego statusu z innymi.
  • Jak często spędzać czas ze sobą i innymi ludźmi.
  • Jakie akty seksualne są w porządku, a jakie nie.
  • Jakich praktyk bezpieczeństwa wszyscy będą przestrzegać.

Definicje tego, co stanowi zdradę lub niewierność w związku poliamorycznym, zależą od zasad, które osoby w związku ustaliły. W związku poliamorycznym, ignorowanie granic i zasad, na które zgodziły się osoby w związku, jest często uznawane za oszustwo.

2. Wspierajcie się nawzajem

Tak samo jak w związku monogamicznym, ważne jest, aby wspierać swoich partnerów i okazywać im szacunek i uprzejmość, nawet jeśli nie lubisz metamiasta swojego partnera (partnera twojego partnera, który nie jest z tobą romantycznie lub seksualnie związany).

3. Unikaj porównań

Chociaż jest to ludzka natura, zrób wszystko, aby uniknąć gry porównawczej. Na przykład, nie idź i zarezerwować ekstrawagancką wycieczkę dla dwóch tylko dlatego, że twój partner miał weekend getaway z jednym z ich innych partnerów.

4. Wyraź swoje uczucia i potrzeby

Zazdrość jest powszechnym uczuciem, które może wyjść na powierzchnię w związku poliamorycznym. Komunikowanie tych uczuć, zamiast pozwalania, by cię pochłonęły, jest kluczowe dla poliamorii. W rzeczywistości, powszechnym terminem używanym w poliamorii jest współczucie, czyli uczucie radości z tego, że twój partner jest szczęśliwy z innym partnerem. Jest to przeciwieństwo zazdrości.

Problemy, które mogą powodować niepowodzenie związków poliamorycznych to brak granic, brak wsparcia, porównywanie się, zazdrość i słaba komunikacja. Zajęcie się tymi kwestiami może pomóc poprawić jakość związku.

Słowa końcowe

Tylko ty możesz zdecydować, czy poliamoria jest dla ciebie odpowiednia. Posiadanie tego typu związku wiąże się nie tylko z zakwestionowaniem ideału monogamii, ale także z badaniem tego, czego oczekujesz od miłości i romantycznych partnerów. W końcu, bycie szczerym wobec siebie i partnera(ów) w kwestii swoich uczuć jest najważniejsze dla szczęśliwego związku.

Oceń ten artykuł
psychologiairozwoj.pl
Adblock
detector