7 powszechnych przyczyn braku bezpieczeństwa

7 powszechnych przyczyn braku bezpieczeństwa Samoświadomość

Niech zgadnę, często zadajesz sobie pytanie: „Dlaczego nic nie mogę zrobić dobrze?”.  Może nie podoba Ci się to, co widzisz w lustrze i czujesz, że inni też nie są pod wrażeniem. A może jesteś perfekcjonistką?  Wiem, jak to jest mieć niskie poczucie własnej wartości i żyć codziennie z niepewnością.

Istnieje kilka przyczyn braku pewności siebie.  Jednak identyfikując swoje niepewności i stawiając im czoła, możesz zminimalizować negatywny wpływ, jaki mogą mieć na Ciebie.

Co to znaczy być niepewnym siebie?

Niepewność to ogólna niepewność, duży niepokój i brak pewności siebie.  Kiedy osoba jest niepewna siebie, wątpi w swoją wartość, umiejętności, zdolności i ogólną wartość.  Niektórzy są nawet niepewni siebie do tego stopnia, że uważają, iż są szkodliwi dla innych.

Ponadto, niepewność ma emocjonalny, psychiczny i fizyczny wpływ na Ciebie.   Kilka objawów tego, że ktoś jest niepewny siebie to:

 • Są niespokojni o swoje relacje z innymi w ich życiu.
 • Silne uczucia nieadekwatności.
 • Trudności lub niezdolność do radzenia sobie ze stresorami.
 • Niepewność co do świata.
 • Wykazują brak poczucia własnej wartości, pewności siebie i własnej wartości.

Istnieje również wiele form niepewności, z którymi wielu z nas ma do czynienia. Mogą one mieć różne pochodzenie i wpływ na nasze życie.  Mogą wynikać z traumatycznych przeżyć w przeszłości, z niewłaściwego rodzica lub niewłaściwego związku.  Ale bez względu na to, jak to się zaczęło, wszystko jest zakorzenione w lęku, ukształtowanym przez te przeszłe doświadczenia.

Uczucie, że jest się nieodpowiednim, może mieć swój początek w dzieciństwie, ale zazwyczaj przenosi się na dorosłość, wpływając na nasze postrzeganie siebie i sposób, w jaki wchodzimy w interakcje z otoczeniem.  Poczucie własnej wartości wynika z tego, jak radzimy sobie z tymi przeszłymi relacjami i otaczającym nas światem.  Dlatego postrzeganie ma większe znaczenie niż rzeczywistość danej sytuacji.

Niepewne osoby mogą być niespokojne i niespokojne w swoim postrzeganiu świata.  Nie próbuj więc ukrywać swoich niepewności, ale staraj się je przezwyciężyć.  Oto kilka niepewności, na które warto zwrócić uwagę.

Niepewność społeczna

Niepewność społeczna to brak pewności, że ktoś poradzi sobie w sytuacjach społecznych.  Ponadto, niepewność społeczna wynika z obawy przed tym, jak przyszłość potoczy się dla danej osoby, a nie tym, co wydarzyło się w przeszłości.

Osoby z niepewnością społeczną mogą się martwić, że:

 • Ich wygląd jest niezręczny.
 • Że nie zrozumieją rzeczy, z których inni żartują.
 • Że mogą powiedzieć coś nieodpowiedniego lub raniącego.
 • Obawiają się, że nie są wystarczająco inteligentne, by brać udział w rozmowach.

Niepewność w relacjach

Osoba z niepewnością w związku nie chce być wrażliwa i ufać innym.  Po prostu nie wierzą, że dana osoba będzie realizować swoje obietnice i zachowywać się tak, jak się od niej oczekuje.

Zaufanie problemy wpływają niepewna osoba i anyone są w związku z.  Wreszcie, mogą też być natrętne, błagając o uwagę i zapewnienie na każdym kroku.

Niepewność co do podstawowych potrzeb

Trudno jest odnieść sukces w życiu nie mając odpowiedniego mieszkania, zdrowia lub wystarczającej ilości jedzenia.  Nie wiedząc, skąd pochodzi następny posiłek, gdzie będą spać w nocy, lub obawy o swoje zdrowie psychiczne lub fizyczne odbiera energię i skupienie na innych sprawach w życiu.  Powoduje to trudności fizyczne i psychiczne.

Niepewność dotycząca obrazu ciała

Ci z niepewnością o ich obraz ciała zmagają się z możliwością dokładnego zobaczenia ich wygląd fizyczny obiektywnie.  W konsekwencji, zaczynają spędzać dużo czasu i energii, martwiąc się o swój wygląd.

Ta niepewność może być nawet skierowana do konkretnej części ciała, takich jak nogi, zęby, kolana, uszy lub nos.  Co więcej, niepewność ta może wynikać z osądu innych osób, ale osąd, który nakładają na siebie, jest znacznie ostrzejszy.

Niepewność kariery

Niepewność kariery / pracy pochodzi od kogoś, kto czuje się niekompetentny w miejscu pracy.  Jeśli masz wątpliwości związane z karierą, możesz czuć się przytłoczony niepewnością co do swojej pracy, czujesz się jak oszust, jesteś zdezorientowany, wahasz się przy podejmowaniu decyzji i jesteś przytłoczony uczuciem zwątpienia.

Kiedy osoba jest niepewna siebie, wątpi w swoją wartość, umiejętności, zdolności i ogólną wartość.

Podobne do niepewności kariery i pracy, uczniowie w szkole doświadczają tego samego rodzaju niepewności.  Pojawia się ono, gdy kwestionuje się ich inteligencję i zdolność do wykonywania zadań i stosowania wiedzy, którą otrzymali w klasie.

Zarówno w przypadku niepewności zawodowej, jak i klasowej, ludzie obawiają się swoich umiejętności i pozostawiają zadania niedokończone, ponieważ nie próbują.

Skutki braku pewności siebie

Oto niektóre z najbardziej zauważalnych skutków bycia niepewnym siebie:

 1. Wyolbrzymiasz swoje problemy i robisz „góry z kretowisk”.
 2. Chodzisz w ciągłym stanie paranoi.
 3. Masz problemy z zaufaniem ludziom i czujesz się opuszczony.
 4. Zakładasz maski dla innych, aby ukryć swoje prawdziwe uczucia.
 5. Boisz się podejmować decyzje.
 6. Czujesz się nieakceptowany i niedoceniany, ponieważ rzadko wyrażasz swoją wiedzę i doświadczenie.
 7. Nie udaje ci się podejmować decyzji, które ci się podobają, więc czyni cię to bardzo nieszczęśliwym.
 8. Powoduje to konflikty i niszczy relacje, ponieważ jesteś strzeżony, a inni muszą odgadywać twoje myśli i perspektywy.
 9. Walczysz o długotrwałe i zdrowe relacje z rodziną, przyjaciółmi i w pracy.  Ta walka wpływa nawet na relacje miłosne, jak również. 
 10. Wierzy, że nikt cię naprawdę nie rozumie, ponieważ inni tylko wydają się znać cię przez fałszywą personę, którą wysuwasz, twój zakamuflowany obraz.

7 powszechnych przyczyn braku pewności siebie

Niepewność osoby może być spowodowana przez jej doświadczenia życiowe.  Może to być również dziedziczna cecha biologiczna przekazywana z pokolenia na pokolenie, przejawiająca się w osobowości i temperamencie danej osoby. Chociaż eksperci nie mogą całkowicie zrozumieć pochodzenia niepewności, istnieją powiązania związane z wieloma przyczynami.

1.  Brak wsparcia emocjonalnego

Wielu z was radzi sobie z niepewnością, ponieważ nie mieliście członków rodziny, którzy byli kochający i wspierający was.  Ponadto, niepewność może istnieć z powodu standardów określonych przez ludzi, z którymi wchodzimy w interakcje.

Jeśli mają tendencję do osądzania, może to spowodować, że będziemy niepewni w sobie, mając nadzieję, że nie zostaniemy osądzeni przez nich też.

2.  Brak inteligencji emocjonalnej

Niepewni ludzie mogą być w ten sposób z powodu niskiej inteligencji emocjonalnej.  Nie mogą prawidłowo monitorować swoje uczucia i innych wokół nich.  Prowadzi to do braku zaufania i niezdrowych relacji.

3.  Niespełnione potrzeby

Wielu ma do czynienia z niepewnością, ponieważ doświadczyli braku swoich podstawowych potrzeb, takich jak jedzenie, ubranie, schronienie i bezpieczeństwo.  To powoduje psychologiczną walkę o znalezienie bezpieczeństwa i satysfakcji z powodu okoliczności z przeszłości.

4.  Brak otwartości i akceptacji

Niepewność może wynikać z braku akceptacji i otwartości wobec innych.  Kiedy to nastąpi, nie czujesz się komfortowo z nowymi ludźmi i sytuacjami.

Ponadto, nie ma nawet dużo ciekawości, ale więcej strachu i stresu o tym, jak inni cię postrzegają.  Nie pozwala to osobie niepewnej siebie na puszczenie swoich strażników w dół.

5.  Konflikty interpersonalne

Konflikt interpersonalny może spowodować, że osoba jest niepewna siebie.  Mają one tendencję do bycia mniej zgodnymi i nie są zbyt pomocne, empatyczne lub wspierające.  Bycie w sytuacjach społecznych może spowodować, że niepewna osoba poczuje się jeszcze mniej bezpiecznie.

6.  Znajdowanie znaczenia w niewłaściwych rzeczach

Wiele osób jest niepewnych siebie, ponieważ szukają bezpieczeństwa w niewłaściwych rzeczach.  Ponadto mają niezdrowe przywiązanie do swoich dzieci, małżonków, kariery, darów, talentów, dóbr materialnych i tego, jak wyglądają w oczach innych.

Uczucia, że jesteś nieadekwatny mogą mieć swój początek w dzieciństwie, ale zazwyczaj przenoszą się na dorosłość, wpływając na nasze postrzeganie siebie i sposób, w jaki wchodzimy w interakcje z osobami wokół nas.

Żadna z tych rzeczy nie może nas naprawdę zadowolić ani zapewnić nam bezpieczeństwa.  Jeśli osoba traci jedną z tych rzeczy, może to spowodować niepewność, aby ustawić w znacznie.

7.  Tragiczne okoliczności i nadużycia

Niezależnie od tego, czy była to śmierć kogoś bliskiego, niewierność w małżeństwie, kochający związek, czy fizyczne lub emocjonalne nadużycie, mogą one spowodować, że osoba będzie niepewna siebie.

Niestety, pokładanie bezpieczeństwa w innych może nas przygotować na porażkę.  Banałem jest mówienie innym, że „zawsze” będziemy przy nich, ale w rzeczywistości jest to po prostu niemożliwe.  W życiu zdarzają się różne rzeczy, czy to choroba, czy śmierć, i nie jest mądre, aby całkowicie pokładać nasze bezpieczeństwo w ludziach.  Ale realistycznie rzecz biorąc, prawie wszyscy z nas i tak to robią.

Niewierność może spowodować, że osoba czuje się „mniej niż wystarczająco” i brakuje jej pewności siebie i bezpieczeństwa, aby iść naprzód.

Co więcej, brak pewności siebie może być wynikiem nadużycia.  Nadużycia emocjonalne mogą występować w wielu formach.  Pochodzi od osób, które zostały nadmiernie skrytykowane, a ich wartość własna zaatakowana.

Co więcej, może się pojawić z powodu partnera, który próbuje kontrolować twój wygląd, podświetla cię, zamyka rozmowy, które próbujesz prowadzić, monitoruje twoje działania i izoluje cię od innych.

Kroki do przezwyciężenia niepewności

Pokonanie niepewności może być trudne. Jednak nie jest to niemożliwe. Oto kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby pokonać niepewność.

 1. Przyznaj, że masz w swoim życiu obszary niepewności.
 2. Podziel się swoimi obawami dotyczącymi niepewności z kimś, komu możesz zaufać.
 3. Oceniaj przyczyny swoich niepewności i rozpoznawaj emocjonalne czerwone flagi.
 4. Oddalenie się od dorosłych dręczycieli i innych emocjonalnych oprawców.
 5. Zakwestionuj swój negatywny sposób mówienia o sobie.
 6. Zacznij wprowadzać małe zmiany, aby poprawić swoje zdrowie fizyczne.  Pomoże to również twojemu zdrowiu psychicznemu.
 7. Celebruj swoje różnice i zaakceptuj, że masz ograniczenia.
 8. Zwróć się o pomoc do profesjonalisty, który pomoże ci wyleczyć się z traumy z przeszłości związanej z niepewnością i niską samooceną.

Końcowe przemyślenia na temat 7 powszechnych przyczyn braku pewności siebie

Większość ludzi, którzy czują się niepewnie, nie chce, aby ktokolwiek się o tym dowiedział.  Jednak dzielenie się swoimi uczuciami z kimś zaufanym i uzyskanie pomocy w ich przezwyciężeniu ma moc.

Niepewność siebie może wynikać z wielu okoliczności – takich jak słabe wyniki w nauce, stresujące doświadczenia życiowe, niewłaściwe związki, przewlekłe choroby i problemy psychiczne, między innymi.  Ale te okoliczności z przeszłości nie muszą pozbawiać Cię teraźniejszości… ani nie muszą wywoływać niepokoju dotyczącego przyszłości.

Niepewność jest powszechna wśród większości ludzi, ale nie powinna dojść do punktu, w którym przejmuje kontrolę nad twoim życiem i decyzjami… zakłócając twoje relacje i codzienne działania.  W takim przypadku jest dostępna dla Ciebie pomoc.  Porozmawiaj z przyjacielem lub członkiem rodziny, albo poszukaj terapeuty, który pomoże Ci odzyskać swoje życie.

Oceń ten artykuł
psychologiairozwoj.pl
Adblock
detector